نظام سلامت

رئیس اداره سلامت نوزادان وزارت بهداشت: کمبود نیرو باعث افزایش خطاهای درمانی می شود

رئیس اداره سلامت نوزادان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در موضوع خطای پزشکی نمی توان به طور شاخص مقصر را تعیین کرد، گفت: نبود نیروی کافی و مسائل مالی موجب کاهش کیفیت کار پرسنل و افزایش احتمال خطا می شود.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از باشگاه خبرنگاران، دکتر محمد حیدرزاده گفت: بیش از ۵٠ درصد مرگ و میر در نوزادان به علت نارسی رخ می دهد و یا به بیان دیگر می توان گفت که ناهنجاری های مادرزادی نقش بسزایی در از بین رفتن نوزاد دارد. ناامنی محیط زندگی مادر، مصرف دخانیات، عدم رعایت بهداشت فردی و یا حتی عدم رعایت بهداشت دهان و دندان در رده ناهنجاری های مادرزادی قرار می گیرند.

وی شاخص مرگ نوزاد را شاخص توسعه دانست و افزود: مرگ نوزاد تمامی عوامل اجتماعی را در بر می گیرد. نبود آموزش کافی در سنین مناسب و ازدواج دیرهنگام ،عوارضی همچون نارسایی نوزاد را به همراه دارد، پس میتوان گفت هر چه آمار مرگ و میر نوزادان در هر هزار تولد زنده کمتر باشد،کشور با عنوان کشور توسعه یافته تر یاد می شود.

حیدرزاده ادامه داد: خطاهای پزشکی نیز در افزایش آمار مرگ و میر نوزادان تاثیر دارند اما در بروز خطاهای پزشکی نمی توان به طور شاخص مقصر را تعیین کنیم. در سیستم مراقبتی ما تنها ٣٠ درصد مقدار مورد نیاز، پرستار در حال خدمت هستند. به این معنی که برای هر سه نوزاد، یک پرستار مشغول به فعالیت داریم.

وی نتیجه وجود این نسبت نامطلوب را کاهش کیفیت خدمات خواند و اظهار کرد: از طرفی به علت مسائل مالی، روند استخدام پرستار آنطور که باید پیش نمی رود و پرستاران به علت حجمه ی کاری، نمی توانند مسئولیتشان را کامل ادا کنند. قابل ذکر است که کمبود پرستار یکی از عوامل بروز خطاهای پزشکی است و صنعت، راه و ترابی، میزان کامیابی جامعه و حتی مسائل معنوی در بروز این خطاها تاثیر دارد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7