نظام سلامت

نزدیک به ۹۰۰ برنامه عملیاتی در دست اجرا داریم/ ۶۰ درصد نمره ارزشیابی دانشگاه‌های علوم پزشکی بر اساس برنامه عملیاتی است

مهندس موهبتی گفت: زمان‌بر بودن برنامه نسبت به میزان مدت مدیریت مدیران در هر بخش، مقاومت در مقابل تغییرات، هزینه‌بر بودن برنامه‌ریزی و نبود نظام پایش از موانعی است که برنامه‌ریزی را در این بخش با آسیب مواجه می‌کند.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وبدا، مهندس طاهر موهبتی معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور حقوقی وزارت بهداشت گفت: در جلسات هیات امنایی دانشگاه های علوم پزشکی کشور که با حضور  استانداران، روسای دانشگاه و اعضای حقیقی برگزار می شود ١۵ مصوبه داشتیم که یکی از مهمترین آنها مکلف کردن دانشگاه‌های علوم پزشکی به اختصاص یک درصد از درآمد خود به حوزه‌ پژوهشی است.

وی در این موردافزود: البته دانشگاه های علوم پزشکی مجاز هستند در صورت لزوم این مقدار را تا دو درصد درآمد نیز افزایش دهند و نکته مهم در این زمینه این است که هر گونه پرداخت پرسنلی یا خرید تجهیزاتی که ارتباطی به پژوهش ندارد، از این محل ممنوع است.

مهندس موهبتی با بیان اینکه بر اساس سند چشم انداز قرار است در سال ۱۴۰۴ جامعه‌ای برخوردار از سلامت، امنیت غذایی و بدون فقر داشته باشیم، ادامه داد: طبق فرموده مقام معظم رهبری، برنامه‌های حوزه اجتماعی کشور باید به گونه‌ای باشند که سیاست‌های کلی سلامت در آنها به عنوان قانون تصویب شوند. همچنین داشتن پیوست سلامت برای طرح‌های کلان اجتماعی و قوانین مرتبط، اصلاح ساختار نظام سلامت، تامین منابع مالی پایدار برای حوزه سلامت و افزایش کیفیت ارائه خدمات لازم است.

مهندس موهبتی از اجرای اولین برنامه عملیاتی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور خبر داد و گفت: این برنامه از ١۵ فروردین ماه سال جاری تدوین و ابلاغ شده و تا ١۵ اسفندماه ادامه دارد که این پایش ها به صورت فصلی خواهد بود و اولین پایش این برنامه ١٠ روز اول تیرماه انجام می شود.

وی افزود: اقدامی که در این زمینه انجام دادیم، این بود که به بهانه برنامه ششم توسعه اهداف کلی هر یک از معاونت‌ها را در طی پنج سال آینده گرفتیم و آنها را در یک برش یکساله به برنامه عملیاتی تبدیل کردیم. سپس این برنامه عملیاتی را به دانشگاه‌ها ابلاغ کردیم؛ یعنی شیوه‌نامه‌ای در دانشگاه‌ها اعلام کردیم که شامل برنامه عملیاتی مشترک و اختصاصی بود و پایش پیشرفت آنها را برای ما مقدور می کرد.

معاون برنامه‌ریزی، هماهنگی و امور حقوقی وزارت بهداشت گفت: اقدام مؤثر دیگر در برنامه‌ریزی، تهیه پیوست سلامت برای قوانین مرتبط، دیده شدن آثار طرح‌های کلان توصیه‌ای در حوزه سلامت، تأمین برنامه مالی پایدار و افزایش و بهبود کیفیت غذا است.

وی با اشاره به مشکلات جدی در حوزه برنامه‌ریزی در دولت های مختلف خاطرنشان کرد: مشکلات این حوزه مختص دولت خاصی نیست و تقریبا در همه دوره ها وجود دارد؛ نکته مهم در این خصوص این است که بخش اعظمی‌ از سیاست‌ها در پایان هر دولت اجرا نمی‌شود چون در نظام برنامه‌ریزی کشور برنامه‌ریزی عملیاتی نداریم.

مهندس موهبتی درباره موانع برنامه ریزی عملیاتی در کشور تصریح کرد: زمان‌بر بودن برنامه نسبت به میزان مدت مدیریت مدیران در هر بخش، مقاومت در مقابل تغییرات، هزینه‌بر بودن برنامه‌ریزی و نبود نظام پایش از موانعی است که برنامه‌ریزی را در این بخش با آسیب مواجه می‌کند.

معاون برنامه‌ریزی،  هماهنگی و امور حقوقی وزارت بهداشت ادامه داد: از مجموع ۴هزار فعالیت تصویب شده در این حوزه، ۸۸۸ برنامه عملیاتی داریم که مهمترین سرفصل های آن مربوط به برنامه های عملیاتی در راستای اقتصاد مقاومتی است و بیشتر به حوزه غذا و دارو اختصاص دارد.

وی گفت: برای این برنامه یک نرم افزار تحت وب طراحی شده که در اختیار تمام دانشگاه‌ها قرار دارد و می‌توان با استفاده از آن، وضعیت برنامه های دانشگاه‌ها و میزان پیشرفت آنها در هر یک از برنامه‌ها را مشاهده کرد. در عین حال هر برنامه و هر فعالیت، زمان آغاز و پایان دارد و یک هفته بعد از پایان زمان، برنامه دانشگاه‌ها طی یک خوداظهاری اطلاعات و مستندات خود را در زمینه پیشبرد برنامه‌ها وارد می‌کنند.

مهندس موهبتی یکی از مهمترین مشکلات در حوزه برنامه ریزی را نبود پایش های مستمر دانست و در این خصوص عنوان کرد: این برنامه پنج ساله است و نظام پایش نیز کمک می‌کند تا به سرانجام برسد. در عین حال اگر این برنامه در حد ۴۰ یا ۵۰ درصد نیز اجرا شود، می توانیم بگوییم که موفق عمل کرده‌ایم؛ در این راستا ۶۰ درصد نمره ارزشیابی دانشگاه‌های علوم پزشکی و تخصیص اعتبار ستاد وزارت بهداشت بر اساس برنامه عملیاتی است و هدف کلی آن تحقق سیاست‌های ابلاغی‌ کلی سلامت از سوی مقام معظم رهبری، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، سیاست‌های موجود در برنامه‌ ششم و سند چشم‌انداز است.

مهندس موهبتی در پایان هیئت امنایی‌ شدن ۱۰ درصد بیمارستان‌ها را از برنامه‌های عملیاتی امسال دانست و گفت: مهم‌ترین برنامه‌های عملیاتی مشترک در تمام دانشگاه‌ها در برنامه تدوین شده، موضوعاتی مانند پزشک خانواده، بلوک‌های زایمانی، کلینیک‌های ویژه، بسته‌های تحول آموزشی و ایجاد ۹۵۰۰ تخت بیمارستانی در سال جاری است که هر دانشگاه به فراخور نیاز و توانایی خود از بودجه ۳۴هزار میلیارد تومانی در نظر گرفته شده برای دانشگاه ها استفاده خواهد کرد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7