نظام سلامت

روایت وزیر بهداشت از سانحه واژگونی اتوبوس حامل سربازان ارتش

وزیر بهداشت در یادداشتی که در کانال اختصاصی خود منتشر کرده است، به ابعاد مختلفی از سانحه واژگونی اتوبوس حامل سربازان پادگان ۰۵ ارتش اشاره کرده است.

به گزارش صدای پزشکان ، متن این یادداشت به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

انالله و انا الیه راجعون

خبر درگذشت و مجروح شدن جمعی از سربازان غیور کشور در سوانح رانندگی اخیر موجب تألم و تأثر تمامی هموطنان عزیز شد. در این دو حادثه ما جوانان و سرمایه ‌های انسانی شریفی را از دست دادیم که دارای تحصیلات دانشگاهی بودند و پس از پایان خدمت سربازی باید به جمع خدمتگزاران کشور و مردم می ‌پیوستند.

ضمن عرض تسلیت این مصیبت بزرگ به ملت شریف ایران، لازم می ‌دانم به چند نکته اشاره کنم.

بلافاصله پس از اطلاع از این حوادث دلخراش، تیمی به سرپرستی قائم مقام اینجانب به استان فارس سفر کردند تا از نزدیک موضوع را بررسی و بر چگونگی درمان مصدومان نظارت کنند.

گزارشی که از  این سفر به من داده شد، حاوی نکات مهمی بود که مردم عزیز کشورم نیز باید از آنها مطلع شوند.

نخست این که پس از وقوع حادثه، حسب وظیفه در کمتر از ۱۰ دقیقه ۲۶ آمبولانس و یک اتوبوس آمبولانس به محل تصادف می‌ رسند. متأسفانه ۱۶ نفر از این عزیزان در دم کشته شده بودند و ۳ نفر به دلیل شدت جراحات وارده در مسیر انتقال به بیمارستان فوت کردند.

تا آغازین ساعت روز چهارم تیرماه، ۱۳ نفر در آی سی یو هستند و بیش از ۵۰ درصد مصدومین نیز ترخیص شده‌ اند.

علت این حادثه باز هم سرعت غیر مجاز و عدم توانایی راننده اعلام شده است؛ راننده‌ ای ۷۰ ساله که به دلیل سرعت زیاد نتوانسته اتوبوس را کنترل کند؛ اتوبوسی که به جای ۴۰ نفر، ۴۵ مسافر داشته و در بین راه نیز ۸ مسافر قاچاق سوار کرده است.

مجروحان گفته‌ اند، بعد از افطار سه بار ماشین‌ های مختلف کنار این اتوبوس نگه داشته و جنس قاچاق رد و بدل کرده‌ اند.

بدون تعصب های سازمانی باید بپذیریم برای حفظ سلامت هموطنان و کاستن از حوادثی این چنین، به عزمی ملی نیاز داریم.

با کمال تأسف در کشور ما تصادفات عامل نخست مرگ جوانان در سنین ۱۵ تا ۲۹ سال و سومین عامل مرگ و میر است. در حالی‌ که در جهان، این عامل رتبه نهم را دارد.

همچنین در آمار مرگ و میر بر اثر تصادفات (نسبت به جمعیت) ما هشتمین کشور دنیا هستیم؛ یعنی فقط شش کشور آفریقایی و یک کشور آسیایی از ما جلوترند!

باور کنیم نگاه سیاسی ما را به بیراهه می‌ برد؛ برای به حداقل رساندن صدمات ناشی از تصادفات، باید دست به دست هم دهیم و از تمام ظرفیت‌ ها استفاده کنیم تا انشاءالله شاهد کاهش این قبیل حوادث تلخ باشیم.

به عنوان متولی سلامت مردم کشورم، امیدوارم در سایه همراهی رسانه‌ ها، آگاهی شهروندان عزیز از حقوق خود، آموزش و نظارت کافی بر نیروهای ناوگان حمل و نقل عمومی، توجه جدی به ایمنی وسایل نقلیه و جاده‌ های کشور از این پس شاهد چنین حوادثی نباشیم.

ضمن سپاسگزاری از تمام همکارانم در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز که خدمات ارزنده‌ ای به مصدومان این حادثه ناگوار ارائه دادند، در شب ‌های عزیز قدر برای درگذشتگان، غفران الهی و برای خانواده ‌های محترم‌ شان صبر و اجر مسئلت می ‌نمایم.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

1 نظر برای مطلب "روایت وزیر بهداشت از سانحه واژگونی اتوبوس حامل سربازان ارتش"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
کاوه
Guest
آقای وزیر امیدوارم خدا ازتون نگذره.هم از شما هم از معاونینتون که به شکل نامتعارف درصدد آزار روحی داوطلبان دستیاری هستید. امروز بلایی به سر من اومد که همه ی آن حاصل تلاش شما و همکارانتونه.چرا یک جوان ۳۰ ساله بعد از تلاش بسیار در آزمون رزیدنتی حالا با افکار روان پریش پورکاظمی ها اینگونه روانه ی اورژانس روانپزشکی شود و تمام داروهای آرامبخشی که فقط در درس فارماکولوژی دیده بود به او تزریق شود. مگر چه گناهی کردم که سزاوار این برخوردم. اگر به اول باز می گشتم از این کشور میرفتم و اینگونه سرنوشت خود را به دست… بیشتر
wpDiscuz
Powered by Themes24x7