آموزشی دانشجویان

معاون آموزشی وزارت بهداشت: تثبیت ظرفیت دانشگاه ها در سال جاری

رییس هفدهمین همایش کشوری آموزش پزشکی و جشنواره شهید مطهری به تثبیت ظرفیت دانشگاه ها در سال جاری اشاره کرد و گفت: سال گذشته در مقطع دکتری عمومی ۱۱ درصد، تخصص ۲۰ و فوق تخصص ۱۴ درصد افزایش تعداد دانشجویان را داشتیم.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وبدا، دکتر باقر لاریجانی در هفدهمین همایش کشوری آموزش پزشکی و جشنواره شهید مطهری که صبح امروز در سالن همایش های رازی برگزار شد، افزود: در سال گذشته ۲ هزار و ۵۰۰ نفر نیروی تخصصی و فوق تخصصی به عرصه خدمت به مردم اضافه شدند که حرکت عظیمی در جهت تامین نیروی انسانی به شمار می رود.

وی با بیان اینکه بر اساس تاکیدات مقام معظم رهبری، دانشگاه های علوم پزشکی را ماموریت محور کرده ایم، از فعالیت ۶۵ دانشگاه و دانشکده، ۱۹۰ هزار دانشجو، ۱۷ هزار عضو هیات علمی در بخش دولتی و ۹۰ دانشگاه، ۶۰ هزار دانشجو و ۲ هزار عضو هیات علمی در بخش غیردولتی و همچنین ۱۸۹ انجمن علمی و ۵۰ قطب آموزشی در کشور خبر داد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت مصوبه آمایش سرزمینی که در سال گذشته توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شد را در پیشرفت آموزش پزشکی موثر دانست و گفت: شاید در ظاهر گسترش دانشگاه ها محدود شده باشد اما در سال گذشته ۱۷ درصد در بکارگیری اعضای هیات علمی افزایش داشتیم و به ۷ هزار عضو دیگر نیاز داریم که امیدواریم سازمان مدیریت همکاری لازم را با ما داشته باشد.

دکتر لاریجانی با اشاره به برگزاری الکترونیک آزمون دستیاری برای پزشکان عمومی در روز گذشته، اظهار داشت: در سال ۲۸ آزمون برگزار می کنیم که امیدواری زیادی به الکترونیک برگزار کردن آنها داریم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از ۱۶۰ هزار مکاتبه در ۱۰ ماهه گذشته با وزارت بهداشت خبر داد و افزود: ۵۰ درصد از این مکاتبات مربوط به حوزه آموزش بوده که باید با اصلاح فرایندها  این تعداد را کاهش دهیم و در کنار آموزش، لازم است تا علاوه بر رصد کردن  فرایندهای جاری، ارتقا،  تحول و نوآوری را نیز به مسیر هدفمند هدایت کنیم.

رییس هفدهمین همایش کشوری آموزش پزشکی و جشنواره شهید مطهری با بیان اینکه در برنامه تحول آموزش پزشکی ۱۱ بسته تحول و یک بسته پایش وجود دارد، اظهار داشت: ۲۰ هزار نسخه از کتاب تحول در آموزش پزشکی به طور مستقیم برای اساتید دانشگاه های علوم پزشکی ارسال شده و علاوه بر این به همت دانشگاه علوم پزشکی، نرم افزار واژه شناسی بسته های تحول طراحی و اجرا شده است.

 دکتر لاریجانی ضمن تاکید بر لزوم رسیدن به مرجعیت علمی در حوزه پزشکی، تصریح کرد: در سال جاری مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش پزشکی راه اندازی می شود و در رشته های مختلف باید نوشتن کتب و اسناد مرجع نیز آغاز شود به عنوان نمونه در دانشگاه علوم پزشکی بابل سند آمایش سرزمینی بر اساس مرجعیت علمی تدوین شده و زمینه های تمرکز دانشگاه در آن مشخص شده که اقدام بسیار ارزنده ای است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت از تغییر ۲۰ درصد از برنامه های آموزش پزشکی دانشگاه ها بر اساس نیازهای مناطق خود با تاکید بر بیماری های غیرواگیر خبر داد و گفت: متاسفانه چاقی و اضافه وزن در کشور به یک اپیدمی تبدیل شده و یک دانشجوی دانشگاه های علوم پزشکی نباید از این بیماری ها به عنوان عامل ۷۰ درصد مرگ و میرها در ایران غافل باشد.

دکتر لاریجانی خاطرنشان کرد: برآورد تعداد مورد نیاز دانش آموختگان و تدوین راهنماهای بالینی از اهداف مهم معاونت آموزشی وزارت بهداشت است.

وی در ادامه افزود: تا کنون ۶۰ برنامه آموزشی بازنگری شده و انتظار داریم تا پایان سال جاری برنامه آموزشی بازنگری نشده ای نداشته باشیم همچنین ۳۰۰ رشته مقطع با ۵۰ ماموریت ویژه به دانشگاه ها سپرده شده است.

رییس هفدهمین همایش کشوری آموزش پزشکی و جشنواره شهید مطهری تصریح کرد: پس از انقلاب اسلامی، دانشگاه ها توسعه همه جانبه یافتند اما باید در زمینه های خاصی تمرکز کنند که این کار با ماموریت گرایی نهادینه می شود.

وی بر اهمیت مشارکت بخش خصوصی در حوزه آموزش تاکید کرد و گفت: امسال تمرکز ما بر توسعه مشارکت بخش خصوصی و واقع سازی قیمت تمام شده آموزش است و بر اساس مدل های موجود، می توان به سامان دهی وضعیت پرداخت شهریه و یا حمایت از رشته های مختلف پرداخت.

دکتر لاریجانی با اشاره به تشکیل شورای عالی اخلاق پزشکی در وزارت بهداشت، خاطرنشان کرد: جلسات متعددی در این شورا برگزار شده و برنامه ۱۰ ساله اخلاق پزشکی نیز آماده تصویب است و فلوشیپ اخلاق نیز راه اندازی خواهد شد.

وی ضمن نامناسب ارزیابی کردن بین المللی سازی آموزش پزشکی در کشور، گفت: وضعیت تحصیل دانشجویان ایرانی در خارج از کشور و نیز تحصیل دانشجویان خارجی در ایران در شاُن جمهوری اسلامی ایران نیست و ظرفیتهای کم نظیر  ایران در حوزه آموزش پزشکی ناشناخته مانده است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه به منظور افزایش قدرت بین المللی آموزش پزشکی یک سامانه به منظور ارائه برنامه های آموزشی به زبان انگلیسی راه اندازه شده است، افزود: در این سامانه، دانشگاه های علوم پزشکی ۲۵۰ برنامه آموزشی را به زبان انگلیسی قرار داده اند و تا کنون ۱۳۰ هزار بازدید از این سایت انجام شده است.

وی در ادامه افزود: بخشی از کار ما در حوزه بین المللی، برگزاری دوره های مشترک با برخی از کشور ها است به گونه ای که به عنوان نمونه دانشجویان، ۳ سال در ایران و ۳ سال در آن کشور به تحصیل می پردازند همچنین مذاکراتی را با کمیسیون اروپا داشته ایم و در صدد صدور کارت های بین المللی برای اساتید هستیم.

دکتر لاریجانی اظهار داشت: برای نخستین بار پس از انقلاب، آزمون صلاحیت بالینی در کشور برگزار شد و آزمون پیش کارورزی نیز به صورت الکترونیکی برگزار شد و امیدواریم که بتوانیم فاصله ۶ ماهه برای امتحانات را برداریم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت از پایان مرحله اول اعتبار بخشی موسسات آموزشی و خود ارزیابی بیمارستانها تا پایان خردادماه خبر داد.

وی همچنین در خصوص توسعه زیرساخت های حوزه آموزش گفت: در سال گذشته یک هزار نفر به اعضای هیات علمی دانشگاه ها افزوده شد ضمن اینکه یک هزار و ۴۰۰ نفر نیز در قالب متعهدین به خدمت به کار گرفته شدند و آیین نامه ارتقای اعضای هیات علمی به زودی توسط رییس جمهوری ابلاغ خواهد شد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7