دانش آموختگان دانشجویان

تدابیر وزارت بهداشت برای کم‌رنگ کردن تعهد خدمت دانشجویان پزشکی

قائم مقام معاون آموزشی وزیر بهداشت از افزایش پذیرش بومی در مناطقی که نیروی انسانی بیشتری مورد نیاز است، خبر داد و گفت: افزایش بومی گزینی باعث می‌شود افراد در همان منطقه ای که ساکن هستند تحصیل و خدمت کنند و همین امر باعث کمرنگ شدن بحث تعهد خدمت می‌شود.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایسنا، دکتر حمید اکبری در گفت‌و‌گو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با تاکید بر اینکه توجه به حوزه آموزش، اولویت امسال وزارت بهداشت است،افزود: در سال ۹۴ آمایش آموزش پزشکی در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب و کشور در حوزه آموزش پزشکی به ۱۰ منطقه تقسیم شد.همچنین با توجه به اینکه آموزش پزشکی گام چهارم طرح تحول سلامت است، بسته های مشخصی برای این حوزه تدوین و به دانشگاه‌ها ابلاغ شد. در این بسته‌ها به مسائل مختلفی از جمله حضور در عرصه‌های بین‌المللی، بازنگری برنامه‌های آموزشی، حرکت به سمت دانشگاه‌های نسل سوم و دانشگاه‌هایی که قادر باشند تولید محصول کنند، رسیدن به مرجعیت علمی و… پرداخته شده است.

وی با اشاره به طرح آمایش آموزش پزشکی گفت:در سال ۹۵ اقداماتی که در طرح آمایش آموزش پزشکی تعیین شده در قالب مصوبه شورای عالی انقلاب دنبال می‌شود تا اختیارات بیشتری به دانشگاه ها داده شود و دانشگاه‌ها قادر باشند طبق نیازهای خود در زمینه‌های مختلف از جمله تربیت نیروی انسانی،پذیرش دانشجو، ظرفیت و…فعالیت کنند.

قائم مقام معاون آموزشی وزیر بهداشت با بیان اینکه در هر منطقه آمایشی ۷ تا ۸ دانشگاه وجود دارد،گفت:ممکن است برخی رشته‌ها در یک منطقه آمایشی وجود داشته باشد اما در منطقه دیگر وجود نداشته باشد، بنابراین باید هماهنگ سازی و متعادل سازی رشته‌های مورد نیاز انجام بگیرد که در هر منطقه آمایشی رشته خاص و مشخصی وجود داشته باشد.

اکبری از به کار گیری فارغ التحصیلان در همان منطقه آمایشی که تحصیل کرده‌اند خبر داد و افزود:یکی دیگر از برنامه‌های معاونت آموزشی وزارت بهداشت در سال ۹۵ این است که افراد در همان منطقه آمایشی که فارغ التحصیل می‌شوند به کار گرفته شوند تا از این طریق بتوان از ظرفیت آموزش عالی در حوزه سلامت به صورت هدفمندتر بهره گرفت و کمبود نیروی انسانی در مناطق خاص برطرف شود.

وی همچنین با اشاره به بحث بومی گزینی اظهار کرد:طبق برنامه‌ای که تعیین شده است،قرار است در مناطقی که نیروی انسانی بیشتری مورد نیاز است،پذیرش بومی افزایش یابد.این امر باعث می‌شود نیروها در زمینه‌ای که نیاز کشور است تربیت شوند.از طرفی از آنجایی که این افراد از ابتدا متعهد به خدمت در همان منطقه ای که تحصیل کرده‌اند می‌شوند از ابتدا می‌دانند در کدام منطقه باید خدمت ارائه کند.البته افزایش بومی گزینی باعث می‌شود افراد در همان منطقه ای که ساکن هستند تحصیل و خدمت کنند و همین امر باعث کمرنگ شدن بحث تعهد خدمت می‌شود.

قائم مقام معاون آموزشی وزیر بهداشت افزود:البته وضعیت تربیت نیروی انسانی به طور کلی در کشور بد نیست اما هنگامی که منطقه به منطقه و شهر به شهر مورد بررسی قرار گرفت مشخص شد که در برخی از مناطق و شهرها تجمع نیروی انسانی و در برخی از مناطق و شهرها کمبود نیروی انسانی وجود دارد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

3 نظر برای مطلب "تدابیر وزارت بهداشت برای کم‌رنگ کردن تعهد خدمت دانشجویان پزشکی"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
دکتر
Guest

با ابن خبر نگران دو چیز شدم
یکی رعایت عدالت در پذیرش
دوم افزایش بی رویه ظرفیت پذیرش

افزایش ظرفیت چشم نوروسرجری پوست
Guest
افزایش ظرفیت اگر به تناسب صورت بگیره بسیار هم امر مقبولیه.نه اینکه مثلا رادیولوژی بشه ۲۳۰ نفر ولی پوست یا چشم یا جراحی اعصاب به زور به ۳۰-۴۰ نفر برسند.الان سالهاست برخی رشته های خاص ظرفیتشون دورقمی مونده در حالیکه مثلا داخلی و اطفال هر سال بیشتر میشه! اختلاف بین رشته ای بهتره برداشته شه.اینکه آموزش امکانات میخواد درسته ولی ظرفیت برخی رشته ها واقعا پائین نگاه داشته شده. هر سال هم عمده ظرفیت ها به رشته های ماژور تعلق میگیره که این به خودی خود باعث ایجاد رشته لوکس و غیر لوکس میشه. چرا به فرض یک منطقه به… بیشتر
علت نامعلوم
Guest
متاسفانه برخی رشته ها مثل چشم و جراحی اعصاب و پوست کماکان تعداد محدودی گرفته میشه.مثلا ارتوپدی شده حدود ۲۰۰ نفر ولی جراحی اعصاب کماکان حدود ۳۰ نفر میگیره.یا مثلا رادیولوژی شده حدود ۲۵۰ نفر! ولی چشم کماکان حدود ۵۰ نفر میگیره یا پوست هم همین حدود! قلب شده نزدیک ۲۰۰ نفر ولی کماکان برخی رشته ها زیر ۵۰ نفر میگیره.که خیلی کمه.بعضی رشته ها نیاز کمتره و منطقیه کم باشه ولی چشم که خیلی خیلی نیازه یا جراحی اعصاب(که انصرافی های جراحی اعصاب هم کم نیست!) اگر قرار بر افزایش ظرفیته این رشته ها نیاز مفرط دارند نه داخلی… بیشتر
wpDiscuz
Powered by Themes24x7