نظام سلامت

۹۶ درصد جمعیت کشور تحت پوشش طرح تحول سلامت هستند

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وبدا، معاون برنامه ریزی، هماهنگی و امور حقوقی وزارت بهداشت گفت: هم اکنون ۹۶ درصد جمعیت کشور تحت پوشش طرح تحول سلامت قرار گرفته اند و برخی از داورهای بیماران خاص نیز زیرپوشش بیمه قرار گرفته است.
به گزارش وبدا، مهندس طاهر موهبتی در نشست شورای هماهنگی دانشگاه های علوم پزشکی منطقه ۷ کشور در شهرکرد با بیان اینکه سال گذشته تنها حدود ۱۷درصد یارانه پیش بینی شده برای بخش بهداشت و درمان کشور محقق شده است، گفت: طرح تحول نظام سلامت از طرح‌های موفق دولت است که علی رغم تمامی محدودیت ها، مورد رضایت مردم بوده و مقام معظم رهبری به خوبی از آن یاد کرده است.
معاون برنامه ریزی، هماهنگی و امور حقوقی وزارت بهداشت با اشاره به نوسازی و تجهیز ۵۰ درصد کل تجهیزات بیمارستان های سطح کشور از زمان آغاز طرح تحول سلامت تاکنون، افزود: سال گذشته ۹هزار و ۵۰۰ تخت جدید بیمارستانی درمجموعه بهداشت و درمان به بهره برداری رسید  و پیش بینی می شود درسال جاری ۱۰هزار تخت بیمارستان جدید نیز بهره برداری شود.
مهندس موهبتی گفت: هم اکنون ۹۶ درصد جمعیت کشور تحت پوشش طرح تحول سلامت قرار گرفته اند و برخی از داورهای بیماران خاص نیز زیرپوشش بیمه قرار گرفته است.

ضرورت تلاش در جهت بهبود وضعیت زیرساخت ها
بنابر این گزارش، دکتر مرتضی هاشم زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی چهارمحال وبختیاری ، با اشاره به دستاوردهای برنامه تحول نظام سلامت در چهارمحال و بختیاری گفت: همچنان برای بهبود وضعیت زیرساختها و دستیابی به رضایتمندی حداکثری مردم در تلاش هستیم.
دکتر هاشم زاده ضمن ابراز خرسندی از توفیق حاصل شده برای میزبانی دومین نشست هیات امناهای دانشگاه های علوم پزشکی منطقه ۷ کشور گفت: امیدواریم بتوانیم با برنامه ریزی خوب توان بالقوه جمع حاضر را به فعل رسانده و در راستای توسعه منطقه موثر عمل کنیم.

دستاوردهای برنامه تحول نظام سلامت، افزایش رضایتمندی مردم را به دنبال داشته است
همچنین، در ادامه نشست، دکتر غلامرضا اصغری رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ‌ابراز امیدواری کرد با تقویت ارتباط بین دانشگاه ها و پرداختن به مسائل سلامت ، راهکارهای عملی برای ارتقاء خدمات این حوزه ارائه شود.
دکتر اصغری افزود: دستاوردهای برنامه تحول نظام سلامت در همه جای کشور مشهود و موجب افزایش رضایتمندی مردم بوده است .
وی، دانشگاه های علوم پزشکی یزد، ‌کاشان و شهرکرد را محصول انقلاب اسلامی دانست و اظهار داشت: موفقیت در حوزه سلامت با توجه به تحت پوشش قرار گرفتن تمامی اقشار و گروه های سنی رضایتمندی مردم و در نهایت رضایت خداوند را به دنبال خواهد داشت.

لزوم تقویت زیرساخت های حوزه بهداشت و درمان
در ادامه این نشست، قاسم سلیمانی دشتکی استاندارچهارمحال وبختیاری ، به اجرای موفق طرح تحول سلامت در دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: اجرای این طرح تحول عمیقی در حوزه درمان و سلامت در کشور به وجود آورده است.
وی با تاکید بر صیانت از دستاوردهای طرح تحول سلامت، افزود: در این طرح کاهش هزینه های درمان در بیمارستان، دسترسی آسان به دارو و بهینه سازی هتلینگ بیمارستان ها به خوبی اجرا شده است.
سلیمانی یادآور شد: هم اکنون ۹۰ درصد مشکلات تامین دارو رفع شده و ۱۰ درصد مابقی مروبط به داروی بیماران خاص است که با برنامه ریزی مناسب وزارت بهداشت و درمان، امید رفع مشکلات این بخش نیز وجود دارد .
استاندار چهارمحال و بختیاری با بیان روند اجرای طرح های بیمارستانی دراستان چهارمحال و بختیاری از جمله بیمارستان ۲۲۰تختخوابی بروجن، بیمارستان مالخلیفه و کوهرنگ و ساخت بیمارستان در مرکز استان با کمک خیران اظهار داشت: رفع مشکلات مروبط به کمبود پزشک و داروخانه دربرخی مناطق به ویژه مناطق روستایی استان از اولویت های اصلی حوزه سلامت است.
سلیمانی بر لزوم تقویت زیرساخت های حوزه بهداشت و درمان تاکید کرد و افزود: در سالهای اخیر شاهد تلاش مسئولین برای به حداقل رساندن کمبود ها و افزایش حداکثری رضایتمندی مردم هستیم.
وی اظهار داشت: دولت برای رسیدن به اهداف حوزه سلامت راه پرفراز و نشیبی در پیش دارد که لازمه پیمودن موفق این مسیر، تقویت نقاط قوت و برطرف نمودن نواقض و ضعف ها است.

برنامه تحول نظام سلامت حرکتی انقلابی در عرصه بهداشت و درمان کشور است

براساس این گزارش، در ادامه نشست سید محمد میر محمدی استاندار استان یزد باز شدن راه مشارکت بخش خصوصی در توسعه فضاهای درمانی را یکی از اقدامات مهم طرح تحول سلامت عنوان کرد و افزود: بهسازی فضاها،‌ ساماندهی وضعیت تامین داروها و کاهش هزینه های درمانی بیماران از مزایای اجرای برنامه تحول نظام سلامت بعنوان یکی از مهمترین اقدامات دولت تدبیر و امید است.
وی، در تشریح وضعیت بهداشت و درمان در استان یزد گفت: این استان به لحاظ سرانه پزشک و شاخص تخت های بیمارستانی در رتبه اول کشوری قرار دارد و هم اکنون حدود هزار و ۴۰۰ تخت در بخش خصوصی فعال است و هزار تخت دیگر نیز در دست تامین می باشد.
میر محمدی افزود: ۴۵ درصد تخت های بیمارستانی استان یزد توسط بیماران غیر بومی اشغال می شود.
استاندار استان یزد با اشاره به توان و ظرفیت های بالای استان یزد در ارائه خدمات درمانی و تشخیصی، افزود: این امر به واسطه مشارکت بخش خصوصی، همت پزشکان نوع دوست و با تجارب بالای علمی و عملی شاغل در مراکز بهداشتی و درمانی این استان می باشد.
به گفته میرمحمدی، برنامه تحول نظام سلامت حرکتی انقلابی در عرصه بهداشت و درمان کشور و امید بخش در جامعه بوده است.
تامین منابع مالی پایدار اصلی ترین دغدغه موفقیت برنامه تحول سلامت بشمار می رود
همچنین در ادامه این نشست، رسول زرگر پور استاندار اصفهان برنامه تحول نظام سلامت را جزء سه طرح اثرگذار دولت تدبیر و امید عنوان کرد و افزود: توجه به ارتقاء هتلینگ مراکز درمانی،‌ کاهش پرداخت از جیب بیماران را از بسته های خدمتی دولت در این برنامه می باشد که در راستای فرمایش مقتم معظم رهبری یعنی نداشتن دغدغه ای جز رنج بیماری برای بیمار می باشد.
استاندار اصفهان با بیان اینکه استان اصفهان در رده بندی ها جز استان های برخوردار مطرح شده است افزود: این در حالی است که هم اکنون این استان با کمبود ۳هزار تخت بستری در مراکز درمانی دولتی مواجه می باشد.
زرگرپور افزود: بطور متوسط ۳۰ درصد از ضریب اشغال تخت های مراکز درمانی استان اصفهان مربوط به بیماران غیر بومی از سراسر کشور می باشد که با توجه به فرسودگی این مراکز تخصیص اعتبار بیشتر برای بهسازی و احداث مراکز جدید بیشتر از سایر بسته های خدمتی دولت در برنامه مدنظر باید قرار بگیرد.
وی ادامه داد: بوجود آمدن این تصور که بخش عمده ای از منابع در برنامه به پرداخت پزشکان اختصاص یافته است، موجب گلایه مندی مردم شده است لذا مسئولین باید در این خصوص شفاف سازی نمایند.
وی ضمن اشاره به توفیقات بی شمار برنامه تحول نظام سلامت، تامین منابع مالی پایدار را از اصلی ترین دغدغه های موفقیت این برنامه برشمرد.
گفتنی است، نخستین نشست شورای هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی منطقه هفت کشور روز با حضور استانداران، روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی و هیات امنای این دانشگاه ها در استان های یزد، چهارمحال وبختیاری و اصفهان به میزبانی شهرکرد برگزار شد

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7