اقتصاد سلامت

تعرفه عادلانه نشود، زیرمیزی طبیعی است

به گزارش صدای پزشکان ایرج فاضل در گفت‌وگو با فارس، گفت: این موضوع که دریافت‌های غیرقانونی در جراحان زیاد باشد را تایید نمی‌کنم اما تا زمانی که تعرفه‌های درمانی منصفانه و معادل سایر مولفه‌های جامعه نباشد ممکن است طبیعتا چنین پدیده‌ای وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: زیرمیزی نتیجه بی‌عدالتی در تعریف تعرفه‌ها است چرا که حتی در اعلام این تعرفه‌ها تاخیر می‌شود و به روز نیست در نتیجه این مشکلات به‌وجود می‌آید.

فاضل در پاسخ به اینکه پس اگر جراحی زیرمیزی گرفت با چنین شرایطی موجه می‌‌دانید، گفت: نه موجه نمی‌دانم اما این پدیده معلول بیماری‌های دیگر در حوزه سلامت است.

رئیس جامعه جراحان درمورد دستمزد جراحان گفت: یک جراح دستمزد مشخصی ندارد براساس میزان کاری که می‌کند دریافتی دارد. در دانشگاه‌های علوم پزشکی مانند سایر اساتید حقوق می‌گیرد اما در رابطه با اعمال جراحی هزینه‌هایی که برای عمل پرداخت می‌شود بر اساس تعرفه است و این تعرفه‌ها در بسیاری از جاها رعایت می‌شود اما اگر جاری نبود معلول غیرمنصفانه‌ بودن تعرفه‌ها است.

وی در پاسخ به اینکه آیا راه حلی برای رفع زیرمیزی به وزارت بهداشت داده گفت: راه حلش این است که تعرفه‌های درمانی با کمک و دخالت جامعه پزشکی تعیین شود. اعضای جامعه پزشکی باید بنشینند صحبت کنند و نرخ عادلانه‌ای را تعیین کنند و این نرخ به تناسب تورم در جامعه باشد. بنابراین تا زمانی که این اتفاق نیفتاده وجود زیرمیزی طبیعی است.

فاضل درمورد طرح تحول سلامت گفت: این طرح بسیاری از مشکلات مردم و بیماران را حل کرد هزینه‌های هنگفت درمان از دوش مردم برداشته شد که این بسیار عالی است زیرا دسترسی تمام طبقات جامعه به خدمات پزشکی امکان‌پذیر شد اما این نگرانی را ایجاد کرد که چطور ادامه یابد چرا که درمان، کمر ثروتمندترین کشورها را هم می‌شکند چون هزینه عظیمی دارد.

وی ادامه داد: اگر هزینه‌ها در طرح تحول سلامت کنترل نشود و مشخص نگردد که در کجا هزینه می‌شود پایانش معلوم نیست ما از ابتدا هم نگران ادامه طرح بودیم چون هزینه‌های بالایی دارد. به هر صورت امسال دشوارترین سال مالی را خواهیم داشت اما دعا می‌کنم این طرح موفق شود.

 

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7