نظام سلامت

جوهر مدرک خشک نشده ۷۰۰ میلیون کارانه می‌گیرند/ نوبخت گفت به لانه زنبور دست نزنیم

عضو سابق ناظر مجلس در شورای حقوق و دستمزد گفت: دو ماه پیش در نشستی تبعیض‌ها در فیش‌های حقوقی پزشکان را به آقای نوبخت گفتم، ایشان جواب داد مثل لانه زنبور است اگر دست بزنیم به هم می‌خورد.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از فارس، موسی‌الرضا ثروتی،‌ در رابطه با وجود فیش‌های حقوقی چند صد میلیونی در وزارت بهداشت،‌گفت: در سال ۸۳ در مجلس هفتم پرستاران،‌معلمان و بازنشستگان جلوی مجلس تجمع می‌کردند که نظام هماهنگ حقوق اجرا شود. مجلس هفتم مصوبه‌ای داشت که دولت هشتم را موظف به ارائه لایحه نظام هماهنگ پرداخت حقوق کارکنان کرد.

وی با اشاره به اینکه در آن زمان پرستاران مرتب نسبت به حقوقشان تجمع می‌کردند، گفت:‌ دولت هشتم لایحه را ارائه نکرد و دولت نهم اجازه آن را داد اما ۲ سال طول کشید تا قانون مدیریت خدمات کشوری آن را مصوب کرد بنابر این برای پزشک ۱٫۱ یعنی حقوق پزشکان ۱۰ درصد نسبت به کارمندان افزایش داشته باشد،‌حقوق آموزش و پرورش به همین میزان و نیروهای مسلح تا ۲۰ درصد افزایش یافت.

عضو سابق ناظر مجلس در شورای حقوق و دستمزد، افزود: این مصوبه در سال ۸۶، انجام شد ولی از سال ۸۷ به بعد باید مجلس ضریب این حقوق‌ها را تصویب می‌کرد و میزان افزایش حقوق را با توجه به تورم می‌دید اما دولت‌ها هیچکدام در هیچ سالی آن را انجام ندادند و همیشه در زمان بودجه، دولت تبصره می‌آورد که اختیار افزایش حقوق کارمندان،‌بازنشستگان،‌اعضای هیأت علمی و هیأت مدیره شرکت‌ها در اختیار دولت باید باشد در نتیجه دولت‌ها نسبت به این موضوع متفاوت عمل کردند.

ثروتی تصریح کرد: دولت هشتم حقوق اعضای هیأت علمی را در وزارت بهداشت و علوم ۱۰۰درصد افزایش داد و این تبعیض فاحش بین حقوق شاغلان در وزارت علوم و بهداشت با سایر کارمندان است. فردی که دکترا دارد در وزارت علوم ۲٫۵ تا ۳ برابر نسبت به فردی که در وزارت آموزش و پرورش در همان رشته و در همین مقطع فعالیت می‌کند، حقوق می‌گیرد.

عضو سابق ناظر مجلس در شورای حقوق و دستمزد، اشاره کرد:‌ در سال ۹۳،‌دولت تعرفه‌های درمانی را تا ۴۰۰ درصد افزایش داد و این باعث شد به شدت حقوق پزشکان بالا رود. در فیش‌های حقوقی این افراد وجود دارد فردی که پیمانی است تازه تخصص گرفته و جوهر مدرکش هنوز خشک نشده ۷۰۰ میلیون تومان کارانه گرفته است.

وی افزود: فردی که رتبه اول کنکور را دارد و مثلاً در دانشگاه شریف برق می‌خواند و نخبه علمی محسوب می‌شود حداکثر با بالاترین رتبه علمی در دانشگاه ۲۰ میلیون تومان دریافتی دارد در حالی که معاون وزیر بهداشت می‌گوید حقوق‌های ۸۰ میلیونی پزشکان طبیعی است!

ثروتی ادامه داد: من از دولت یازدهم سوال دارم آیا حقوق‌های کارمندان خود را تا ۴۰۰ درصد افزایش داده که تعرفه درمانی را تا این میزان بیشتر کرده است. اگر برای پزشکان مشکلی بوده آیا برای مردم پرداخت آن سخت نیست؟ آیا دولت شرم ندارد در مقابل این حقوق‌ها، معلول ۷۰ درصدی ماهی ۵۰ هزار تومان حقوق بگیرد، من به عنوان نماینده شرم دارم.

عضو سابق ناظر مجلس در شورای حقوق و دستمزد گفت: این ظلم، جنایت و خیانت است هر سالی که آمدیم مقداری حقوق این افراد را بالا ببریم دولت مخالفت کرد در حالی که باید ۴۰ درصد حقوق پایه که اگر امسال ۹۰۰ هزار تومان است به خانواده‌های معلول و بهزیستی داده شود. این افراد آسیب‌دیده یا باید دزدی کنند یا به قاچاق و فساد آلوده شوند پس آیا رواست تعرفه‌های درمانی تا ۴۰۰ درصد بالا برود.

وی گفت:‌ ۲ سال پیش آقای توکلی نماینده مجلس فیش حقوقی یکی از معاونان کنونی وزارت بهداشت را به مجلس آورد که ماهانه ۱۵۰ میلیون تومان قبل از اینکه معاون شود می‌گرفته است.حتی آقای پزشکیان در حضور وزیر بهداشت گفت مجلس برای طرح تحول سلامت ۱۰ هزار میلیارد تومان مصوب کرد اما پولش باید در جیب پزشکان ریخته شود.

ثروتی گفت: درست است که در بخش بستری فقط ۵ تا ۱۰ درصد را بیماران می‌دهند اما در بخش سرپایی فاجعه است نرخ‌های ویزیت هم حد و حصری ندارد و این وظیفه نظام پزشکی است که به جای دفاع صرف از صنف پزشکی از مردم هم دفاع کند.

عضو سابق ناظر مجلس در شورای حقوق و دستمزد، اشاره کرد: ۴ ماه پیش از وزیر بهداشت در مجلس پرسیدم در کجای دنیا به اندازه پزشکان ما درآمد دارند، که ایشان پاسخ داد حقوق پزشکان آنقدرها افزایش نیافته است.

وی افزود: می‌گویند صحبت کردن از این فیش‌های حقوقی سیاسی‌کاری است در حالی که اینگونه نیست ما ۸ میلیون بیکار داریم، فارغ‌التحصیلان لیسانس و بالاتر داریم که بیکار هستند آیا فقط باید به مرده‌ها رسیدگی شود.

ثروتی گفت: دو ماه پیش در جلسه حقوق و دستمزد، تبعیض‌های موجود را به آقای نوبخت گفتم، ایشان جواب داد مثل لانه زنبور است  اگر دست بزنیم به هم می‌خورد.

عضو سابق ناظر مجلس در شورای حقوق و دستمزد ادامه داد: تا کی باید دست روی دست گذاشت، می‌گویند تعرفه‌ها را دیگر نمی‌شود کم کرد و حقوق این پزشکان را نمی‌توان کاهش داد. با اینکه می‌گویند این دریافتی‌ها غیر متعارف است اما به نظر من غیرقانونی است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

5 نظر برای مطلب "جوهر مدرک خشک نشده ۷۰۰ میلیون کارانه می‌گیرند/ نوبخت گفت به لانه زنبور دست نزنیم"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
آرمین
Guest

ایشون و تیمشون دو سه ماه شبانه روزی گشتن، رفتن فیش حقوقی استاد تمام یک فوق التخصص از رشته های جراحی دار رو توی دانشگاهای تهران پیدا کردن بعد وصلش کردن به تازه پزشکهای بدبخت جوهر مدرک خشک نشده که الان دارن توی نقاط خارج از نقشه ایران! طرح ضریب k یا سربازیشون رو میگذرونن!
شنیدین میگن پیرهن عثمان کردن! این کار همین آقا است!

حسین
Guest

شما طرح اجباری رو که تو مجلس تصویب کردید برای رشته های پزشکی لغو کنید تا پزشکا هم بتونن مثل بقیه رشته ها خودشون فعالیت خصوصی و آزاد بعد از تحصیل داشته باشن،ما دیگه هیچی از شما نمیخوایم.
به ضرب و زور ما رو مجبور میکنن تو بیمارستانهای لعنتی دولتی ساعتی بیست تا مریض ویزیت کنیم،تازه منت حقوق هم میزارن سرمون. انگار ما برای کار افتادیم دنبال آقایون! نه کارتون رو میخوایم،نه حقوقتونو. نه شیر شتر،نه دیدار عرب.

هادى
Guest

والا به خدا، طورى میگن حقوق پزشکان که انگار صدقه میدن و ما هم خیلى خوشحالیم، روزى صد تا مریض با تعرفه دولتى تو بیمارستان سونو میکنم ، هشت ماهه پولمونو ندادن، اخرش دو قورت و نیمشون باقیه، نمیتونید بدید چرا ما رو اسیر کردید، جیب خالى و پز عالى؟!

Mahdi
Guest

مگه پزشک کارمنده که کارانه رو حقوق محسوب میکنن؟! پس حق الوکاله یه وکیل که استاد دانشگاه هم هست باید جز حقوقش محسوب کنن یا بازیگری که استاد دانشگاه هست کلاس خصوصی بازیگری هم میذاره اینا رو همه جزو فیش حقوقی محسوب کنید! چرا به پزشکی که باید جوابگوی صدتا بیمار باشه رو دارین پیرهن عثمان میکنید

صابر
Guest

به بحث بپیوندید
با سلام آقایان پزشکان اگر دولت بودجه زیر ساخت های سلامتی را صرف سالم سازی غذا و نوشیدنیها و محیط زیست می کرد اگر به فکر سلامتی جامعه بود مردم عزیزما اینقدر مریض نمی شد که شما ساعتی ۲۰ بیمار را ویزیت کنید مثل کشور های پیشرفته مگس می پروندید تا ماهی اگر یک نقر به مطب شما مراجعه کند آنوقت از خوشحالی سر از پا نمی شناختید

wpDiscuz
Powered by Themes24x7