دانش آموختگان

سخنگوی وزارت بهداشت:خبر پرداخت های چند صد میلیونی کارانه به پزشکان دروغ است

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایرنا، ایرج حریرچی روز پنجشنبه در نشست خبری که در محل وزارت بهداشت برگزار شد، درباره مطالبی که اخیرا در برخی رسانه ها مبنی بر پرداختی های چند صد میلیون تومانی در وزارت بهداشت منتشر شده، افزود: این سخنان دروغ است و پرداختی ماهانه چند صد میلیونی در وزارت بهداشت نداریم.
وی گفت: تمام پرداختی ها در وزارت بهداشت قانونی است، حقوق و مزایای کارکنان وزارت بهداشت مانند همه کارکنان دولت پرداخت می شود و پرداخت کارانه پزشکان نیز بر اساس قانون بیمه همگانی( بر اساس نظام فی فور سرویس) از سال ۷۴ یعنی ۲۱ سال پیش در کشور اجرا می شود.
حریرچی افزود: بر اساس این قانون بخشی از درآمد اختصاصی بیمارستان ها برمبنای تعرفه دولتی که با تعرفه واقعی و قیمت تمام شده فاصله دارد به پزشکان پرداخت می شود. میزان کارانه پزشکان متخصص نیز در اکثر قریب به اتفاق دانشگاه های علوم پزشکی زیر ۸۰میلیون تومان است.
وی گفت: ممکن است موارد استثنایی بالای ۱۰۰ میلیون تومانی نیز در کارانه ها وجود داشته باشد که پزشکان متخصص یا فوق تخصص بسیار معدودی هستند که ایثارگرانه در مناطق محروم، جاهایی که دو هزار کیلومتر با تهران فاصله دارند و در نقاط مرزی در شهرهایی که هیچ پزشک متخصص دیگری در رشته آنها وجود ندارد، ۲۴ ساعته به مردم خدمت رسانی می کنند.
قائم مقام وزیر بهداشت افزود: این پزشکان افرادی هستند که ۱٫۷ برابر ساعت کاری تمام وقت(۴۴ ساعت در هفته) یعنی به طور میانگین ۷۵ ساعت در هفته کار می کنند و در واقع به جای دو یا سه پزشک متخصص خدمت ارائه می کنند و از نظر وزارت بهداشت اگر هم بالای ۱۰۰ میلیون تومان کارانه بگیرند، کاملا قانونی و از شیر مادر حلال تر است.
حریرچی گفت: با این حال حدود ۵۰ درصد درآمد اختصاصی بیمارستان ها که از محل تعرفه و خدمات پزشکان به دست می آید به پزشکان تعلق نمی گیرد و خرج امور دیگری مانند هتلینگ و اداره بیمارستان یا کارانه سایر پرسنل می شود، ضمن اینکه کارانه های پزشکان به صورت پلکانی با افزایش مبلغ مشمول مالیات می شود و علاوه بر آن ۲۰ درصد کارانه نیز به عنوان مالیات به خزانه واریز می شود.

**بحران متخصص در هشت رشته تخصصی
سخنگوی وزارت بهداشت افزود: وزارت بهداشت برای تامین کادر متخصص در هشت رشته شامل جراحی مغز و اعصاب، جراحی عمومی، بیهوشی، زنان و زایمان، ارتوپدی و گوش و حلق و بینی با کمبود بسیار شدید مواجه است و تا زمانی که پزشک متخصص کافی در این رشته ها تربیت نشود مجبوریم با پرداخت بیشتر این پزشکان را در مناطق محروم نگه داریم تا خدمت رسانی به مردم مختل نشود، در این غیر این صورت تعداد زیادی از بیماران جان خود را از دست می دهند.
وی ادامه داد: پرداختی های بسیار معدود بالای ۱۰۰ میلیون تومان در شهرهای بسیار محرومی است که برخی از آنها تاکنون حتی پزشک عمومی هم نداشتند؛، یک نمونه آن شهر خرمشهر است که در بیمارستان اصلی این شهر قبل از دولت یازدهم حتی پزشک عمومی هم نبود و رئیس بیمارستان که متخصص پاتولوژی بود به جای پزشک عمومی شبها در بیمارستان کشیک می داد.
حریرچی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه آیا نظام پرداخت کارانه ( فی فور سرویس) عادلانه است گفت: هیچ نظام پرداختی در سیستم سلامت در دنیا نیست که کامل و بی نقص باشد، این سیستم مزایا و معایبی دارد و در کشوری مثل ایران که با کمبود پزشک متخصص رو به رو هستیم و زیرساخت های بهداشتی درمانی مانند تخت بیمارستان کمبود دارد و اختلاف پرداخت بخش دولتی و خصوصی زیاد است، قابل قبول است.

**دستور وزیر بهداشت برای بررسی سیستم پرداخت به پزشکان
وی ادامه داد: البته وزیر بهداشت دستور داده که به سمت اصلاح این سیستم برویم و برای تدوین نظام جدید به برخی دانشگاه های علوم پزشکی سفارش هایی داده شده و اقدامات آزمایشی شروع شده است.
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: ما در کشوری زندگی می کنیم که ۷۵ درصد خدمات پزشکی در بخش دولتی ارائه می شود، ۱۲٫۵ درصد در بیمارستان های عمومی غیر دولتی و کمتر از ۱۰ درصد در بخش خصوصی و البته می دانیم که بدون بیمه های تکمیلی تنها کمتر از سه درصد مردم توان رفتن به بیمارستان خصوصی را دارند.

**فیش کارانه ۲۰۰ میلیون تومانی دروغ است
حریرچی درباره فیش پرداختی کارانه بالای ۲۰۰ میلیون تومانی که در یکی از خبرگزاری ها منتشر شده بود نیز گفت: این پرداختی مربوط به کارانه ۶ ماه یک پزشک متخصص است و کارانه تک تک ماه های این پزشک به عنوان مثال در چهار ماه در این مدت به ترتیب ۵۰ میلیون، ۶۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، ۴۱ میلیون تومان و ۳۱ میلیون تومان بوده است.
وی ادامه داد: فردی که می دانیم چه کسی است، با استفاده از ظرفیت سیستم آذرخش وزارت بهداشت که با کد ملی و رمز عبور امکان پرینت از پرداختی پزشکان را می دهد، جمع پرداختی این پزشک را در ۶ماه چاپ کرده و در اختیار رسانه ها قرار داده است و البته این پزشک تنها متخصص زنان و زایمانی است که در یک شهر مرزی در شرق کشور ۲۴ ساعته برای نجات مادران و نوزادان زحمت کشیده است و هیچ متخصص زنان دیگری در آن شهر نیست.
قائم مقام وزیر بهداشت اضافه کرد: فرد دیگری هم که پرینت پرداختی او به مبلغ ۷۰۰ میلیون تومان گرفته شده است، نیز مشابه همین مورد و مربوط به ۶ ماه است وی در این مدت یک هزار و ۴۷ عمل جراحی کلیه انجام داده است در حالی که در رسانه ها به دروغ وانمود کردند که این پرداختی مربوط به یک ماه است.
وی افزود: مورد دیگر نیز مربوط به یک پزشک جراح کبد است که در حوزه پیوند کبد فعالیت می کند و همه می دانیم که موضوع پرداختی در حوزه پیوند عضو یک مبحث جداست و در این حوزه معمولا کل هزینه و حق الزحمه تیم پیوند به حساب رئیس تیم پیوند واریز می شود که بین اعضای تیم تقسیم شود و مبلغ پرداختی کارانه یک پزشک نیست.
وی گفت: اشکال دیگری که در رسانه ها وجود دارد این است که موضوع پرداختی های میلیونی مدیران را( مثلا در بانکها) به پزشکان تعمیم داده اند، در وزارت بهداشت پرداختی مدیران بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری انجام می شود و پرداختی های غیر متعارف نداریم، در حالی که در برخی رسانه ها این فیش های کارانه استثنایی در مناطق محروم را به مدیران و مسئولان وزارت بهداشت منتتسب کرده اند که اقدامی غیر اخلاقی و به دور از تقوا بوده است.

**متوسط پرداختی به پزشکان
حریرچی افزود: متوسط کل پرداختی پزشکان عمومی در بیمارستان های وزارت بهداشت پنج میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و برای پزشکان حوزه بهداشت بین ۷ تا ۸ میلیون تومان است و متوسط کل پرداختی متخصص و فوق متخصصان نیز حدود ۱۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است و فاصله پرداختی پزشک عمومی به پرستار ۱٫۷ برابر و پزشک متخصص به پرستار ۴٫۵۳ برابر است که با متوسط جهانی و کشورهای توسعه یافته همخوانی دارد.
وی ادامه داد: این فاصله های متوسط درحالی است که خود منتقدان فاصله ۱۰ برابر دریافتی متخصصان و پرستاران را قبول دارند.
معاون کل وزارت بهداشت افزود: بعد از اصلاح کتاب ارزش های نسبی خدمات سلامت در آبان سال ۹۳ تا حدود ۶ ماه کارانه پزشکان به صورت علی الحساب و با یک رقم ثابت پرداخت شد و در نیمه اول سال ۹۴، مابه التفاوت کارانه ها به صورت یکجا پرداخت شد و بنابراین برخی رقم های ذکر شده در کارانه پزشکان مربوط به چند ماه است.
وی گفت: افرادی که در برخی رسانه ها این حرف های دروغ را منتشر می کنند، باعث ناراحتی کارگران و کارمندان کشور می شوند و باید دید چه هدفی را دنبال می کنند و این حرف ها به نفع چه کسانی یا چه جناح سیاسی است و البته برخی افراد می خواهند از این طریق خودشان را مطرح کنند.
حریرچی افزود: دستگاههای نظارتی نه تنها در سال های اخیر بلکه قبل از آن نیز در اجرای قانون پرداخت کارانه پزشکان نظارت داشته و دارند و هر گونه تخلفی را پیگیری می کنند، این دستگاه ها به حقوق و تمام دریافتی ها دسترسی دارند و اگر بیست و چند نفر در وزارت بهداشت دریافتی بالای ۱۰۰ میلیون دارند، نیز تحت نظارت این دستگاه ها بوده و قانونی است.

**زیرمیزی ۷ تا ۱۰ هزار میلیارد تومانی جمع شد
سخنگوی وزارت بهداشت،گفت: هر کس در کشور درآمد قانونی دارد، حلال است، باید از برخی سیاسیون گله داشت، زیرا در گذشته و قبل از اجرای طرح تحول سلامت، سالیانه بین ۷ تا ۱۰ هزار میلیارد تومان به صورت غیرقانونی (زیر میزی) از مردم دریافت می شد اما اکنون با اصلاح تعرفه ها، این مبالغ غیر قانونی در حد صفر رسیده است.
وی افزود: کارشناسان سازمان بهداشت جهانی معتقدند، این مبلغ غیر قانونی که معادل دو تا سه میلیارد دلار است با همکاری جامعه پزشکی، جبران شده است و این یک اقدام تحسین برانگیز برای وزارت بهداشت ایران است و اکنون بازار ۱۰ هزار میلیارد تومانی دریافتی های غیر متعارف از بین رفته است.
حریرچی اضافه کرد: آیا کسانی که از کارانه های بالا صحبت می کنند،معتقدند، طی ۲۱ سال گذشته که نظام کارانه برقرار شده است، همه دستگاه هایی نظارتی فاسد بوده اند و کاری نکرده اند یا اینکه تصور می کنیم، خودمان عقل کل هستیم.
قائم مقام وزیر بهداشت گفت: در این دوره هم برای کارانه ها سقف گذاشته شده و هم اختلاف درآمد بین گروه های جامعه پزشکی کاهش یافته است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

1 نظر برای مطلب "سخنگوی وزارت بهداشت:خبر پرداخت های چند صد میلیونی کارانه به پزشکان دروغ است"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
چرا ظرفیت جراحی اعصاب و چشم این قدر کمه؟؟
Guest
**بحران متخصص در هشت رشته تخصصی “”” برای تامین کادر متخصص در هشت رشته شامل جراحی مغز و اعصاب، جراحی عمومی، بیهوشی، زنان و زایمان، ارتوپدی و گوش و حلق و بینی با کمبود بسیار شدید مواجه است و تا زمانی که پزشک متخصص کافی در این رشته ها تربیت نشود مجبوریم با پرداخت بیشتر این پزشکان را در مناطق محروم نگه داریم تا خدمت رسانی به مردم مختل نشود، در این غیر این صورت تعداد زیادی از بیماران جان خود را از دست می دهند””” خوب چرا ظرفیت این رشته های خاص مثل جراحی مغز و اعصاب دو برابر… بیشتر
wpDiscuz
Powered by Themes24x7