دیده بان سلامت

کاهش تعداد مرگ نوزادان و کودکان کمتر از یکسال

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با  اشاره به ابلاغ سیاست های جمعیتی از سوی مقام معظم رهبری از ۳۰ اردیبهشت سال ۹۳، گفت: وزارت بهداشت با همکاری سایر ارگان ها برنامه های جامعی را در کشور از ۳۰ اردیبهشت تا ۷ خرداد ماه اجرا می کند.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وبدا، دکتر محمد اسماعیل مطلق صبح امروز در نشست خبری سخنگوی وزارت بهداشت که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، با اعلام این مطلب افزود: برنامه های جمعیتی در دانشگاه های علوم پزشکی شامل برگزاری نمایشگاه، آموزش های قبل و بعد از ازدواج برای زوجین، سبک زندگی، مراقبت از خود و مراقبت های خانه، ناباروری و تک فرزندی است.
وی از افزایش خدمات پایه سلامت در طول اجرای طرح تحول سلامت و تحول در حوزه بهداشت به عنوان یکی از مهمترین اقدامات وزارت بهداشت یاد کرد و گفت: اصول باروری در پایگاه های بهداشت، مراکز جامع خدمات سلامت و مراکز بهداشتی و درمانی به مردم ارائه می شود.
دکتر مطلق اظهار داشت: یکی از اقداماتی که پس از اجرای طرح تحول سلامت اجرا شد، مشاوره فرزندآوری بود زیرا سن ازدواج افزایش و تعداد ازدواج ها نیز کاهش یافته بود بگونه ای که سن ازدواج در زنان و مردان بین ۴ تا ۶ سال و در برخی از استانها حدود ۱۰ سال به تاخیر افتاده بود و از سوی دیگر نیز از سال ۸۵ تا ۹۳ هر ساله شاهد کاهش تعداد ازدواج بودیم که آموزشهای قبل ازدواج و مشاوره زوجین ضروری بنظر می رسید.
مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: در سالهای گذشته فاصله ازدواج و فرزند اول، بیش از ۳ سال و فاصله بین فرزند اول و دوم بیش از ۵ سال بود که یکی از اقدامات مناسب، فرهنگسازی و آموزش های زمان بارداری بود زیرا در برخی از زنان، اضطراب و ترس از زایمان وجود داشت و برخی از نزدیکان، آنها را به انجام سزارین تشویق می کردند.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: آموزش های زمان بارداری در مراکز بهداشتی و درمانی آغاز شد و پس از بررسی ها دریافتیم که زایمان طبیعی برای مادران خوشایند شده و ترس آنها از بین رفته است.
دکتر مطلق تصریح کرد: تا قبل از طرح تحول سلامت، سزارین یکی از مشکلات کشور بود و میزان سزارین در کشور ما در منطقه بسیار بالا بود اما در حال حاضر بین ۶٫۵ تا ۱۰ درصد کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه حدود ۳ میلیون زوج در کشور نابارور هستند، افزود: با همکاری معاونت درمان اقدامات درمانی لازم برای آنها در نظر گرفته شده و از سوی دیگر آموزش، فرهنگسازی و شیوه زندگی نیز مورد توجه قرار گرفته است.
مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت اظهار داشت: در سال ۹۴، یک میلیون و ۵۷۰ هزار ولادت در کشور داشتیم که نسبت به سال ۹۳، حدود ۳۶ هزار مورد افزایش داشته و تعداد مرگ ها نیز ۷۰ هزار مورد کاهش یافته است.
دکتر مطلق بیان داشت: انتظار یونیسف از کشورهای دنیا کاهش مرگ نوزادان به ۱۲ در هزار و کودکان کمتر از یکسال به ۱۵ هزار در یک هزار نفر بود اما اکنون متوسط مرگ نوزادان در کشور، ۹٫۵ در هزار و مرگ کودکان کمتر از یکسال، ۱۳٫۸ در هزار نفر است.
وی شاخص امید زندگی در زنان را ۷۴ سال و  برای مردان  ۷۲٫۸ عنوان کرد و افزود: برنامه ریزی ما در برنامه ششم توسعه این است که متوسط امید زندگی زنان را به ۷۶ و مردان را به ۷۴ سال برسانیم.
دکتر مطلق با مقایسه تعداد طلاق در سالهای ۹۳ و ۹۴، گفت: روند طلاق در کشور تقریبا ثبات داشته زیرا در سال ۹۳، ۱۶۳ هزار و ۵۶۹ و در سال ۹۴، ۱۶۳ هزار و ۷۶۵ طلاق در کشور ثبت شده است.
مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت اضافه کرد: افزایش طلاق ها به دلیل افزایش نارضایتی از زندگی مشترک و زناشویی در بین زوجین بود که خوشبختانه ۱۷ کلینیک جنسی در ۱۷ دانشگاه علوم پزشکی کشور راه اندازی شده است.
وی با اشاره به بندهای سیاست های ابلاغی از سوی  مقام معظم رهبری، افزود: در یکی از این بندها، وزارت بهداشت مجری است که میزان باروری کلی را که هم اکنون ۱٫۸ درصد است را به ۲٫۱ درصد برساند اما ما در خصوص سلامت مادر، نوزاد و کودک با همکاری سایر ارگانها کمیته هایی را تشکیل داده ایم تا شاهد کاهش مرگ و میر آنها و ناباروری شویم.

در ادامه معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در خصوص کاهش رشد جمعیت در کشور، اظهار داشت: نگرانی ما از آینده کشور در سالهای ۱۴۲۰ تا ۱۴۳۰ است و مشکل اصلی ما این است که از هر ۱۰ زن، ۱۹ فرزند به دنیا می آیند در حالی که این میزان در دنیا به طور متوسط ۲۱ فرزند است و اگر این روند در سالهای آینده وجود داشته باشد، رشد جمعیت به صفر می رسد.
وی با بیان اینکه برنامه ریزی برای ارتقای نرخ باروری کلی نیازمند یک یا دو دهه زمان است، افزود: در سیاست های ابلاغی از سوی  مقام معظم رهبری که شرایط و ساز و کارهای آن باید در برنامه ششم توسعه فراهم شود نیز نگاه بلند مدت مقام معظم رهبری را شاهد هستیم.
دکتر اسلامی با اشاره به نرخ باروری کلی ۱٫۴ درصد در آلمان و روسیه، اظهار داشت: در روسیه تشویق ها و انگیزه ها زیادی به مردم می دهند اما مردم به سرعت رفتار باروری خود را تغییر نمی دهند.
وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر حذف خدمات بهداشت باروری از مراکز بهداشت، تاکید کرد: به هیچ عنوان چنین خدماتی حذف نشده زیرا با بند ۴ سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری مبنی بر اعتلای سلامت باروری و فرزندآوری مغایرت دارد و کماکان این خدمات با کیفیت و برنامه ریزی بهتری به مردم ارائه می شود.
دکتر اسلامی همچنین در خصوص میزان سقط جنین در کشور، به انجام چندین بررسی در این زمینه در فواصل زمانی مختلف اشاره کرد و گفت: فاصله دو بررسی حدود ۱۸ سال است و متدلوژی و روش آنها نیز متفاوت است اما دکتر حقدوست در سال ۹۱ در مطالعه خود به این نتیجه رسیده که از ۲۲۰ هزار سقط جنین در کشور ۱۰۰ هزار مورد آن بر اثر بیماری و ۱۲۰ مورد نیز با اعلام بیمار بوده و در سال ۹۴ نیز مطالعه انجام شد که دریافتند ۸۰ هزار مورد از سقط های جنین عمدی است.
معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در پایان در خصوص در اختیار گذاشتن وسایل پیشگیری به صورت رایگان به زوجین، تصریح کرد: وسایل پیشگیری رایگان در تمام نقاط کشور فقط به افرادی ارائه می شود که بارداری برای آنها و یا فرزندان خطرساز باشد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7