دیده بان سلامت

واکنش وزارت بهداشت درباره شایعه «طاعون»

در پی انتشار برخی اخبار مبنی بر “بروز طاعون و رسیدن آن به تهران”، معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه این نوع طاعون در بین نوشخوارکنندگان کوچک دیده می‌شود و نوعی ویروس است، گفت: این ویروس قابل سرایت به انسان نیست و هیچ خطری ندارد.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از خبرگزاری ایسنا، دکتر محمود نبوی درباره بروز طاعون در کشور و میان حیوانات، گفت: این طاعونی که از آن صحبت می‌شود، نوعی طاعون نوشخوارکنندگان کوچک بوده و یک بیماری ویروسی دام است. بنابراین هیچ ربطی به انسان ندارد و با طاعون انسانی که از طریق باکتری ایجاد می‌شود، متفاوت است.

وی با بیان اینکه از آنجایی که این نوع طاعون هیچ خطری برای انسان ندارد و قابل سرایت به انسان نیز نیست، افزود: بر این اساس وزارت بهداشت اقدامی در این زمینه انجام نمی‌دهد. چرا که مساله دام‌پزشکی است و باید یکسری واکسن‌ها برای دام‌ها تزریق کنند که این اقدام را هم انجام می‌دهند.

نبوی با تاکید مجدد بر اینکه این طاعون هیچ خطری برای انسان ندارد، اظهار کرد: این نوع طاعون، اصلا طاعون نیست و نوعی ویروس است، اما از آنجایی که منجر به مرگ‌ومیر بین نوشخوارکنندگان کوچک می‌شود، به طاعون این حیوانات معروف شده است. طاعونی که برای انسان وجود دارد، یک بیماری باکتریایی است و از طریق جوندگان و کک منتقل می‌شود. بنابراین این دو هیچ ربطی به یکدیگر ندارند.

وی ادامه داد: بنابراین جای نگرانی در این زمینه نیست و اگر بود، وزارت بهداشت بیش از همه نگران می‌شد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7