دانشجویان

معترضین به افزایش مبلغ وثیقه طرح پزشکی با قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت دیدار کردند

 جمعی از دانشجویان معترض به تغییر ناگهانی مبلغ وثیقه ی طرح پزشکی با دکتر اکبری قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت دیدار کردند. در این دیدار دغدغه های این دانشجویان در غالب نامه ای به اطلاع دکتر اکبری رسید و ایشان دستور رسیدگی و بررسی موارد ذکر شده را دادند.

به گزارش صدای پزشکان، پیرو تصمیمات اخیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص افزایش مبالغ وثیقه ی طرح پزشکی و عدم تصویب و ابلاغ آیین نامه ی جدید “نحوه خرید تعهدات آموزش رایگان” ، از ابتدای اردیبهشت ماه و با دستور وزیر اقدام برای دریافت وثیقه یا خرید تعهد خدمت از سوی دانشگاه های علوم پزشکی دولتی تا زمان تعیین تکلیف این آیین نامه متوقف اعلام شد.

بنا بر این دستور، تا زمان تعیین تکلیف آیین نامه ی جدید، فرآیند دریافت وثیقه ی طرح یا خرید تعهدات آموزش رایگان متوقف شده است. آیین نامه ای که در پیشنهاد اولیه آن علاوه بر افزایش ۱۰ برابری هزینه ی تعهدات آموزش رایگان (سالانه ۷۰۰هزار تومان به سالانه ۷ میلیون تومان)، فارغ التحصیلانی که مایل به گذاشتن وثیقه ی طرح باشند، الزاما باید همزمان تعهدات آموزش رایگان را هم با تعرفه ی جدید پرداخت کنند. متاسفانه در پیش نویس اولیه این آیین نامه هیچ تفاوتی میان فارغ التحصیلان ورودی سالهای مختلف وجود نداشته و هر کسی که تا پایان فروردین ۹۵ موفق به طی مراحل فارغ التحصیلی خود نشده بود، می بایست با آیین نامه ی جدید نسبت به پرداخت وثیقه یا تعهد آموزش رایگان اقدام کند.

این تصمیم علاوه بر ایجاد تاخیر در سپردن وثیقه برای کسانی که مایل به ادامه ی تحصیل در خارج از کشور هستند یا تصمیم به سپردن وثیقه و اعزام به طرح داشته اند، موجب ایجاد تبعیض در میان دانشجویان و فارغ التحصیلان در پرداخت مبالغ وثیقه و هزینه ی تعهد رایگان شده و اعتراضات زیادی را موجب شده است.

از این رو تعدادی از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، ایران، اصفهان و سایر موسسات به نمایندگی از عموم دانشجویان و فارغ التحصیلان، روز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۵، با تهیه ی نامه ای مراتب اعتراض خود را به به قائم مقام معاونت آموزش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کردند. در نهایت با دستور جناب آقای دکتر اکبری، مبنی بر لحاظ شدن موارد اعتراضی در تدوین آیین نامه جدید، نتایج زیر حاصل شد:

۱- وثیقه ی طرح پزشکی عمومی دانشگاه های دولتی به مبلغ ٨٠ میلیون تومان تصویب شده است.

۲- با قول مساعد مرکز خدمات آموزشی جناب آقای دکتر حدیقی برای دریافت دستور وزیر، و اعلام این که تا زمان تدوین و ابلاغ آیین نامه ی جدید، فارغ التحصیلان می توانند با آیین نامه ی قبلی نسبت به انجام امور وثیقه و تعهد آموزش رایگان بپردازند. این امر ظرف مدت یک هفته تا ده روز اعلام و انجام مراحل از سر گرفته خواهد شد.

۳- هزینه ی تحصیل رایگان در آیین نامه ای جدید بر اساس سال ورودی دانشجویان با افزایش پلکانی تعیین خواهد شد تا به تدریج و در سال های آینده به عدد واقعی هزینه ها نزدیک شود بنا بر این در تدوین و ابلاغ آیین نامه های جدید، هزینه های تعهد آموزش رایگان، برای هر ورودی یکسان بوده و فارغ از زمان فارغ التحصیلی دانشجویان تعیین می گردد.

تصویر نامه ی اعتراض دانشجویان و دستور دکتر اکبری را درزیر مشاهده می کنید.

Petition Letter

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

3 نظر برای مطلب "معترضین به افزایش مبلغ وثیقه طرح پزشکی با قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت دیدار کردند"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
M MSh
Member
متاسفانه این نامه عین همان رفتاریست که وزارت بهداشت با پزشکان می‌کند،منفعلانه،منفعت‌طلبانه و خلاف قانون چرا که به لحاظ حقوقی وزارت بهداشت نمی‌تواند قانونی را در سال ۹۵ تصویب و عطف به ما سبق کند،همه‌ی ورودی‌های پیشین،،نه فقط ورودی ۸۷-۸۸ و افراد درگیر فارغ التحصیلی ،که نگارنده نامه تنها به حصول شرایط مطبوع برای این افراد اندیشیده،همه‌ی ورودی های پیشین طبق تعهدات زمان ثبت نام موظف به پرداخت هزینه‌های همان زمان هستند،ما شاهد تلاش برای این قانون گذاری در سال گذشته نیز بوده ایم ولی به علتی که ذکر شد ملغی گشت،افرادی که در لغو این قانون در سال گذشته… بیشتر
نجفی
Guest

حتما این دانشجویان نور چشمی های عزیز بوده اند که صدای اعتراضشان شنیده و دستور خورده و نامه برایش زده شده وگر نه از این قبیل چیز ها برای ما آدم هتی معمولی غیر ممکن است و اگر چنین درخواستی داشته باشیم می گویند به کل ممنوع است و اصلا اجازه نمی دهند حرفمان را بزنیم.

اعتمادی
Guest

واقعا براشون متاسفم که یک ذره فکر نمیکنند.وقتی یه قانونی تصویب میشه باید برای ورودی های سال تصویب به یعد اجرایی بشه .چه بسا اگه کسی میدونست قراره هزینه ها چندین برابر بشه اصلا وارد دانشگاه دولتی نمیشد.

wpDiscuz
Powered by Themes24x7