دانشجویان

اعطای پژوهانه تا سقف یک میلیون تومان به دانشجویان علاقه‌مند به پژوهش

معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی تهران، بودجه‌های اختصاصی به بخش پژوهش دانشگاه‌ها را بسیار ناچیز دانست و گفت: میزان بودجه پژوهشی مصوب از سوی مجلس به دانشگاه‌ها تنها کفاف هزینه‌های حوزه پژوهش از جمله حقوق و مزایای اساتید، خرید تجهیزات و مواد و اینترنت و … را می‌دهد و دانشگاه علوم پزشکی تهران برای تامین بودجه‌های پژوهشی و تحقیقاتی خود به حمایت‌های دانشگاه،‌ صنعت و وزارت بهداشت متکی است.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایسنا، دکتر مسعود یونسیان از افزایش ۱۰ درصدی بودجه پژوهشی در لایحه بودجه سال جاری خبر داد و اظهار کرد: بودجه‌ای که سال گذشته در اختیار معاونت پژوهشی دانشگاه قرار گرفته بود، رشد آن ۱۰درصد کمتر از میزان بودجه اختصاصی در سال ۹۳ بود که البته در لایحه پژوهشی امسال حدود ۱۰درصد افزایش داشت که بخش قابل ملاحظه این افزایش به نوعی جبران عدم رشد سال گذشته است؛ چرا که هر سال هزینه‌ها،‌ حقوق پرسنل و اساتید، مواد، تجهیزات پژوهشی و آزمایشگاهی افزایش قیمت خواهند یافت. بنابراین مقدار زیادی از بودجه‌های اختصاصی صرف افرایش هزینه‌ها خواهد شد.

وی همچنین توضیحی در خصوص سهم دانشگاه علوم پزشکی تهران از بودجه پژوهشی ارائه داد و گفت: به‌طور کلی بودجه دو بخش دارد؛ بخش اول صرف هزینه‌های پرسنلی و زیرساخت‌ها می‌شود و بخش دوم نیز که عملیاتی است به دو نوع تقسیم می‌شود که مبلغی از آن در اختیار مراکز دارای ردیف مستقل مالی قرار می‌گیرد و قسمت دیگر را نیز به معاون پژوهشی دانشگاه اختصاص می‌دهند که برنامه‌های پژوهشی دانشگاه بر اساس این بودجه تنظیم می‌شود.

نحوه توزیع بودجه‌های پژوهشی در دانشگاه علوم پزشکی تهران

معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی تهران به نحوه توزیع بودجه‌های پژوهشی در دانشگاه اشاره کرد و افزود: توزیع بودجه‌ای به شکل مشخص در دانشگاه علوم پزشکی تهران وجود ندارد. در واقع ما بر اساس نظر معاونین پژوهشی دانشکده‌ها فرمول و شاخصی را تنظیم کردیم که مشخص می‌کند هر دانشکده متناسب با تعداد اعضای هیات علمی و دانشجویان، همچنین متناسب با برون‌داد خود(تعداد مقالات علمی) چه میزان بودجه نیاز دارد و بر اساس آن یک سوم وزن به تعداد اعضای هیات علمی و دانشجویان، دو سوم وزن نیز به برون‌داد اختصاص می‌یابد؛ به این شکل سهم هر دانشکده از بودجه‌های پژوهشی در داخل دانشگاه مشخص می‌شود.

به گفته یونسیان، درواقع این دانشکده‌ها هستند که نیازهای پژوهشی خود را اولویت‌بندی می‌کنند، ما در این رابطه در امور هیچ دانشکده‌ای مداخله‌ نمی‌کنیم، شورای پژوهشی دانشکده‌ها و شورای پژوهشی مرکز تحقیقات دانشگاه در خصوص اولویت‌های هر دانشکده برای دریافت بودجه از دانشگاه، اقدام می‌کنند؛ تنها کاری که ما انجام می‌دهیم، این است که بر اساس اعتباری که به پژوهش دانشگاه اختصاص داده می‌شود، سهم‌ها را مشخص و به هر دانشکده اعلام کنیم.

وی همچنین عدم پرداخت به موقع بودجه‌های پژوهشی را مهم‌ترین مشکل و انتقاد دانشکده‌ها و محققان دانست و اظهار کرد: مشکلی که در حوزه پژوهش دانشگاهی وجود دارد و بیشتر اساتید و دانشجویان نیز از آن شکایت دارند، این است که ما بیش از آنکه مشکل کمبود بودجه پژوهش داشته باشیم، مشکل دیرکرد در پرداخت این بودجه‌ها را داریم.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: تاخیر در پرداخت به موقع بودجه‌های پژوهشی به این دلیل است که رشد بودجه پژوهشی و مبلغی که در مجلس تصویب می‌شود به اندازه‌ای ناچیز است که تنها می‌توانیم حقوق و مزایای اساتید، هزینه‌هایی نظیر خرید تجهیزات و مواد، اینترنت و غیره را پرداخت کنیم؛ اساس پرداخت بودجه به طرح‌های تحقیقاتی تنها با کمکی که از دانشگاه دریافت می‌شود، صورت می‌گیرد.

منابع تامین بودجه‌های پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی تهران

دکتر یونسیان در ادامه در خصوص منابع تامین بودجه‌های پژوهشی در دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز خاطرنشان کرد: در حال حاضر بودجه‌های پژوهشی دانشگاه از سه منبع یعنی بودجه تصویب شده در مجلس شورای اسلامی، کمک‌های اختصاصی دانشگاه و حمایت معاونت و تحقیقات وزارت بهداشت در قالب دانشگاه‌های پیشرو و منابع جذب شده از صنعت تامین می‌شود.

وی نقش خیرین در تامین هزینه‌های پژوهشی را بسیار تاثیرگذار و مهم ارزیابی کرد و گفت:‌ متاسفانه تاکنون هیچ تجربه‌ای از کمک خیرین برای حمایت از زیرساخت‌ها و اجرای پژوهش در حوزه سلامت نداشته‌ایم و آنها بیشتر تمایل دارند در عرصه‌های مدرسه‌سازی و تاسیس بیمارستان سرمایه‌گذاری کنند و هنوز در این زمینه به‌طور اساسی فرهنگ‌سازی نشده است.

اعطای پژوهانه به دانشجویان علاقه‌مند به پژوهش

معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی تهران، اعطای پژوهانه به دانشجویان را از اقدامات بسیار مهم دانشگاه در راستای حمایت از پژوهشگران دانست و افزود: قسمت بسیار قابل توجهی از بودجه‌های پژوهشی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقات صرف پایان‌نامه‌های دانشجویان می‌شود؛ البته سایر دانشجویان نیز می‌توانند از این بودجه‌های پژوهشی بهره‌مند شوند؛ چرا که یک نوع پژوهانه به دانشجویان اعطا شده است که بر اساس آن همه دانشجویانی که پروپوزال آن‌ها از سوی مرکز پژوهش‌های دانشجویان به تصویب برسد و به شورای پژوهشی دانشگاه ارسال شود، می‌توانند تا سقف یک میلیون تومان از این پژوهانه استفاده کنند.

وی در پایان یادآور شد: هیچ محدودیتی در تعداد پژوهانه اعطا شده به دانشجویان وجود ندارد، البته منظور این نیست که دانشجویان تا سقف یک میلیون تومان تحقیق کنند، بلکه مرکز پژوهش‌های دانشجویان می‌تواند پروژه‌های بالاتر از این سقف را به دانشگاه معرفی کند. از آن‌جایی که تاکنون تقاضای زیادی از این مرکز معرفی نشده، تاکنون برای هر پروژه سقفی مشخص نشده است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7