آموزشی دانشجویان

گفتگوی اختصاصی صدای پزشکان با کیان علی پسندی، رتبه دوم آزمون دستیاری ۹۵: تعامل در درس خواندن را به همه توصیه می کنم

دکتر کیان علی پسندی فارغ التحصیل دکتری عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سال ۱۳۹۲ و اهل اردبیل است. او که در سال ۱۳۸۵ وارد دانشگاه شد، موفق شده تا امسال در آزمون دستیاری رتبه دوم را کسب کند. وقتی در تلگرام به او پیغام دادم و خودم را معرفی کردم، با روی باز پذیرفت تا باهم صحبت کنیم.

در صحبت هایمان متوجه شدم که به پزشکی مخصوصا قسمت های بالینی بسیار علاقه دارد و در طول دوره تحصیل همیشه در بخش ها فعال بوده است. او که از اسفند ۹۲ تا دی ماه ۹۴ به سربازی مشغول بوده، می گوید که دوره سربازی پرفشاری داشته و برخلاف اکثر پزشکان که این دوره را به طبابت می پردازند، به خدمات سربازی دیگر مشغول بوده است. چند خط زیر، حاصل گپ و گفتی صمیمانه با اوست.

ـ اول از همه بهت تبریک میگم. خودت فکر می کردی این رتبه را به دست بیاری؟

ممنونم. بعد از امتحان راضی بودم و فکر می کردم سوالات نسبت به پارسال ساده تر و منطقی تر بود، و بعد از اینکه نمره ام را محاسبه کردم، فکر می کردم زیر ۲۰ شوم اما ۲ نه!

ـ از کی به طور جدی شروع کردی برای آزمون رزیدنتی آماده بشی؟

من تا دی ماه ۹۴ سرباز بودم و برعکس اکثر پزشکان که این دوره را به طبابت می پردازند، دوره سربازی مثل اکثر لیسانسه ها داشتم. با این وجود، رشته درس خواندن را از دست ندادم، اما به طور جدی از دی ماه شروع به خواندن برای رزیدنتی کردم. البته من موفقیتم را بیشتر مدیون درس خواندن هایم در دوره اکسترنی و اینترنی می دانم. من همیشه در بخش ها حضور فعال داشتم و خود را مسئول بیماران می دانستم و سعی می کردم کیس ها را به طور بالینی مطالعه کنم، به طوری که بسیاری از سوالاتی که حتی امسال در امتحان دیدم، کیس آن را با شماره تخت آن در بخش یادم بود.

ـ برای خیلی از مخاطبان ما جالبه که بدونن تو روزی چند ساعت درس می خواندی؟

در دوره سربازی که وقت زیادی نداشتم، بعد از سربازی هم دقیق برای خودم محاسبه نکردم، اما می توانم بگویم که صبح ها که ساعت ۹/۵-۱۰ بیدار می شدم، تا ساعت ۴ صبح فردا بیدار بودم و می خواندم و معمولا در این مدت ساعت مطالعه مفید بالایی داشتم.

ـ میتونی برای ما بگی که از چه کتابهایی برای آماده کردن خودت استفاده می کردی؟

من کل دروس رو از روی جزوه های پارسیان دانش خوندم و برای تست هم از کتاب های think & learn دکتر کرمی استفاده کردم. البته از آنجا که داخلی را قبلا از هاریسون خیلی خوب خونده بودم، از دی ماه به این طرف بیشتر انرژیم را روی دروس تغییریافته مثل جراحی و اطفال گذاشتم.

 ـ بیشتر توی کتابخونه درس میخوندی یا تو خونه؟

من تو خونه درس می خوندم، اما با دوستانم در ارتباط بودم. کلا تعامل در درس خواندن را دوست دارم و از دوران کنکور آن را به کار می بردم. اینکه بعضیها مخفی کاری می کنن و فکر می کنن اگر نکته ای را به کسی بگویند، خودشون عقب می افتند، کاملا اشتباه است. چرا که وقتی نکته ای رو برای کسی شرح میدی، برای خودت بیشتر جا می افتد و به اصطلاح ملکه ذهنت می شود. بنابراین این تعامل را به همه توصیه می کنم.

ـ تصمیم گرفتی که چه رشته ای می خوای انتخاب کنی؟

راستش این برای من یک مشکل اساسی است. من از ابتدا عاشق رشته ریه بودم و اگر رشته ریه به صورت مستقیم بود، حتما انتخاب می کردم. اما در حال حاضر با توجه به شرایط رشته داخلی در ایران و راه طولانی آن، گزینه هایم چشم و رادیولوژی است.

ـ چقدر اهل تفریح کردنی؟

در دوره سربازی که وقتی نبود برای تفریح. در آن ۴ ماه هم که به طور جدی درس می خواندم، نه مطلقا تفریح نمی کردم، چون واقعا زمانی نداشتم.

ـ هیچ وقت پیش میومد که واقعا خسته و ناامید بشی؟

بله، بهمن ماه بود که واقعا خسته و ناامید بودم، اما بعد که می دیدم خیلی از سوالات که با دوستانم مطرح می کردیم، من بلد بودم، قوت قلب می گرفتم.

ـ بعد از ۷ سال و نیم پزشکی و سختی های زیاد، پشیمون نیستی از اینکه پزشکی رو انتخاب کردی؟

اصلا پشیمون نیستم و اگر دوباره برمی گشتم، باز هم پزشکی را انتخاب می کردم. اگر اوضاع رشته ها هم در جامعه مناسب بود، بدون شک مستقیم رشته داخلی را انتخاب می کردم که عاشقش هستم.

ـ مدتی است انتقادات و بحث هایی در جامعه درباره پزشکان به راه افتاده، می خواستم نظرت رو راجع بهشون بدونم؟

به نظر من در این مسئله هر دو طرف تقصیر دارند. در جامعه پزشکی ۹۸٪ با اخلاق، فدای ۲٪ بی اخلاق شده اند. اما به نظرم جامعه نیز به سمت یک نوع پزشک ستیزی رفته است. یعنی وقتی صحبت از پزشکان در جامعه می شود، اکثرا با حرص و بغض به آنها نگاه می کنند، به طوری که فکر نمی کنم نسبت به هیچ قشری چنین حرص و بغضی وجود داشته باشد. بعید می دانم این مسئله جز با تصمیم گیری های کلان حل بشود. من خودم که در یک شهر کوچک هستم، بیشتر با این مسائل رودرو بودم، از کتک کاری در حین احیای بیمار تا هزار و یک مشکل دیگر.

ـ بعنوان آخرین سوال دوست دارم نظرت رو راجع به تغییراتی که امسال در امتحان رزیدنتی صورت گرفت، بپرسم؟

این تغییرات که واقعا امسال آرامش ذهنی را از ما گرفت. به نظر من در شرایط فعلی کشور ما، عادلانه ترین روش پذیرش، یک کنکور جامع است. تاثیر معدل و نمره امتحان پره انترنی که در قطب های مختلف به صورت متفاوتی برگزار میشه، قطعا ناعادلانه است. در یک دانشگاه ممکنه سوالات تکنیکی تر و سخت تر طرح بشه،‌در حالی که در دانشگاه دیگر سوالات راحت تر بوده است. اگر هم تاثیر معدل با این هدف بوده که دانشجویان در طول دوره تحصیل فعال تر باشند، به نظر من این روش موثر نخواهد بود. وقتی امتحانات هر دانشگاه هنوز آنقدر استاندارد نیست که بتواند بین دانشجوی فعال و غیرفعال در بخش تفاوتی قائل شود، قطعا تاثیر نمره چنین امتحانی در سرنوشت دانشجویان عادلانه نخواهد بود.

ـ ممنون از وقتی که در اختیار صدای پزشکان گذاشتی.

درباره نویسنده

محمدناصر جلالیان

دانش آموخته پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7