اقتصاد سلامت

قائم مقام سازمان نظام پرستاری: کارانه ۳۰ میلیونی پزشکان و ۳۰۰ هزار تومانی پرستاران

قائم مقام سازمان نظام پرستاری گفت: آنچه پرستاران را رنج می‌دهد بی‌عدالتی در دریافت حقوق و کارانه است و وزارت بهداشت به جای فرافکنی و مقایسه حقوق پرستاران با سایر گروه‌ها بهتر است به بحث عدالت در سلامت بپردازد.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از محمد شریفی مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس در رابطه با اینکه گفته شده حقوق پرستاران در وزارت بهداشت از حقوق پرستاران بخش خصوصی و لیسانسه‌های دولتی بیشتر است، گفت: پرستاری شغل منحصربه‌فردی است و در دنیا به‌دلیل ماهیت آن، این شغل در جایگاه بالایی قرار دارد، چرا که پرستاران در شرایط سختی با بیماران مواجه‌اند به همین دلیل ریسک خطر بالایی داشته، پرخاشگر و کم تحمل می‌شوند و از طرفی با بیماری‌هایی مثل ایدز، هپاتیت و آنفلوآنزا دست به گریبانند.

وی ادامه داد: در کشور ما بسیاری از پرستاران هستند که ترجیح می‌دهند به دلیل شرایط کاری به وزارت آموزش و پرورش بروند، درخواست انتقالی می‌دهند اما وزارت بهداشت با آن موافقت نمی‌کند.

شریفی مقدم تصریح کرد: سوال اینجاست اگر حقوق بالایی دارند پس چرا تا این میزان آمار ترک از شغل در پرستاران نسبت به سایر گروه‌ها بالاتر است؟

وی با بیان اینکه شاخص حقوق براساس تخصص، ریسک خطر و شیفت‌های کاری تعیین می‌شود، گفت: آنچه پرستاران را رنج می‌دهد بی‌عدالتی در دریافت حقوق است؛ پزشکانی داریم که حقوق‌های چند ده میلیونی و گاهی چند صد میلیونی در بخش دولتی می‌گیرند اما پرستاران با حقوق ۱٫۵ میلیون تومانی شرایط سختی را می‌گذرانند و باز هم می‌گوییم زیاد می‌گیرند.

قائم مقام سازمان نظام پرستاری افزود: ما نباید حقوق پرستاران را با حقوق سایر مشاغل مقایسه کنیم بلکه باید در خود وزارت بهداشت بسنجیم. چطور ممکن است که ۶۵ درصد درآمد اختصاصی بیمارستان به یک گروه اندک ۷ درصدی از پزشکان می‌رسد و ۲۵ درصد آن به یک گروه ۹۳ درصدی؟

شریفی مقدم ادامه داد: در حال حاضر پرستاران کارانه ۳۰۰ هزار تومانی می‌گیرند اما پزشکانی داریم که دریافتی کارانه آنها ۳۰ میلیون تومانی است. باید وضعیت پرستاران را در بیمارستان‌ها، دانشگاه‌های علوم پزشکی و وزارت بهداشت ببینیم و با این شرایط مقایسه کنیم.

وی افزود: به جای فرافکنی و توجیه مسائل بی‌اساس بهتر است به بحث عدالت در سلامت بیشتر پرداخته شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

7 نظر برای مطلب "قائم مقام سازمان نظام پرستاری: کارانه ۳۰ میلیونی پزشکان و ۳۰۰ هزار تومانی پرستاران"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
ش
Guest

خوب رفته کمترین حقوق پرستارارو با بیشترین حقوق پزشکا مقایسه کرده،فقط برای جو دادن به قضیه،من پرستار میشناسم هشت میلیون کارانه گرفته،چی میگه این برا خودش؟حتما انتخابات برای تعیین ریاست نظام پرستاری نزدیکه!!!

ناشناس
Guest

مگه پرستار توى دارغوزاباد ۳۰۰تومن بگیره
اونم احتمالا یک روز در هفته اگه کار کنه
دیگه لااقل مىخاى راى جمع کنى دروغ نگو
توى دورترین روستاها پرستارا ۲تومن درامدشونه

حسین
Guest

جالبه همیشه هم خودشونو با متخصصا مقایسه میکنن و اصلا اشاره نمیکنه که در مقایسه با یه پزشک عمومی وضعیت چطوره.و اینقدر که اینا خودشون رو با یه جراح مقایسه میکنن یه پزشک عمومی یا داخلی به خودش اجازه این مقایسه رو نمیده.حداقل خودتونو با یه طبقه بالاتر مقایسه کنین.اصلا هم اشاره نمیکنه که همین پزشکها به هزار جور ضرب و زور مجبور میشن تو بیمارستانهای دولتی کار کنن وگرنه کیه که ندونه بیمارستانهای خصوصی هم بیشتر میدن هم کار کردن توشون راحتتره. بر عکس برای پرستارها که همشون بیمارستان دولتی رو ترجیح میدن.

مجتبی
Guest

ببخشید بنده پزشک عمومی هستم بل ۱۵ سال سابقه در. مناطق استخدام رسمی وزارت بهداشت محروم ۲۲۰۰ حقوقمه اهای کسی هست پاسخگو. باشه روحانی مجکرییییییییم

سجاد
Guest

پ ن ۱: یه سوالی برام پیش اومده… چرا تو پادگانی که ما با هفتصد تا سرباز و حداقل صد تا گروهبان و استوار خدمت میکردیم… نصف بیشتر حقوق برای ده تا سرهنگ بود ؟!!!
پ ن ۲: هنوز یه عده انگار فراموش کردن حزب توده منحل شده و حکومتهای کمونیستی ورچیده…
در آخر عین الله خر است… گاو من نر است !!!

wpDiscuz
Powered by Themes24x7