نظام سلامت

…نگاهی به دستاوردهای شصت و نهمین مجمع جهانی بهداشت، سلامت در اندازه های جهانی

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وبدا، شصت و نهمین اجلاس مجمع جهانی بهداشت مانند هر سال در ژنو برگزار شد و ۱۹۲ کشور شرکت کننده کوشیدند تا دغدغه های خود در حوزه بهداشت و درمان را در این اجلاس مطرح کنند و درباره مسایل روز جهانی در این حوزه اظهار نظر کنند.

وزیر بهداشت کشورمان و تیم همراهی کننده او نیز از این قاعده مستثنی نبودند و با توجه به تجربه دوساله خود در اجرای طرح تحول سلامت در کشور که هم راستا با شعار امسال مجمع جهانی بهداشت یعنی “توسعه پایدار” بود و همچنین توجه به حوزه اجتماعی در وزارت بهداشت، حرف های فراوانی برای گفتن در اجلاس داشتند. طرحی که به گفته کارشناسان و منتقدان در کنار برجام، بزرگترین حرکت در دولت تدبیر و امید است و حتی به دلیل ملموس بودن اثرات آن برای مردم، از جهاتی مهم تر از برجام نیز تلقی می شود.

طبق برنامه دکتر هاشمی را در این سفر معاون بهداشت، معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین الملل، رییس مرکز مدیریت شبکه، رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت و معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز همراهی می کردند.

پیش درآمد

دکتر هاشمی و تیم همراهی کننده او در این سفر از مدتها قبل می دانستند که اجلاس شصت و نهم اگرچه سر و شکلی مانند دوره های پیش از آن دارد ولی برای کشور ما بسیار متفاوت تر از گذشته خواهد بود. وزیر بهداشت کشورمان در این اجلاس علاوه بر اینکه به عنوان وزیر بهداشت کشور جمهوری اسلامی ایران در مجمع جهانی بهداشت شرکت داشت، از سوی دیگر به عنوان رییس اجلاس وزرای بهداشت جنبش غیرمتعهدها، کشورهای عضو اکو و نیز وزرای بهداشت کشورهای همسایه موسوم به گروه پنج باید در جلسات مربوط به این بخش نیز شرکت می کرد. جدا از این موارد، فضای بین المللی ایجاد شده پس از برجام موجب شده بود تا وزرای بهداشت و نمایندگان بسیاری از کشورهای شرکت کننده در مجمع تمایل داشته باشند تا در دیدار با وزیر بهداشت در حاشیه اجلاس، مقدمات همکاری و مشارکت های بیشتر با کشورمان در حوزه بهداشت و درمان را فراهم آورند.

دکتر محسن اسدی لاری قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین الملل وزارت بهداشت پیش از سفر ژنو در گفتگو با خبرنگار وبدا اعلام کرد: کشورهای زیادی تقاضای دیدار با وزیر بهداشت در حاشیه مجمع جهانی بهداشت را دارند اما ما به دلیل محدودیت زمانی نمی توانیم به تمام این تقاضاها پاسخ مثبت بدهیم و به همین منظور حدود ۱۰ دیدار را در فواصل جلسات رسمی اجلاس برای دیدار نمایندکان کشورهای مختلف با دکتر هاشمی در نظر گرفته ایم.

دکتر اسدی لاری همچنین با اشاره به  موضوعاتی مثل همکاری با سایر سازمان های جهانی، تهدیدهای جهانی و فناوری های ارتباطی نوین در کنار محور اصلی جلسات مجمع، برنامه وزیر بهداشت و هیات همراه او در ژنو را یکی از فشرده ترین برنامه های کاری در چند سال اخیر دانست.

 

دیدار با وزیر بهداشت فنلاند

اگرچه فرصت دو روز و نیم برای برگزاری بسیاری از همایش ها، طولانی به نظر می رسد ولی فشردگی برنامه های هیات ایرانی در سفر ژنو باعث می شد که از همان ساعات اولیه ورود، دیدار با مقامات کشورهای مختلف آغاز شود. وزیر بهداشت در این خصوص گفته بود که در فرصت محدود خود، سعی داریم با همتایان اروپایی و غیراروپایی خود دیدار کرده و در راستای اهداف نظام سلامت، همکاری هایی را آغاز کنیم.

وزیر بهداشت در حاشیه روز اول اجلاس با وزیر بهداشت و نمایندگان کشور فنلاند دیدار کرد. وی در این خصوص گفت: در این دیدار عمدتا در خصوص بهداشت دهان و دندان، کنترل و پیشگیری از بیماریهای غیرواگیر و ساخت دارو و تجهیزات پزشکی مذاکراتی داشتیم و بنا شد پس از ملاقات های دوجانبه در آینده بین مقامات دو کشور، بتوانیم ظرف دو ماه آینده تفاهم نامه ای را با این کشور امضا کنیم.

 

سخنرانی خانم رییس:

فقط به گذشته افتخار نکنیم

سخنران افتتاحیه مجمع جهانی بهداشت مطابق معمول رییس سازمان جهانی بهداشت بود. اولین نکته در این سخنرانی وجود دغدغه های مشترک منطقه ای و جهانی در حوزه بهداشت است. محصولات سلامت محور، بیماری ها و مقاومت های میکروبی، مصرف غیرمنطقی دارو، پوشش همگانی سلامت و فقر در نتیجه بیماری از مسایلی است که بارها و بارها آن را از زبان وزیر بهداشت کشورمان شنیده بودیم.

دکتر مارگارت چان در سخنرانی افتتاحیه خود به تولید محصولات سلامت محور اشاره کرد و آن  را بسیار دشوار دانست و دلیل آن را دشوار بودن نگه داشت فرآیند و زنجیره تولید در سطح مرزها عنوان کرد.

وی گفت: برای مبارزه با بیماریهای عفونی نمی توان تنها به گذشته خود مفتخر بود بلکه باید همیشه در حالت آماده باش بود.یک گزش ساده حشره ممکن است تا چندین نسل از یک فرد را تحت تاثیر خود قرار دهد.

وی گفت: در راه رسیدن به اهداف توسعه پایدار در حوزه سلامت، سه مشکل پیش رو، مقاومت میکروبی، تغییرات آب و هوایی و بیماری های غیرواگیر است که البته باید بلایایی مانند تروریسم که باعث مرگ انسان به دست انسان می شود را نیز می توان به این بحرانها اضافه کرد.

دکتر چان گفت: زمانی می توانیم به اهداف توسعه پایدار برسیم که برای تمام انسانها از گهواره تا گور برنامه داشته باشیم اما باید توجه داشت که پوشش همگانی سلامت، پایه تمام اهداف توسعه پایدار در حوزه سلامت است زیرا کمک می کند تا هیچ فردی بر اثر هزینه های سلامت، فقیر نشود.

رییس سازمان بهداشت جهانی ضمن ابراز نگرانی از مصرف دارو در دنیا، تاکید کرد: باید مصرف دارو در دنیا منطقی شود تا آسیب های ناشی از مصرف زیاد آن به مردم وارد نشود.

 

سخنرانی دکتر هاشمی به عنوان رییس گروه جنبش عدم تعهد

سلامت مردم در گروی همکاری همه جانبه کشورهاست

وزیر بهداشت کشورمان در روز نخست اجلاس مجمع بهداشت جهانی به عنوان رییس کشورهای جنبش عدم تعهد سخنرانی کرد. سخنرانی دکتر هاشمی اگرچه با در نظر گرفتن معیارهای جهانی طراحی شده بود، در واقع همان دیدگاه هایی بود که در دو سال گذشته آن را در اندازه های کشوری بیان کرده و به دنبال تحقق آن بوده است. حقوق برابر همه افراد در حوزه سلامت، دسترسی مطلوب به دارو و درمان برای همه، اهمیت دادن به بیماری های غیرواگیر، نقش و اهمیت پیشگیری، استفاده بی رویه از داروها و معضل مقاومت دارویی، تولید داروهای ارزان قیمت، نقش منفی تحریم ها در حوزه بهداشت و اوضاع وخیم سلامت در سرزمین های اشغالی از مهم ترین محورهای سخنرانی وزیر به عنوان رییس کشورهای جنبش عدم تعهد بود.

دکتر هاشمی همچنین با تاکید بر لزوم همکاری همه جانبه کشورها در ارتقاء سطح سلامت در دنیا گفت: پاسخ جهانی به شیوع ویروس های ابولا و زیکا مثالی است از اینکه چگونه اقدام هماهنگ و پایدار می تواند بر چالش های جهانی سلامت غلبه کند، و اگر نظام های سلامت قویتر و آماده تر بودند از بسیاری از شرایط اضطراری سلامت عمومی پیشگیری می شد.

دکتر هاشمی در پایان یادآور شد: جنبش عدم تعهد با ارجاع به چالش های سلامت مرتبط با مهاجران و پناهندگان از جمله نیاز پناهندگان به اطمینان از دسترسی به مراقبت های بهداشتی، تصدیق می کند که افزایش اخیر جابجایی جمعیت در مرزهای بین المللی در سرتاسر جهان نیازمند توجه ویژه است.


دکتر گویا در جلسه بیماری های واگیر

 تاکید بر کاهش مصرف آنتی بیوتیک ها

موضوع بیماری های واگیر مثل ایدز، ابولا و زیکا موضوعاتی نیست که فقط جنبه کشوری یا منطقه ای داشته باشد و مربوط به همه کشورها می شود، بنابراین یکی از موضوعات مورد بحث در اجلاس مجمع جهانی بهداشت حول محور همین بیماری هاست و با توجه به این موضوع، بدون شک حضور دکتر محمدمهدی گویا رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزات بهداشت در این اجلاس ضروری به نظر می رسید.

دکتر گویا که به نمایندگی از ایران در جلسه مربوط به بیماری های واگیر در حاشیه جلسه اصلی شرکت کرده بود گفت: در این جلسه در مورد ۱۱ عرصه اقدامات و فعالیت ها برای حفظ امنیت سلامت جهانی تبادل نظر شد که بیماری های مشترک میان انسان و حیوان، فلج اطفال و نحوه گزارش دهی حوادث اضطراری، کنترل مصرف آنتی بیوتیک ها در پرورش دام و طیور و رعایت نکات ایمنی در آزمایشگاه ها به منظور جلوگیری از ایجاد خطرات ناشی از آن برای سلامت مردم از آن جمله بود.

دکتر گویا گفت: مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها در پرورش دام و طیور در جهان به عنوان یکی از تهدیدهای امنیت سلامت جهانی مطرح شده و باید مانند کشور هلند که حدود ۵۵ درصد مصرف آنتی بیوتیک مصرفی در پرورش دام و طیور را کاهش داده، با برنامه ریزی درست و منسجم میزان مصرف آنتی بیوتیک را کم کرد.

 

سخنرانی ملی وزیر بهداشت

ایران در مسیر توسعه پایدار در حوزه بهداشت

با وجود بخش های مختلف و متنوع در مجمع جهانی بهداشت، بدون شک یکی از مهم ترین بخش ها برای هر کشور، سخنرانی ملی وزرای بهداشت آن کشورهاست که در آن به شرح برنامه ها، دیدگاه ها، راهکارها و اقدامات کشور خود و همچنین ارایه پیشنهاد در حوزه بهداشت جهانی می پردازند.

سخنرانی ملی دکتر هاشمی در این مجمع از ابعاد مختلفی حایز اهمیت بود. زیرا از یک سو دیدگاه ایران پس از برجام در حوزه سلامت برای کشورهای مختلف تعیین کننده بود و از سوی دیگر ایران جزو کشورهایی بود که توانسته بود با اجرای طرح تحول سلامت در راستای هدف توسعه پایدار قدم بردارد و تجربیات در این حوزه می توانست برای سایر کشورها جالب توجه باشد.

دکتر هاشمی در سخنرانی خود با اشاره به ابعاد دستور سال ۲۰۳۰ در مورد توسعه پایدار، نقش شهروندان را در جلوگیری از مشکلاتی مثل تروریسم و خشونت علیه زنان و کودکان ضروری دانست و با وجود بلندپروازانه خواندن اهداف توسعه پایدار ضروری دانست که همه کشورها برای رسیدن به یک معادله برنده – برنده، در چهار بعد حاکمیت ملی، کمک های بشردوستانه، روابط تجاری و سرمایه گذاری خارجی اصلاحاتی را انجام دهند.

وزیر بهداشت همچنین به ارائه گزارشی در مورد اجرای برنامه تحول سلامت در ایران پرداخت آن را در راستای تحقق توسعه پایدار دانست و در شرایطی که ۳۰ درصد از مردم دنیا برای هزینه های خود هیچ پوششی ندارند، بیمه بیش از ۱۰ میلیون نفر را از دستاوردهای این برنامه دانست.

وزیر بهداشت اصلاحات ساختاری در نظام سلامت را برای دست یابی به توسعه پایدار ضروری دانست و تشکیل معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت را یکی از اصلاحات ساختاری وزارت بهداشت عنوان کرد تا بتوان با تاکید بر مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت، اهداف توسعه پایدار را به طور روزمره وارد تصمیم گیری های نظام سلامت کند.

دکتر هاشمی در بخش دیگری از سخنرانی خود به برنامه ملی پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیرواگیر و استراتژی ایراپن دراین برنامه برای کاهش ۳۰ درصدی  آمار مرگ و میر ناشی از بیماری های غیرواگیر تا سال ۲۰۳۰ میلادی و اجرای فاز چهارم برنامه طرح تحول سلامت و اصلاحات نظام آموزشی سلامت و برنامه هایی مانند آموزش پزشکان خانواده و تربیت نیروهای کارآمد در ایران اشاره کرد که مورد توجه نمایندگان کشورهای مختلف قرار گفت.

 

دکتر سیاری و موضوعات بهداشتی

تاکید به فرهنگ سازی تغذیه از دوره دبستان

دکتر علی اکبر سیاری معاون بهداشت وزارت بهداشت نیز که همراه با وزیر بهداشت به ژنو رفته بود، به عنوان نماینده بهداشت ایران در جلسه “چاقی در کودکان و نوجوانان” شرکت کرد.

آنچه در این جلسه بیش از همه مورد بحث قرار گرفت آمار ۵۱ میلیون کودک و نوجوان دارای اضافه وزن و چاقی در جهان و تهدید جهانی این مساله در آینده نزدیک بود. در این جلسه بر نقش دولت ها در کنترل وزن کودکان و نوجوانان تاکید و از سنین دبستان به عنوان بهترین سن برای فرهنگ سازی تغذیه درست یاد شد.

دکتر سیاری در این مورد گفت: یک ساعت فعالیت بدنی در روز و کاهش مصرف غذاهایی که در ترکیب آنها قند و چربی بیش از حد وجود دارد، می تواند تا حد زیادی از چاقی و اضافه وزن کودکان و نوجوانان جلوگیری کند.

دکتر سیاری در پایان به طرح های مختلف برخی کشورها برای کنترل وزن گفت: یکی از این راه ها افزایش مالیات برای غذاهایی است که قند و چربی بیش از حد متعارف دارند که می تواند رغبت افراد برای خریداری این مواد را کم کند.

دکتر سیاری علاوه بر این در گفتگوهای مختلف خود در این مجمع بر لزوم کنترل تولید و مصرف سیگار به عنوان یک ضرورت تاکید کرد و خاطرنشان کرد این موضوع در کشور با افزوده شدن معضلی به نام قلیان وضعیت نامطلوبتری به خود گرفته است که با توجه به ابعاد وسیع آسیبهای مواد دخانی باید از الگوهای مناسب برای کاهش و پیشگیری از مصرف این مواد اقدام کرد.

 

امیدواری برای اجلاس هفتادم

یکی از همراهان وزیر بهداشت در شصت و نهمین اجلاس مجمع جهانی سلامت دکتر سیدمحمدهادی ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت بود. معاونت اجتماعی که یک معاونت جدیدالتاسیس در راستای اصلاح ساختار وزارت بهداشت بود، با اهداف هم راستا با توسعه پایدار در حوزه سلامت، با ایجاد پیوندهای اجتماعی در این حوزه حرف های زیادی را برای گفتن خواهد داشت.

معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت در گفتگوهای خود در این اجلاس بر اهمیت موضوعاتی مانند فرد، خانواده، جامعه و جوامع بین المللی در تحقق اهداف توسعه پایدار تاکید و ابراز امیدواری کرد که در هفتادمین مجمع جهانی بهداشت بتوان دستاوردهای ناشی از تشکیل این معاونت را در قالب مشارکت های مردمی، بین بخشی، عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، توجه وزارت بهداشت به آسیب های اجتماعی و تصمیمات شورای عالی سلامت و امنیت غذایی را به کشورهای دنیا ارائه کرد تا استقبال بیشتری از سوی سایر کشورها به نقش این حوزه صورت گیرد.

 

ادامه دیدارها

از گفتگوهای اولیه تا امضای تفاهم نامه

برنامه وزیر بهداشت و تیم همراه او در شصت و نهمین اجلاس مجمع جهانی سلامت تنها به شرکت در جلسات اصلی و فرعی مجمع خلاصه نشد و با توجه به تقاضای وزرای بهداشت بسیاری از کشورهای شرکت کننده در اجلاس برای دیدار با دکتر هاشمی، قرار ملاقات هایی نیز با کشورهای درخواست کننده تنظیم شد که دیدار با وزرای بهداشت الجزایر، اتیوپی، اتریش، سوئیس، سوئد، آلمان و کره جنوبی از آن جمله بود.

دیدار با وزیر بهداشت و نمایندگان اتریش از این نظر حائز اهمیت بود که دکتر هاشمی با توجه به سفر لغو شده دکتر روحانی به وین، به نمایندگی از جمهوری اسلامی چند یادداشت تفاهم را با همتای اتریشی خود به امضا رساند.

همچنین دکتر هاشمی با وزیر بهداشت کشور میزبان مجمع جهانی بهداشت که همزمان وزیر کشور سوئیس نیز محسوب می شد دیدار کرد.

از دیگر دیدارهای وزیر بهداشت با وزیر بهداشت کشور اتیوپی بود که با حفظ سمت وزیر امور خارجه این کشور محسوب می شد و بخت اول کسب عنوان ریاست سازمان بهداشت جهانی به جای مارگارت چان است.

این دیدارها که بیشتر در راستای افزایش ارتباط های بین دو کشور صورت گرفت، در برخی موارد در حد گفتگو و رای زنی و در برخی موارد تا امضای تفاهم نامه پیش رفت. یکی از کشورهای مشتاق برای این دیدارها کره جنوبی بود که وزیر بهداشت و نمایندگان این کشور پیش از این نیز در تهران با هم گفتگو داشتند و تفاهم نامه هایی نیز در حوزه های بهداشت و درمان به امضا رسانده بودند.

با توجه به اعلام آمادگی چند شرکت معتبر کره ای از جمله سامسونگ و هیوندای برای حضور در حوزه سلامت ایران در دیداروزیر بهداشت دو کشور در ژنو بنا شد کارگروه های مشترکی از دو کشور برای آشنایی با دستاوردها و پنانسیل های یکدیگر و تسهیل اجرای این تفاهم نامه مشخص شوند و به دو کشور سفر کنند.

تسهیل ورود سرمایه های خارجی و اعتماد آنها به بازار ایران بسیار مهم است و در مذاکراتی که بین دو کشور انجام می شود، اعتماد بیشتری برای سرمایه گذاری در ایران جلب خواهد شد و وزیر بهداشت کره از وزیر بهداشت کشورمان برای حضور در نمایشگاه صنعت پزشکی و توریسم در مهرماه برای سفر به  این کشور دعوت کرده است.

 

سخنرانی اختتامیه مارگارت چان

اهمیت همکاری نقش آفرینان غیر دولتی

شصت و نهمین اجلاس مجمع جهانی بهداشت بالاخره بعد از شش روز به پایان رسید و وزرای بهداشت شرکت کننده در آن به کشورهای خود بازگشتند. اما دستاورد این اجلاس چه بود.

مارگارت چان رییس سازمان بهداشت جهانی در سخنرانی اختتامیه این اجلاس در مورد دستاوردهای آن گفت: تصویب پبیش از هفتاد سند و قطعنامه در شش روز قطعا یک شاهکار است.

وی گفت: ما می توانیم با اجرای مقررات بین المللی و تقویت نظام های سلامت مقاوم و همین طور با همکاری های بین بخشی به اهداف توسعه پایدار برسیم و مشکلات سلامت جهان را مدیریت کنیم.

مارگارت چان با اشاره به لزوم توجه به مولفه های اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی، تعهد همه کشورها به پوشش همگانی سلامت را  الهام بخش توصیف کرد و از سند چارچوب تعامل سازمان های جهانی با نقش آفرینان غیردولتی که مذاکرات آن نزدیک به چهار سال طول کشید را از مهمترین دستاوردهای این اجلاس دانست.

 

جدا از اهداف جهانی که در اجلاس شصت و نهم حاصل شد،  در حوزه ملی  آنچه در مجموع در برآیند گفتگوها و اظهارنظرهای شصت و نهمین اجلاس مجمع جهانی بهداشت بر می آید این است که کشور ما در  دو  سال اخیر با یک خیز بلند علاوه بر تلاش برای رفع نقایص نظام سلامت خود، توانسته در بعد بین المللی نیز نگاه ها را معطوف خود کند و حتی به عنوان الگو در اجرای برنامه های بهداشتی و درمانی مطرح شود. ولی پرسشی که در این میان باقی است این است که با توجه به کمبودهای موجود به خصوص در بخش اعتبارات، وزارت بهداشت تا چه زمانی می تواند به برنامه های تحولی خود ادامه دهد و آیا می توان امیدوار بود که برای رسیدن به توسعه پایدار مورد نظر، فکری هم به حال منابع مالی پایدار در حوزه سلامت شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7