آموزشی پزشکان عمومی

تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون دستیاری امسال قطعی است

به گزارش خبرنگار صدای پزشکان به نقل از ایسنا دکتر باقر لاریجانی در مراسم گردهمایی دانشجویان نخبه و استعدادهای درخشان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گفت: داشتن استراتژی برای توسعه کشور امری بسیار مهم است که دانشجویان نخبه و استعدادهای درخشان باید ساختارهای لازم این استراتژی را پیدا کنند.

وی در ادامه تصریح کرد: وزارت بهداشت قدم های زیادی در راستای توسعه کشور برداشته به طوری که در این زمینه نیروی انسانی بسیاری را تربیت نموده و رشته‌های جدیدی را راه‌اندازی کرده است. به طوری که امروزه آموزش پزشکی ما قابل قیاس با کیفیت آموزش پزشکی کشورهای منطقه نیست.

دکتر لاریجانی با تأکید بر اینکه دانشگاه‌ها منابع کافی برای جذب اعضای هیئت علمی در اختیار ندارند گفت: ما معتقد هستیم که باید ۸ هزار اعضای هیئت علمی جدید در دانشگاه‌های علوم پزشکی تزریق شوند اما متأسفانه دانشگاه‌های ما در این زمینه با چالش جدی مواجه هستند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت یادآور شد: خوشبختانه توسعه علمی در دانشگاه‌های پزشکی روند خوبی دارد. به طوری که رتبه کشور در اسکوپوس، ۱۷ و ISI ۲۲ است. همچنین شرایط خوبی نیز در منطقه داریم اما با این وجود چالش‌های زیادی نیز در وزارت بهداشت وجود دارد.

وی برنامه تحول آموزش را از مهمترین برنامه های وزارت بهداشت در سال جاری دانست و افزود: بر اساس این برنامه دانشگاه‌ها باید بدانند چه نقشی در مرجعیت علمی کشور و منطقه باید ایفا کنند. درواقع اگر مسیر و هدف روشنی وجود داشته باشد دانشگاه‌های کوچک نیز می‌توانند در سطح منطقه و دنیا بدرخشند.

لاریجانی اضافه کرد: توسعه تحصیلات تکمیلی، گسترش شرکت های دانش‌بنیان، بین‌المللی سازی دانشگاه‌ها و اعتبار بخشی ۱۷ دانشگاه علوم‌پزشکی، بین‌المللی کردن امتحانات و راه‌اندازی دانشکده مجازی از برنامه‌های وزارت بهداشت در راستای حرکت به سمت تبدیل شدن به مرجعیت علمی است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: اگر جهت‌گیری مشخصی در وزارت بهداشت وجود داشته باشد دانشجویان رشته‌های علوم‌پزشکی به جای اینکه به دنبال کار باشند می‌توانند خودشان با ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان شغل ایجاد کنند.

وی همچنین تأکید کرد: دانشجویان استعدادهای درخشان آینده‌سازان کشور هستند و نباید تنها به فکر پذیرش بدون کنکور در آزمون‌ها و یا معافیت‌ها باشند بلکه سردمداران گفتمان علمی دانشگاه‌ها قرار بگیرند و موضوعات علمی و آموزشی را برای توانمندسازی عرصه علمی کشور به دست بگیرند.

دکتر لاریجانی در خصوص تأثیر سوابق تحصیلی در نتایج آزمون دستیاری سال جاری نیز افزود: از سه سال پیش بحث تأثیر سوابق تحصیلی در نتایج آزمون دستیاری در وزارت بهداشت مطرح بود به طوری که سال گذشته مصوبه اجرایی آن در این وزارتخانه تصویب شد و در سال جاری این مصوبه به طور قطع اجرا خواهد شد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت یادآور شد: ما معتقد هستیم که یک آزمون نمی‌تواند سرنوشت و آینده یک فرد را تعیین کند. بنابراین تأثیر ۱۵درصدی سوابق تحصیلی در نتایج آزمون دستیاری اقدامی کاملاً منطقی و قانونی است. درواقع این قانون که از مدتی پیشتر در وزارت بهداشت مطرح بود و کسی جرات اجرای آن را نداشت در سال جاری به طور یقین اجرا خواهد شد.

وی در پایان حقوق پرداختی به دانشجویان رزیدنتی و php را بسیار ناچیز دانست و گفت: اگرچه این پرداخت‌ها در سال جاری ۱۵ درصد افزایش یافته است اما نمی‌تواند کفاف نیازها و هزینه‌های زندگی دانشجویان pdp و رزیدنتی را بدهد. اما در عین حال دانشگاه‌ها توانایی کافی را برای پرداخت هزینه های کافی را ندارند.

به گزارش ایسنا در این مراسم دانشجویان رشته‌های مختلف علوم پزشکی در مقاطع مختلف تحصیلی نظیر کارشناسی، کارشناسی ارشد، تخصص و فوق‌تخصص مشکلات و دغدغه‌های خود را در حوزه آموزش پزشکی مطرح نمودند که کمبود امکانات آموزشی، افزایش ظرفیت پذیرش در دانشگاه‌های پزشکی، راه‌اندازی دانشکده‌های پزشکی، کیفیت آموزش پزشکی، اهمیت کار دانشجویان نخبه، نحوه آموزش رشته‌های پزشکی در دوره های php، شیوه ارزیابی اساتید، هزینه و کاربردی بودن پایان‌نامه‌های مقاطع ارشد و دکترا، اشتغال دانشجویان php، حضور تمام‌وقت دانشجویان دستیاری و حقوق و مزایای آن‌ها، نحوه شناسایی دانشجویان استعدادهای درخشان و برخی مسائل دیگر از جمله مسائل مطرح شده  دانشجویان در این مراسم بود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

7 نظر برای مطلب "تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون دستیاری امسال قطعی است"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
آرمین
Guest
تاثیر سوابق تحصیلی نتایج روانی فاجعه باری در دوران تحصیل خواهد داشت بعضی دوستان درس خون ممکنه از این مصوبات احساس خورسندی کنند همینطور که توی خبرها در جلسه دیدار با نخبگان یکی از دوستان دانشگاه ایران این موضوع رو ابراز کردند، اما اتفاقا این مورد بیشتر به اونا ضربه میزنه، کسانی که درس خون هستن و انقدر جوش و اضطراب دارن مطمئنا تنها اتفاقی که میفته از ترم یک هر امتحانی که دارن میدن براشون جهنمی میشه و اضطرابشون رو بیشتر میکنه، اونهارو به جزوه خونی و روش های غیر معمول درس خوندن سوق میده و در نهایت با… بیشتر
معدل سابقه است نه پره 4 ساعته قطبی - نمره منفی
Guest
مساله اصلی زمان اعلام این قضیه است که حداقل باید از ۳ ۴ سال قبل اعلام میشد نه اینکه صرفا احتمال آن مطرح شود بلکه اعلام شود که مثلا از دوره فلان معدل و پره دخالت داده میشوند. دوست عزیز در حال حاضر هیچ آزمون سراسری نداریم.اگر منظورتون پیش کارورزی است که قطبی برگزار میشود که بین دو تا سه دانشگاه است و اختلاف سطح سوالات و سطح نمرات بسیار متفاوت است.ثانیا اگر آزمونی به قول شما سراسری باشد این چه نوع سابقه ای است؟سابقه یعنی سابقه.نه یک آزمون ۴ ساعته عین دستیاری اون هم بدون نمره منفی.که همین طور… بیشتر
آرمین
Guest
دوست عزیز شما میفرمایید تاثیر معدل و این به قول شما سابقه که مطلقا متمرکز نیست باید اعمال بشه از طرفی به “قطبی” بودن امتحان پره انقاد دارید که من هم دارم! یک بام و دوهوا که نمیشود! اتفاقا بحث سر همین سراسری نبودن امتحانات و معدل است فرمایش شما وقتی قبول من است که امتحانات ترم و میان ترم، کشوری با تصحیح اوراق به صورت متمرکز صورت گیرد تاثیر ان هم اعمال شود من با این صحبت شما که همه ی اساتید فلان نیستند موافقم هیچ چیزی مطلق نیست و در نهایت موافقم حتی تا ۱۰ نفر اول معدل… بیشتر
مساله خطر تاثیر پره است که دو برابر معدله
Guest
دوست عزیز من هم نگفتم معدل خوبه.گفتم بهتر از پیش کارورزی است.معدل هم مشکلات خودش را دارد.جدا از برخی صحبت های شما نحوه تراز معدل هم نامشخص است.دانشگاه به دانشگاه متفاوت است.به گفته شما من نمیگویم تا ۱۰ نفر اول ممتازند ولی این رو معتقدم که حداقل بنا به ظرفیت ورودی بین ۳ تا ۵ نفر اول معدلی هر دانشگاه افراد تاپی(منظور درسی!) هستند.به نوعی رتبه بندی معدلی رو باید لحاظ کنند.نه خود معدل. ضمن اینکه حتی به قول شما برخی منشی ها در یک یا دوبخش شاید احتمالش باشد ولی معدل برایند کل ۶ ۷ سال است آخر این… بیشتر
شاهین
Guest

مگه امتحانات سراسریه که معدلش قابل مقایسه باشه

Dr ace
Guest

کاش اول همون زیر ساختتون رو درست میکردین بهدش به فکر تاثیر دادن معدل می افتادین نه اینکه برعکس عمل کنید که انتظار نتایج فوق العاده بعدشو داشته باشین
گاهی طوری صحبت میکنن انگار واقعا از جو و اوضاع آموزشی دانشگاهها و برگزاری امتحانات و سیستم نمره دهی لطلاعی ندارن

trackback

[…] همگان را روشن کرده و نقطه پایانی بر اعتراضات بگذارند. دکتر لاریجانی در مراسم گردهمایی دانشجویان نخبه و استعدادهای درخشان دانشگاه‌های علوم […]

wpDiscuz
Powered by Themes24x7