نظام سلامت

برخی با عنوان کردن ارقام نجومی برای طرح تحول سلامت به دنبال تخریب طرح و تحریک اقشار جامعه هستند

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر اهمیت موضوع سلامت، گفت: میزان بهره مندی مردم از خدمات حوزه سلامت، یکی از شاخص های کلانی است که برای توسعه یافتگی جوامع مورد ارزیابی قرار می گیرد.

به گزارش وبدا، دکتر سید حسن هاشمی که شب گذشته میهمان برنامه ۹۰ دقیقه ای “نگاه یک” از شبکه یک سیما بود، اظهار داشت: در دولت های مختلف و کشورهای پیشرفته ای مانند کشورهای اروپایی و آمریکا، روی کار آمدن دولت ها با میزان خدمت رسانی در حوزه سلامت رقم می خورد که در آن تعداد بیمه شدگان، میزان حمایت بیمه ها از مردم و خدمات سلامت، اهمیت ویژه ای دارد.
وزیر بهداشت با اشاره به وجود مشکلات فراوان در حوزه سلامت در کشور، گفت: بخشی از این مشکلات برطرف شده اما بخش دیگری نیز وجود دارد که به زیرساخت های حوزه سلامت مربوط می شود .

در اولویت قرار نداشتن بودجه سلامت؛ یکی از دلایل عدم توسعه زیرساختهای این حوزه
دکتر هاشمی گفت: یکی از دلایل عدم توسعه یافتگی زیرساخت ها تا به امروز این بوده که اولویت دولت ها ساخت و ساز و بخش اقتصادی بوده و به بخش خدمات توجه کافی نشده بود و سلامت از نظر برنامه و بودجه در اولویت دهم به بعد قرار داشت.

وزیر بهداشت با بیان اینکه دولت منابع مالی لازم برای رفع کمبودهای حوزه سلامت را در اختیار ندارد، افزود: لازم است تا حتما سرمایه گذاران به این حوزه وارد شوند و سرمایه گذار نیز به فکر بازگشت سرمایه با سود منطقی است که در اینجا بحث تعرفه های واقعی مطرح می شود و علیرغم ذکر آن در قانون برنامه های چهارم و پنجم توسعه، توجه کافی به آن نشده بود.

به دنبال اقتصادی کردن سرمایه گذاری در حوزه سلامت هستیم
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: یکی از دلایل واقعی نبودن تعرفه های حوزه سلامت در مقایسه با سایر حوزه ها مانند صنعت، نفت و نیرو، فشارهای دولت و مجلس بر بخش خدمات و همچنین بخش خصوصی بوده اما ما به دنبال اقتصادی کردن سرمایه گذاری در حوزه سلامت هستیم و در همایش بین المللی سرمایه گذاری در حوزه سلامت، بیش از ۲۰۰ نفر از ۶۰ کشور جهان مانند کشورهای اروپایی، آمریکا، آسیا و حتی نیوزیلند حضور داشتند.

دکتر هاشمی گفت: سرمایه گذاران به بررسی بسته های پیشنهادی وزارت بهداشت ایران پرداختند و امیدواریم دولت به نحوی فرصت هایی را فراهم کند تا بتوانیم کمبودهای خود مانند ۱۰۰ هزار تخت بیمارستانی، بخش آزمایشگاه، سلامت دهان و دندان و اورژانس را با تشویق و جذب به سرمایه گذاری برطرف کنیم.

ضرورت تصدی گری بخش خصوصی در حوزه سلامت
وزیر بهداشت با اشاره به انتقال تصدی گری از بخش دولتی به بخش خصوصی در وزارتخانه های نفت و ارتباطات و فن آوری اطلاعات تاکید کرد: این وزارتخانه ها خریدار خدمت هستند بنابراین چنین فرمولی باید در وزارت بهداشت نیز مورد استفاده قرار گیرد اما حدود ۲۰ سال از این تصمیم مهم، عقب افتاده ایم و عده ای در وزارت بهداشت بر سرکار بوده اند که همه امور را با دید دولتی و حاکمیتی دیده بودند و نقشی برای خیریه ها و بخش خصوص قائل نبودند.

منظور ما از خصوصی سازی سلامت ، بیمارستان خصوصی و فشار آوردن به مردم نیست
دکتر هاشمی ضمن تاکید بر این نکته که منظور ما از بخش خصوصی، بیمارستان خصوصی و فشار آوردن به مردم نیست، گفت: استراتژی ما تصدی گری بخش خصوصی است و وزارت بهداشت به جای ساخت، تجهیز و اداره بیمارستانها، فقط خرید خدمت کند و تمام اعتبارات خودمان را در قالب بیمه ها برده و بیمه ها نه ارائه دهنده خدمت بلکه خریدار خدمت باشند.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص تاثیر برگزاری همایش سرمایه گذاری در حوزه سلامت، گفت: معمولا سرمایه گذاران همه موارد را محاسبه می کنند و به امنیت، ثبات بازار کشور و نیز پایداری قوانین توجه ویژه ای دارد بنابراین سرمایه گذار، سرمایه خود را در محلی قرار می دهد که امنیت و بازگشت داشته باشد.

ورود برخی کمپانیهای خارجی برای ساخت دارو ، انتقال فناوری و ساخت بیمارستان
دکتر هاشمی ضمن ابراز امیدواری از مشخص شدن نتایج سرمایه گذاری های خارجی در حوزه سلامت، تصریح کرد: هم اکنون نیز برخی از کمپانی ها در زمینه ساخت دارو و انتقال فناوری و همچنین ساخت بیمارستان، وارد کشور شده و فعالیت خود را آغاز کرده اند.

نباید در مورد برجام بی انصافی و مردم را ناامید کرد
وزیر بهداشت با بیان اینکه در مورد برجام نباید بی انصافی کرد، افزود: تحریم، در چندین سال، تمام زیرساخت های اقتصادی که به مراودات بین المللی بانکی مربوط می شود را تخریب کرد و ساختن آن نیز نیازمند زمان است اما می توان گفت که نظام بانکی ما با دنیا بیگانه است در حالی که در طول یکی دو دهه اخیر، اتفاقات جدیدی در

معادلات مالی دنیا رخ داده و شرایط تغییر کرده است بنابراین باید در عین صبوری، مردم را ناامید نکرد.

دکتر هاشمی با اشاره به تغییرات جدی در فضای پسابرجام در کشور، گفت: در سفری که هفته آینده به ژنو خواهیم داشت تعداد زیادی از وزرایی که در گذشته حاضر به دیدار نبودند در خواست ملاقات داده اند و در حوزه دارو و تجهیزات اتفاقات بسیار خوبی در حال رخ دادن است بنابراین نباید عجله کرد و باید به مذاکرات اقتصادی با دید اجرایی نگریست.

وزیر بهداشت با اشاره به دیدار روز گذشته خود با نمایندگان کمپانی های خارجی، خاطرنشان کرد: به آنها اعلام می کردم که سوال مردم از ما این است که تعاملات بین المللی چه نتایج ملموسی برای آنها دارد و همانند بسیاری از وزارتخانه ها باید سرعت بیشتری به کار گرفت.

دکتر هاشمی با بیان اینکه برخی از افراد از ابتدا با برجام مخالف بودند، افزود: آنها در حال حاضر به دنبال ثابت کردن این هستند که حرف های آنها صحیح بوده و نشان دهند که برجام چیزی جز ادامه وابستگی نیست که مخالف آن هستم و نباید لجاجت کرد و در عین سرسختی به خرج ندادن، باید همواره به مردم حقایق را گفت.

وزیر بهداشت اظهار داشت: نباید ناامیدی را در کشور پمپاژ کرد زیرا اتفاقی که افتاده مسیر قانونی خود را از مقام معظم رهبری گرفته تا شورای عالی امنیت ملی طی کرده و ضروری است تا همه به دنبال این باشند تا پیام هایی که از کشور به بیرون داده می شود، امیدوار کننده باشد.

دکتر هاشمی تصریح کرد: بر خلاف کشور ما در سایر کشورهای دنیا، بخش خصوصی و مردم، کشور را اداره می کنند و قرار نیست که کشورهایی همچون ژاپن و آلمان خودشان حضور پیدا کنند بنابراین خارجی ها باید اطمینان حاصل کنند که سرمایه خود را در محلی هزینه می کنند که کمترین مخاطرات را دارد و از این مسیر، انتقال دانش، ایجاد اشتغال و کاهش مشکلات کشور محقق می شود.

متولی طرح تحول سلامت نه تنها وزارت بهداشت بلکه دولت و دکتر روحانی هستند
وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود گفت: متولی طرح تحول سلامت نه تنها وزارت بهداشت بلکه دولت و دکتر روحانی هستند زیرا فشار آن بر دوش دولت است اما مجلس نهم و صدا و سیما نیز حمایت خوبی از این طرح داشتند و نمره ما را باید مردم بدهند.

دکتر هاشمی با اشاره به انجام نظرسنجی در خصوص اقدامات دولت در بازه زمانی ۳ ماهه توسط نهادها و سازمان هایی مانند صداوسیما، وزارت اطلاعات، مرکز آمار ایران و خبرگزاری ایرنا، گفت: در هیچ یک از نظرسنجی های دو سال گذشته رضایتمندی مردم از خدمات حوزه سلامت به طور متوسط، کمتر از ۷۰ درصد نبوده که این موفقیت به دلیل برکت خدا و بزرگواری مردم است اما قدرشناسی و شکر مردم نشان دهنده این است که مشکلات تا حدی بوده که با انجام اقدامات اندک در حوزه سلامت، رضایت نسبی یافته اند.

به تمام انتقادات باید در جای خود پاسخ داده شود
وزیر بهداشت در خصوص انتقادات از طرح تحول نظام سلامت و میزان مبتنی بودن آنها بر حقایق و شواهد، اظهار داشت: ترجیح می دهم که در این خصوص قضاوت نکنم اما تمام انتقادات باید در جای خود پاسخ داده شود و به برخی از آنها مانند خدمات دندانپزشکی و عدم عدالت در دسترسی به خدمات درمانی، حتی قبل از اجرای طرح تحول سلامت اشراف داشتیم اما نیاز به اعتبار و منابع مالی دارد.

دکتر هاشمی اظهار داشت: علیرغم گسترش شهرها و وجود ۱۱ میلیون نفر حاشیه نشین، سالهاست که در کشور تخت های بیمارستانی به مقدار کافی ایجاد نشده البته باید پذیرفت که حوزه ماموریت وزارت بهداشت در مقایسه با سایر وزارتخانه ها ، وسیع تر است زیرا وزارت بهداشت از قبل از تولد تا پس از مرگ و از مرزی ترین نقطه کشور تا پایتخت ، به مردم خدمات می دهد و از سوی دیگر طیف های متفاوتی از ارائه دهندگان خدمات، حضور دارند که در آن علاوه بر آموزش، درمان و پیشگیری وجود دارد.

پیشگیری از آسیب ها مربوط به همه دولت است
وزیر بهداشت با تاکید بر اهمیت پیشگیری، با بیان اینکه پیشگیری مربوط به کل دولت می شود، گفت: پیشگیری باید در جلوگیری از آسیب هایی که ناشی از روح و روان مردم، تغذیه و آب و هوا است، وجود داشته باشد چرا که ما به صورت ۲۴ ساعته با آنها سروکار داریم و متاسفانه زمانی گذر مردم به ما می خورد که درد به سراغ آنها آمده و کم طاقت هستند بنابراین وزارت بهداشت ماموریت های بسیار سختی دارد.

دکتر هاشمی در خصوص انتقاد برخی از افراد مبنی بر عدم کاهش هزینه های درمانی از جیب مردم با وجود اجرای طرح تحول سلامت، خاطرنشان کرد: همین مورد را از مردم بپرسید که مشخص شود این انتقاد صحیح یا اشتباه است زیرا آنها در گذشته با مراجعه به بیمارستانها، خدمات را دریافت می کردند اما ما مدعی هستیم که مردم در گذشته برای تهیه ابتدایی ترین وسایل و تجهیزات مورد نیاز مانند نخ بخیه، دارو و حتی لباس به بیرون از بیمارستان مراجعه می کردند در حالی که امروز هیچ بیمارستانی اجازه ارجاع بیمار یا همراه بیمار به خارج از بیمارستان را ندارد و در صورت عدم اجرای این برنامه مهم، تخلف کرده است.

وزیر بهداشت با اشاره به کاهش پرداخت هزینه های درمانی از جیب مردم از ۳۷ به ۶ درصد در نقاط شهری و ۳ درصد در نقاط روستایی، گفت: اگر مردم خلاف کاهش پرداخت از جیب را می دیدند، ابراز رضایت نمی کردند.

دکتر هاشمی کل بودجه حوزه سلامت را ۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، میزان بودجه حوزه سلامت را ۵۸ هزار میلیارد تومان عنوان کرد که معادل یک سوم بودجه کل کشور است و اگر قرار بود که به حوزه سلامت، بودجه ۵۸ هزار میلیارد تومانی تخصیص دهند، حقوق کارکنان دولت را از چه منبعی تامین خواهند کرد؟

دکتر هاشمی با بیان اینکه برخی افراد با عنوان کردن ارقام نجومی برای طرح تحول سلامت به دنبال تخریب این طرح، تحریک برخی از قشرهای جامعه و بالا بردن توقع مردم بودند، افزود: امیدوارم که خدا به همه ما انصاف دهد ما در ابتدای اجرای طرح تحول سلامت، ۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان دریافت کرده ایم که یکهزار و ۸۰۰ میلیارد آن، صرف بدهی های وزارت بهداشت شده و ریز هزینه های ۶ هزار میلیارد تومان وجود دارد زیرا مجلس شورای اسلامی، مردم، سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات بر اقدامات و عملکرد ما نظارت دارند.

وزیر بهداشت در ادامه گفت: سوالها شامل سوالهای مردم نیست زیرا آنها به دولتی که به آن رای دادند، اعتماد دارند و آنچه مسئولان عنوان می کنند ناشی از راستی و درستی است و نمی توان سخنان چندین نفر را به کل جامعه تعمیم داد.

دکتر هاشمی اظهار داشت: می دانم چه کسی این سخنان را گفته و ای کاش او در کشور مسئولیت اجرایی نداشت و در وزارت بهداشت هم بوده اما در دوره ایشان، مردم حاضر بودند فرش زیرپای خود را بفروشند تا صرف خرید دارو کنند و بحران دارویی سال ۹۲ را به خاطر داریم اما آنها تصور می کردند که این مقدار اعتبارات مالی، اضافه است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه بر خلاف ارقامی که اعلام می شود، بودجه وزارت بهداشت در سال ۹۴ و ۹۵ افزایش چندانی نداشت.

وزیر بهداشت یادآور شد: دولت در سال گذشته باید ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان از محل هدفمندی یارانه ها به وزارت بهداشت پرداخت می کرد اما قادر به پرداخت ۵۰ درصد آن شده است.

رایگان شدن زایمان طبیعی و توزیع ۱۰ هزار پزشک و متخصص در کشور
دکتر هاشمی با بیان اینکه در سال گذشته در یک مرحله ۲ هزار و ۷۰۰ و در مرحله ای دیگر ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان به وزارت بهداشت پرداخت شد، گفت: با همین مقدار اعتبار، ۲ میلیون متر مربع از فضاهای بیمارستانی نوسازی و بهسازی شد، یک هزار و ۷۰۰ تخت آی سی یو ایجاد و ۳۰ هزار تخت بیمارستانی تعویض شد، زایمان طبیعی نیز رایگان و ۱۰ هزار پزشک و متخصص در کشور توزیع شد و پرداخت از جیب مردم بسیار کاهش پیدا کرد.

وزیر بهداشت اضافه کرد: در دوره برخی از آقایان، افراد زیر خط فقر سلامت در شهرها ۴ درصد و در حال حاضر ۰٫۴ درصد است و در روستاها نیز ۱٫۴ درصد است و هزینه های کمرشکن سلامت در دهه گذشته در مناطق شهری از ۴٫۴ به ۲٫۲ درصد و در مناطق روستایی از ۹ به ۳ درصد کاهش یافته است بنابراین مردم باید قضاوت کنند که آیا هزینه های آنها نسبت به قبل از اجرای طرح تحول سلامت کاهش یافته است؟

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7