دیده بان سلامت

معاون بهداشت در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه تهران: در هر ۲۰ ثانیه یک پا در دنیا به دلیل دیابت قطع می شود

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت:  در حال حاضر ۴۲۲ میلیون نفر در دنیا به دیابت مبتلا هستند و ۵۰ درصد از آنها از بیماری خود بی خبرند.
به گزارش صدای پزشکان به نقل از وبدا، دکتر علی اکبر سیاری امروز همزمان با سومین روز از هفته سلامت در سخنرانی پیش از خطبه های  نماز جمعه تهران با بیان اینکه شعار امسال هفته سلامت ” غلبه بر دیابت” نامگذاری شده است گفت : در کشور ما نیز ۵ میلیون نفر به دیابت مبتلا هستند و تعدادی  نیز  در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار دارند.
دکتر سیاری با بیان اینکه افراد دیابتی و افراد در معرض خطر این بیماری می توانند زندگی سالمی داشته باشند، گفت: این افراد باید بیماری و سلامت خود را مدیریت کنند یعنی در قدم اول رژیم غذایی سالم داشته باشند.
معاون بهداشت گفت: مردم ایران روزانه ۱۰ تا ۱۲ گرم نمک مصرف می کنند در حالیکه میزان نمک مفید روزانه برای افراد کمتر از ۵۰ سال ۵ گرم و برای افراد بالای ۵۰ سال ۳  گرم است و  ما روزانه با خوردن نان و پنیر روزانه ۷ گرم نمک مصرف می کنیم
دکتر سیاری با بیان اینکه مصرف نمک اضافی باعث فشار خون می شود ، گفت: ۱۰ میلیون نفر در کشور مبتلا به فشار خون هستند که نیمی از آنان از بیماری خود اطلاعی ندارند.
معاون بهداشت گفت : سالانه ۸۳ هزار مرگ در ارتباط با فشارخون است بنابراین باید از سلامتی خود مراقبت کنیم.
دکتر سیاری همچنین مصرف روغن و نمک زیاد را برای سلامتی مضر دانست  و گفت: روزانه باید ۲۵ گرم قند( معادل ۶ حبه قند)  مصرف کنیم اما قند بکار رفته در یک نوشابه ۳۰ گرم است.
وی افزود: سرانه مصرف قند مردم ما ۶۵ گرم است و می توان این میزان را از طریق کاهش مصرف نوشابه، شیرینی و شکلات کاهش داد و در عوض مصرف میوه جات و سبزیجات را افزایش داد.
معاون بهداشت به بیماران دیابتی توصیه کرد که روزانه ۵ وعده غذایی؛ شامل سه وعده اصلی و دو میان وعده ،مصرف کنند .
دکتر سیاری همچنین گفت: انجام روزانه ۳۰ دقیقه و در هفته ۱۵۰ دقیقه ورزش به طوری که ضربان قلبمان تند شود ، برای سلامتی مفید است .
وی گفت : کودکان و نوجوانان روزانه یکساعت و بزرگسالان  حداقل ۵ روز در هفته و به مدت ۳۰ دقیقه ورزش کنند.
معاون بهداشت همچنین ضرورت کنترل وزن را مورد تاکید قرار داد و گفت: در حال حاضر یک میلیاد و ۱۰۰ نفر در دنیا و در کشور ما ۲۵ تا ۳۰ میلیون نفر دچار اضافه وزن و چاقی هستند .
دکتر سیاری گفت: اگر  نمایه توده بدنی بین ۲۵ تا ۳۰ باشد ، اضافه وزن ، بین ۱۹ تا ۲۵ طبیعی و بیشتر از ۳۰ باشد دچار چاقی هستید.
وی گفت: نمایه توده بدنی ، وزن به کیلوگرم بخش بر قد به توان ۲ محاسبه می شود.
دکتر سیاری یادآور شد: چاقی و اضافه وزن باعث بروز دیابت، سکته های زودرس، پوکی استخوان، ساییدگی مفصل و مشکلات خواب می شود در حالی با یک پیاده روی و رژیم غدایی مناسب می توان از چاقی پیشگیری کرد.
معاون بهداشت به افراد در معرض خطر ابتلا به دیابت اشاره کرد و گفت: کسانی چاق هستند و یا اضافه وزن دارند، افرادی که یکی از بستگان درجه یکشان به دیابت مبتلاست، خانم هایی که نوزادان بالای ۴ کیلو گرم به دنیا آورده اند، افرادی که زیر ۵۰ سالگی سکته کرده اند، و کسانی که قند خون ناشتای آنان بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ است باید به نظام مراقبت که در شهرها و روستاها وجود دارند مراجعه نمایند.
دکتر سیاری گفت: افراد دیابتی در سال ۴ بار و افراد در معرض خطر باید سالانه یکبار به این مراکز مراجعه کنند.
معاون بهداشت گفت: در حال حاضر در روستاها به ازای هر ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ نفر یک بهورز، برای هر ۴ هزار نفر یک پزشک در نظر گرفته شده است.
وی افزود: در شهرها نیز برای ۲ تا ۳ هزار نفر یک کارشناس مراقب سلامت، برای ۳۰ تا ۵۰ هزار نفر یک کارشناس تغذیه و به ازای هر ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر یک پایگاه سلامت و برای ۳۰ تا ۵۰ هزار نفر جمعیت یک مرکز جامع خدمات سلامت پیش بینی شده است.
معاون بهداشت افزود: این سیستم مراقبت سلامت برای بیش از ۱۰ میلیون حاشیه نشین کشور و شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر پیش بینی شده و در برخی از شهرهای با جمعیت بالا مانند زنجان، قم و یزد نیز این سیستم مراقبت وجود دارد.
و خدمات ارایه شده در این پایگاهها و مراکز رایگان می باشد.
دکتر سیاری در ادامه با بیان اینکه سلامت ایرانیان از ناحیه بیماریهای غیرواگیر در خطر است، گفت: ۷۵ درصد بار بیماریها و ۶۰ تا ۷۰ درصد مرگ و میرها به دلیل چهار بیماری؛ دیابت، سرطان، بیماریهای قلبی عروقی و آسم و بیماریهای مزمن تنفسی است.
معاون بهداشت افزود: این بیماریها به دلیل چند عامل خطر شامل کم تحرکی ، غذای ناسالم ، اضافه وزن و چاقی، قند خون بالا، چربی خون بالا، مصرف الکل و مصرف دخانیات ایجاد می شود.
دکتر سیاری گفت: مردم ایران سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان برای  مصرف دخانیات هزینه می کنند و خود را در معرض ابتلا به بیماریها قرار می دهند .
وی با بیان اینکه بیماریهای غیر واگیر براحتی قابل پیشگیری هستند گفت: کسی که مبتلا به دیابت شود و زود این بیماری تشخیص داده نشود دچار اختلالات چشمی و بینایی می شود و کلیه، چشم و پایش را از دست می دهد.
معاون بهداشت افزود: در هر ۲۰ ثانیه یک پا در دنیا به دلیل دیابت قطع می شود که این موضوع با ورزش و رژیم غذایی قابل پیشگیری است.
وی همچنین افزود: ۱۵ میلیون نفر نیز دچار چربی خون بالا  و ۱۰ میلیون نفر مبتلا به فشار خون هستند که این بیماریها قابل پیشگیری اند.
دکتر سیاری در پایان افزود: با نظام مراقبتی که با اجرای طرح تحول سلامت در کشور ایجاد کردیم تا کنون ۴۵۰ هزار دیابتی در کشور را شناسایی کرده ایم و امیدواریم که همه موارد را شناسایی کنیم و  انتظار داریم مردم ایران تا پایان سال به سیستم ما مراجعه کنند و برایشان پرونده الکترونیک سلامت ایجاد کنیم.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7