یادداشت

هجمه به جامعه ی پزشکی در ترازوی انصاف

نظرات نویسندگان مهمان لزوما بازتاب دهنده نگاه صدای پزشکان نیست

خبرگزاریها و نشریات گوناگون کشوری چندیست آینه ی سخنان پرطمطراق و توام با عصبیت رئیس، قائم مقام و عناصری دیگر از سازمان نظام پرستاری در حمله، هجمه وهتاکی نسبت به پزشکان، جایگاه و شأن حرفه ی پزشکی اند. حملاتی که چون یادداشت های رئیس سازمان نظام پرستاری قبل و روز چهاردهم خرداد، سالروز ارتحال امام ره، صدر و ذیل آن با ابراز ارادت به انقلاب و ارزشهای انقلاب اسلامی و متن آن حمله به پزشکان در مقام مدعی العمومیست، بگذریم که ادبیات هتاکانه، به دور از اخلاق  و آداب متن  یادداشت جناب آدابی،  خود تمسخر و ریشخند به ارزشهای اخلاقی، انسانی و اسلامیست. به جد معتقدم که عدم پاسخگویی به جا و منطقی به اظهارات دور از اخلاق عناصری از نظام پرستاری، چنان که تاکنون، راه را بر پیشروی روز به روز این عناصر در بازتاب حرف های نسنجیده، کودکانه و غیر منطقی شان باز گذاشته و بیش ازپیش شاهد تخریب جایگاه و وجهه ی پزشکی در جامعه ی پیرامونمان خواهیم بود. ضمن احترام به بی شمار همکاران شریف پرستار درعرصه ی بهداشت و درمان، بگذارید به بررسی زاویه ای از اظهارات مکرر سردمداران هتاکی به جامعه ی پزشکی بپردازیم.

در ابتدا باید عنوان کنم اینکه بعضی همکاران پرستار برای اثبات خود و مطالبه ی حقوق خود، پزشکان را دستمایه ی هجمه ها و هتاکی ها قرار می دهند، عملی به دور از انسانیت و اخلاق است بماند آن که اصل مدعا جای گفت و گویی بسیار دارد. جان مایه ی اعتراض این عناصر پیشرو در نظام پرستاری دریافتی اندک همکاران پرستار و دریافتی بسیار زیاد پزشکان است.  ببینیم تا کجا این ادعا به صواب نزدیک است.

اینکه بعضی همکاران پرستار برای اثبات خود و مطالبه ی حقوق خود، پزشکان را دستمایه ی هجمه ها و هتاکی ها قرار می دهند، عملی به دور از انسانیت و اخلاق است بماند آن که اصل مدعا جای گفت و گویی بسیار دارد

در کشور ما گزارش جامع و کاملی از دریافتی مشاغل گوناگون در دسترس نمی باشد گرچه در دوسال گذشته ، یعنی سالهای ۹۳و ۹۴، مؤسسه ی ایران تلنت، نخستین و بزرگ ترین وبسایت استخدامی کشوربا بیش از نیم میلیون عضو از متخصصان و مدیران، اقدام به  انتشار گزارشی از دریافتی های بیست و دو گروه ازمشاغل گوناگون ـ با مبنای یک جامعه ی آماری سی و شش هزار نفری  برای سال ۹۴ـ  نموده است. حوصله ی این گفتار از شرح جزئیات دریافتی مشاغل گوناگون به تفکیک خارج است و اینجانب خواننده محترم را به وبسایت ایران تلنت ارجاع می دهد. آمار مربوط به حرفه ی پرستاری و پزشکی گرچه در این گزارش منعکس نشده اما اینجانب به مصاحبه ی سعید لک ، مدیر روابط عمومی سازمان نظام پرستاری در تاریخ ۶ مرداد ۹۴منعکس شده در خبرگزاری مهر ارجاع می دهد که : حداقل حقوق پرستاران شرکتی “یک میلیون و هفتصدو هفتاد و پنج هزار تومان” تعیین شده است  که ضمن داشتن بیمه ،این کارکنان از سایر مزایا همچون کارانه، اضافه کار و قانون ارتقاء و بهره وری و سایر قوانین که مشمول پرستاران رسمی می شود برخوردارند. ایشان ادامه می دهند:  بر اساس صورت جلسه ای که در خرداد سال ۹۳، از سوی معاونت توسعه ( وزارت بهداشت) ابلاغ شده است، حداقل دریافتی کارشناسان پرستاری، هوشبری، اتاق عمل ۱.۷۷۵.۰۰۰ تومان تعریف و ابلاغ شده است.

 دقت بفرمایید آمار مربوطه به مصاحبه ی حدود یازده ماه قبل مدیر روابط عمومی سازمان نظام پرستاری مرتبط می باشد. از دیگر سوی ایرج حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت در مصاحبه ی ۶ اردیبهشت ۹۴ منعکس شده در خبرگزاری تابناک عنوان می فرمایند که : در حال حاضر متوسط کل درآمد یک پزشک متخصص ۱۲.۵تا ۱۲.۷ میلیون تومان و متوسط کل درآمد ( حقوق پایه، کارانه ، اضافه کار و.. ) یک پرستار ۲.۴ میلیون تومان است و سپس در مصاحبه ای که یکسال بعد و در تاریخ ۴ خرداد سال ۹۵ در خبرگزاری دانشجو از ایشان انعکاس یافته عنوان می کنند که : میانگین “کل” درآمد پزشکان متخصص ۱۳.۹ میلیون تومان است و میانگین کل درآمد پرستاران ۳.۱ میلیون تومان و ادامه می دهند: فاصله ی درآمد  پزشک عمومی به پرستار در ایران ۱.۷۵ برابر است.  این فاصله  در بلژیک ۱.۴ برابر ، کانادا ۱.۸ برابر، دانمارک ۲.۶ برابر و در آمریکا ۲.۴ برابر است.

گذشته از آن که اینجانب توجه خواننده ی محترم را به درصد رشد میانگین درآمد پرستاران محترم در قیاس با پزشکان در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ جلب می نمایم وقتی آمارهای دریافتی های حرفه ی پرستاری از جانب مدیر روابط عمومی سازمان نظام پرستاری و سخنگوی وزارت بهداشت را در کنار میانگین دریافتی های ۲۲ گروه حرفه ای منتشر شده در گزارش ایران تلنت قرار می دهیم حقایقی را به روشنی می توان دریافت و اینجاست که باید به قضاوت عالیجنابانی نشست که فریاد وا اسفای دریافتی های اندک حرفه ی پرستاری را هر روزه سر می دهند و پزشکان را به زیاده خواهی و سیری ناپذیری متهم می کنند. با ارجاع خواننده محترم به صورت گزارش عنوان شده، به روشنی می توان دریافت که میانگین دریافتی های حرفه ی پرستاری در کشورمان از رده های سازمانی کارشناسی و حتی سرپرستان بسیاری از ۲۲ گروه حرفه ای برسی شده ( از جمله کارشناس و سرپرست حسابداری و مالی، متخصصان منابع انسانی در رده ی سازمانی کارشناس و سرپرست، متخصصان توسعه ی بازار، تبلیغات و تحقیقات بازار در رده ی سازمانی کارشناس و سرپرست، مهندسان صنایع در رده ی کارشناس و سرپرست، مهندسان برق در رده ی کارشناس و سرپرست، مهندسان مکانیک و هوا فضا در رده ی کارشناس و سرپرست، مهندسان عمران و معماری در رده ی  کارشناس و سرپرست، مهندسان کامپیوتر سخت افزار و نرم افزار در رده ی کارشناس و سرپرست، مهندسین نفت گاز و پتروشیمی در رده ی کارشناس ، مهندسین شیمی فرآیند و صنایع غذایی در رده ی سازمانی کارشناس و سرپرست، متخصصان روابط عمومی و علوم اجتماعی، طراحان، هنرمندان به عنوان کارشناس مثل گرافیست ها انیماتورها و عکاس ها و… ) به مراتب بیشتر بوده و با دریافتی های مدیران برخی ازین حرف برابری می کند. اینجاست که از قائم مقام سازمان نظام پرستاری باید حقیقتا سؤال کرد که با این سطح درآمدی مناسب حرفه ی پرستاری نسبت به بسیاری مشاغل در کشورمان، در قیاس با سطح تحصیلات و تخصص، گروه سیری ناپذیر حقیقتا چه گروهیست؟

فاصله ی درآمد  پزشک عمومی به پرستار در ایران ۱.۷۵ برابر است.  این فاصله  در بلژیک ۱.۴ برابر ، کانادا ۱.۸ برابر، دانمارک ۲.۶ برابر و در آمریکا ۲.۴ برابر است.

اینکه پزشکان تاکنون چنان شأنی برای خود قائل بوده اند که در جواب هتاکی ها و بی اخلاقی های بعضی از همکاران پرستار شاغل در امر بهداشت ودرمان سکوت و گذشت پیشه کرده اند نباید امر را بر این برخی همکاران مشتبه کند که بر سبیل اخلاق و انصاف گام می زنند که برای بسیاری ازین دست فرمایشاتشان، پاسخ های منطقی فراوان است و درخور، اما آیا ادامه ی این بی اخلاقی ها برای کسب منافعی بیشتر تا به کجا؟؟؟

درباره نویسنده

سید حسین مهرآوران

متخصص داخلی
نویسنده مهمان صدای پزشکان

پاسخ بدهید

5 نظر برای مطلب "هجمه به جامعه ی پزشکی در ترازوی انصاف"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
علی
Guest

دیگه گندش دراومده از وزیر و معاون همه اعتراف کردن که کارانه ۸۰ میلیونی میدن شما حالا اومدی داری توجیه میکنی واسه ما. بنده در اروپا زندگی میکنم. اینجا از این خبرا نیست. درآمد استاد من تو بهترین دانشگاه اینجا دو برابر کارگره. درآمد پزشکا و مهندسا تو یه رنجه که ۳ یا ۴ برابره کارگره. دیگه ملتو با تخصص دارمو از این حرفا گول نزنین. رشته خدماتی که سخت تر از علوم پایه و مهندسی نیست. سختیتونم دراینه که میشینین بیمارستان باهم بگو بخند دوران تحصیل تخصصم کلی حقوقتونه از راه غیرانتفاعی و… علاوه بر حقوق ماهانه ۱ تومنی.

شاکی
Guest

احتمالا اون خارجی که شما زندگی میکنی ماداگاسکاره!!! زیاد آفتاب خورده به مغزت

علی
Guest

اگه آفتاب به مغزت نخورده بود که این ادبیاتو نداشتی. جواب منطق هم نداری دیگه

جواد
Guest

پزشک عمومی ۱٫۷۵ برابر پرستار حقوق میگیره؟ نکنه گوش های ما رو مخملی فرض کردید؟

جواد
Guest

چطوری کارانه ی پزشکان به تنهایی چهار برابر کل کارانه ی پرستاران و پرسنل اتاق عمل و هوشبری ها ست؟
جامعه پزشکان نمیتونه چیزی بگه که ساکت شده.

wpDiscuz
Powered by Themes24x7