دانش آموختگان

ورود سختگیرانه وزارت بهداشت به صلاحیت بالینی و اخلاق حرفه‌ای پزشکان/ سوابق تحصیلی داوطلبان در آزمون دستیاری به تدریج تا سقف ۳۰ یا ۴۰ درصد افزایش خواهد یافت

قائم‌مقام دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی گفت: تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون دستیاری امسال،مصوبه سال ۹۳ است و داوطلبان باید در زمینه صلاحیت بالینی و اخلاق حرفه‌ای عملکرد خوبی داشته باشند تا ملاک تخصص گرفتن فقط آزمون دستیاری نباشد.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از فارس، حسن امامی رضوی در گفت‌‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، در رابطه با اعمال سوابق تحصیلی در آزمون دستیاری امسال که مورد اعتراض بسیاری از داوطلبان قرار گرفته گفت: موضوع تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون دستیاری از سال ۸۶ در وزارت بهداشت شروع شد و به نحوی مصوباتی هم داشته و اجزایی از آن هم اجرا می‌شده است، مصوبه مربوط به سال ۹۳ بوده اما امسال در این آزمون دستیاری اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: در بحث تاثیر سوابق تحصیلی ۱۰ درصد نمرات آزمون پیش‌کارورزی و ۵ درصد معدل در چهل و سومین آزمون دستیاری که امسال است لحاظ می‌شود. ما به دنبال تاثیر مثبت این سوابق هستیم چون آزمون دستیاری مقطعی است و داوطلبان و فقط ۴ ساعت در این آزمون می‌آیند و سرنوشت آنها در این ۴ ساعت تعیین می‌شود. بنابراین آزمون درستی نیست.

قائم‌مقام دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی گفت: اگر می‌خواهیم آزمونی دقیق باشد باید توانمندی‌های دیگری هم علاوه بر توانمندی دانشی افراد داشته باشیم. بنابراین علاوه بر این دو مورد مطرح شده ارزیابی صلاحیت بالینی نیز امسال به صورت جزئی در آزمون وارد کرده‌ ایم که البته فقط برای فارغ‌التحصیلان امسال است و به تدریج بیشتر لحاظ خواهد شد.

وی گفت: همچنین بررسی ارزیابی  حوزه اخلاق حرفه‌ای نیز برای داوطلبان آزمون دستیاری انجام خواهد شد که البته فعلا به صورت گواهی از آنها اخذ می‌شود در واقع هدف ما این است که همه حیطه‌ها بررسی شود و فقط به آزمون تکیه نکنیم.

امامی رضوی ادامه داد: توانایی‌های دانشی، ارزشی و مهارتی افراد داوطلب در طول تحصیل بررسی می‌شوند و این ۵ و ۱۰ درصد اعمال شده به تدریج تا سقف ۳۰ یا ۴۰ درصد افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد: البته افرادی که در مقایسه با نمره آزمون این سوابق باعث می‌‌شود رتبه‌شان بالاتر رود از آن استفاده می‌کنند اما اگر رتبه آنها را بالا نبرد تاثیری نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه اعتراض برخی از داوطلبان به  حق است گفت: آنها معترض‌اند ممکن است عده‌ای با این سوابق رتبه‌شان بالاتر برود و عده‌ای رتبه‌شان پایین‌تر رود. اما باید اثر مثبت آن را بیشتر بدانیم و در مقابل هزار نفر داوطلبی که نامه اعتراضی داشته و آن را امضا کرده‌اند افرادی هم هستند که تعدادشان کم نیست و خواهان آن هستند با این اثر مثبت رتبه‌شان بالاتر رود.

قائم‌مقام دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی در اعتراض برخی از داوطلبان نسبت به اینکه چرا زودتر اعلام نشده گفت: از سال ۸۶ این بحث مطرح است و مرتب در رسانه‌ها از آن صحبت شده در سال ۸۸ هم یکبار قرار بود اجرایی شود که متوقف شد. هر زمانی هم که بخواهیم آن را  اجرا کنیم باز هم عده‌ای معترض هستند.

وی تصریح کرد: سال گذشته در دی ماه دستورالعمل این آزمون دستیاری را در سایت قرار داده‌ایم و داوطلبان نسبت به این موضوع آگاه بوده‌اند.

امامی رضوی با انتقاد از اینکه برخی از پزشکان فقط به دنبال این آزمون تخصصی هستند گفت: زمانی که این آزمون ملاک قرار می‌گیرد و آزمون صلاحیت حرفه‌ای و حضور در بخش این پزشکان مدنظر قرار نمی‌گیرد در نتیجه افراد به راحتی برای این آرمون دستیاری بخش را رها می‌کنند، ما نمی‌خواهیم اینگونه باشد و برای پیشگیری از چنین اتفاقاتی به دنبال تاثیر موارد دیگری در آزمون دستیاری هستیم تا خروجی این آزمون که متخصصان ما خواهند بود در همه حیطه‌ها مثمر ثمر باشند.

 

 

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

46 نظر برای مطلب "ورود سختگیرانه وزارت بهداشت به صلاحیت بالینی و اخلاق حرفه‌ای پزشکان/ سوابق تحصیلی داوطلبان در آزمون دستیاری به تدریج تا سقف ۳۰ یا ۴۰ درصد افزایش خواهد یافت"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
ناشناس
Guest

متشکریم که جوسازی ها موثر نبود و حق دانشجویان نخبه پایمال نشد.

کاوه
Guest

نخبه ی عزیز!
شما که هفت سال خوش گذرونی نکردید یه سال دیگه هم تحمل میکردید تا رتبت جوری نشود که الان بخواهی با راحت طلبی و به ناحق جای فرد دیگری را بگیرید.

ناشناس
Guest

نمرم خوب شده، بهتر هم میشه. شما سال بعد بیشتر تلاشتو بکن

کاوه
Guest

همین استدلالات بچه گانه…
من مجددا گوشی رو خاموش می کنم که جواب چون تویی خاموشی است…

ناشناس2
Guest

نورچمشی مفت خور

علی
Guest

نخبه!!!!!!!
نخبه اگر نخبه باشه،امتحان رزیدنتیشو خوب میداد که الان این حرفو نزنه

حسین
Guest

البته نخبه در پاچه خاری اساتید در بخش!

پره 4 ساعته نمره منفی هم نداره پس چرا 10% اثر داره
Guest

نه اینو نگین اگرچه من مخالف ۱۰۰% ای تاثیر هر دو هستم
یک سوال مهم مگر امتحان پره ۴ ساعته نیست اون هم قطبی و بدون نمره منفی.خوب چرا دستیاری که ۴ ساعته کشوری است و نمره منفی داره ملاک خوبی نیست ولی پره انترنی که ۴ ساعته کشوری نیست و نمره منفی نداره ۱۰% تاثیر داره کسی جواب منو میتونه بده!!!
به نظرم اصلا و ابدا منطقی نیست.

ناشناس
Guest

شما پزشکی؟ پاچه خواری منظورت هس؟

حسین
Guest

کار شماست،مسلما شما بهتر میدونید،هرچی تو بگی!
شما هم «هست» منظورتونه؟

حسین
Guest

شما خودت مطمینی پزشکی؟ اتفاقا همون پاچه خاری درست هست،نه پاچه خواری.
چون از خاراندن میاد نه خوردن.

دو سوال
Guest

کسی میدونه یک نمره بال پائین شدن چند رتبه تغییر میده
و اینکه کسی از روش تراز و تاثیر این دو آیتم خبری داره؟

ناشناس2
Guest

دکتر هر یک نمره تا صدو سی چهل نفر بالا پایین میکنه تراز مراز نمیکنن مصاحبه و فروش سوال محدود شده اینجوری نورچشمی میفرستن رشته خوب تو دانشگاه خوب وگرنه هممون میدونیم نمره کیلویی و عشقی میدن

زهره
Guest

اگر واقعا نخبه هستین در ازمونی که شرایط یکسانی برای همه دارد نتیجه دلخواه رامیگرفتید ونیاز به نمره های دانشجوییتون نداشتید!

پزشک
Guest

اگه نخبه بودی نمره آزمونت خوب میشد .

فرناز
Guest

این موافقینی که میفرمایید احتمالا همونایی نیستن که طبق اظهارت دکتر کاظمی پور معدلهای دروغین از جمله ۲۰ ، اعلام کردن !
جز این دسته که معدلهای دروغین اعلام کردند ، هیچ ادم عاقل دیگه ای از همچین بی برنامگیه افتضاحی حمایت نمیکنه ،!!!

مبينا
Guest

خوبه معنى نخبه رو هم فهمیدیم، نخبه کسى است که با وجود اینکه نمره خوبى تو آزمون نیورده اما به واسطه باز بودن راه تقلب به رشته خوبى در دانشگاه خوبى راه پیدا میکنه??????

دکتر
Guest

خب ما در دی ماه باید چکار میکردیم دقیقا ؟! یکماهه تمام کار و زندگیمون رو گذاشتیم رو این موضو ! اون موقع چطوری اعتراض میکردیم تو فرصت کوتاه تا امتحان ؟! میدونید چقد زمان بر هست و چقد از درس میفتادیم ؟
چکار میتونستیم بکنیم ،؟ ثبت نام نمیکردیم تو امتحان ؟ میشد ؟
ما ۴سال پیش فارغ تحصیل شدیم چکار داره به دیماه !

wpDiscuz
Powered by Themes24x7