دانش آموختگان دانشجویان

موافقان تاثیر سوابق تحصیلی مطرح کردند: سوابق ۷ ساله بهتر از تست زنی ۴ ساعته

به گزارش صدای پزشکان، گروهی از موافقان تاثیر سوابق تحصیلی در بیانیه ای خطاب به نمایندگان مجلس و وزرات بهداشت اعتراض خود را نسبت به احتمال لغو تاثیر سوابق تحصیلی بر پذیرش دستیاری دوره ی ۴۳ نوشتند:

« با لغو این مصوبه در حوزه ی نمایندگی و مسئولیت ایشان با طبیبانی مواجه خواهند شد که به جای مداوای بیماران و انجام فعالیت های موثر در حوزه ی سلامت جامعه،به تست زنی و خلاصه خوانی مشغول اند! و یا پزشکانی را خواهند دید که لغو قرارداد کاری نموده اند و یا متقاضی استفاده از مرخصی های طولانی مدت اند تا برای یک امتحان چند ساعته آماده شوند. »

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

بسمه تعالی
“هل یستوی الذین یعلمون و الذین لا یعلمون”
مقام عالی وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران:
نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی:
با تقدیم سلام و تحیات به پیشگاه ارجمند عالیجنابان و آرزوی قبولی طاعات و عبادات و با عرض تسلیت سالروز شهادت فخر عدالت، حضرت علی ابن ابی طالب (علیه السلام)
اینجانبان، موافقین طرح تاثیر سوابق تحصیلی در دوره چهل و سوم امتحان دستیاری ،آرا و نظرات خود را به سمع و نظر آن سروران می رسانیم.
گرامیان:
بحث های مقدماتی در خصوص مصوبه ی وزارت محترم بهداشت و درمان پزشکی که موجب اطاله ی کلام میشود را میگذاریم و میگذریم.
دیگر موجبات تعجب نیست که چگونه عده ای پای تعهدات خود در زمان ثبت نام امتحان(هنگام عدم اطلاع از رتبه ی آینده ی خود!) نمی مانند و بر هر حشیشی متشبث می شوند تا مصلحت را در جهت منفعت تغییر دهند!
در حالیکه تمام محدودیت ها، وزارت بهداشت را سالها مجبور ساخته بود تا از یک امتحان چند ساعته که فقط سالی یک مرتبه تکرار می شود و اقاریر و احادیث پیرامون صحت برگزاری آن شایعه ی همیشگی بوده،برای پذیرش دستیاران استفاده نماید، تا آنجا که یکسال نتایج این امتحان (در سال ۸۸) با اطمینان از رخداد تقلب ملغی گشت، اکنون درایت و نگاه ژرف اندیش متصدیان وزارت بهداشت که توام با چاشنی شجاعت نیز شد،برای اولین بار تصمیم گرفت سنجش داوطلبین کسب کرسی های ادامه ی تحصیل در رشته هایی راکه مستقیماً با جان و سلامت انسان ها مرتبط است به موارد با اهمیت تری نسبت به نتیجه ی یک امتحان چهار ساعته ی کتبی معطوف نماید. امتحانی که موفقیت در آن به گواه اقوال نفرات برتر امتحان،در خور مطالعه ی کتاب های مرجع و پژوهش در یافته ها و آخرین مستندات پزشکی نیست؛ بلکه لازم است در کلاس های آمادگی برای امتحان دستیاری شرکت نمود،کتب خلاصه ی خاصی را مطالعه کرد و سوالات آزمون های قبلی را خواند! امتحانی که هم داوطلبین را فرسوده می کرد ،هم اساتید مسئول آموزش دوره ی دستیاری آنها را نومید!
اما نکته ی شایان تعجب این است که عده ای از داوطلبین محترم و حامیانشان تاثیر مثبت دو فاکتور نمره ی پیش کارورزی و معدل دوره ی تحصیل را که از ازمان بیشتری نسبت به نتیجه ی یک امتحان چند ساعته، برخوردار بوده و پایایی یک داوطلب را در تحصیل بیش تر و به روز تر دانش و تجربه ی پزشکی،ساعی تر نشان می داد؛به بهانه های واهی ناعادلانه می دانستند و مستمسک استفسار به رأی از آیات و احادیث شریفه شده اند،تا این تاثیر مثبت (و نه منفی)را عقاب بلا بیان جلوه نمایند در حالیکه به کرات در تعالیم آسمانی به سعی و تلاش بدون توجه به نتیجه ی عمل توصیه شده است.
از طرفی این اقدام کاملاً مشابه با مفاد”قانون سنجش دانشجو” مصوب ۱۰/۶/۹۲ مجلس شورای اسلامی (در کنکور سراسری) بوده و این قانون در حالی به تأیید مراجع قانون گزاری رسیده است که نه همه ی مدارس در یک سطح اند ونه همه ی ممتحنین هم کفوند ونه همه ی داوطلبان کنکور سراسری در زمان تحصیل خود خبر از اجرای این قانون داشتند!
وبعید به نظر میرسد دوازده فقیه و حقوقدان شورای محترم نگهبان خبر از حکم عقاب بلا بیان نداشته باشند و بدون توجه به این مساله ،قانونی را برای اجرا به تایید رسانیده باشند!
در خصوص اجرای مصوبه ی تاثیر سوابق تحصیلی داوطلبین آزمون دستیاری، دو مقوله برای سیاست گزاران و مجریان باید مد نظر قرار گیرد؛
اولاً تمامی داوطلبین با آگاهی کامل از این مصوبه و با اختیار خویش در آزمون شرکت نموده و شرایط آزمون را پذیرفته اند. چه بسا افرادی که با عنایت به وجود چنین مصوبه ای برای آمادگی در آزمون برنامه ریزی کرده اندکه لغو کنونی این مصوبه قطعاً حقی از آنان زایل خواهد نمود.
ثانیاً عدم پافشاری بر این مصوبه ی بر حق (که نه فقط عده ای بلکه در درازمدت، جامعه از آن سود خواهند برد) مرثیه ای خواهد شد برای رویای داشتن اطبایی که کسب علم و تجربه پزشکی را اولی بر تمام اهداف می دانند و نتیجه ی تبعی لغو این مصوبه آزمون محوری،عدم اشتغال داوطلبانه ی دانشجویان در فعالیت های آموزشی بالینی وکاهش مطالعه ی مستمر، به روز و مفید در ایام تحصیل خواهد شد و قطعا هر اقدامی که بر آیند آن، حضور پزشکان نتیجه گرا در جامعه شود، سرنوشت محتوم آن شکست و نارضایتی عمومی خواهد بود.
امید است نمایندگان محترم حامی طرح عدم تاثیر سوابق تحصیلی داوطلبین امتحان دستیاری و مسئولین گرامی وزارت فخیمه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نظر داشته باشند با لغو این مصوبه در حوزه ی نمایندگی و مسئولیت ایشان با طبیبانی مواجه خواهند شد که به جای مداوای بیماران و انجام فعالیت های موثر در حوزه ی سلامت جامعه،به تست زنی و خلاصه خوانی مشغول اند! و یا پزشکانی را خواهند دید که لغو قرارداد کاری نموده اند و یا متقاضی استفاده از مرخصی های طولانی مدت اند تا برای یک امتحان چند ساعته آماده شوند.:
بالتبع وزارت مربوطه با کمبود بیشتر نیروی انسانی که سالها برای تربیت ایشان تلاش و ممارست نموده، روبرو شده و با نارضایتی عمومی جامعه مواجه خواهد شد.
نهایتاً داوطلبین موافق تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون دستیاری، دست تمامی مخالفین را به گرمی می فشارند و امید دارند روزی هر دو گروه برای تحقق اهداف عالیه سلامت خصوصاً در حوزه ی آموزش از مجاری بحق و صحیح تلاش کنند که در این مسیر، منفعت حقیقی از آن کشور سربلند و ملت شریف ایران خواهد بود.
یدالله مع الصابرین

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

36 نظر برای مطلب "موافقان تاثیر سوابق تحصیلی مطرح کردند: سوابق ۷ ساله بهتر از تست زنی ۴ ساعته"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
وحید
Guest

این بیانیه فقط برپایه منافع شخصی موافقین تاثیرسوابق هست.لطفا صادق باشید،تاثیرسوابق بدلیل قانون عطف بماسبق و عدم جامعیت وهماهنگی امتحانات دانشجویی وپره،ناعادلانه است.ضمنا چه دخلی به شورای نگهبان داشته؟؟؟

حمید
Guest

مصوبه تاثیرسوابق چون عطف بماسبق نمیشود ظلم آشکاراست.تفاوت سلایق اساتیدحتی دریک دانشگاه باهیچ فرمولی قابل ترازنیست،بماندکه امتحانات هماهنگ وکشوری برگزارنمیشود.

کاوه
Guest
باسلام آیا شما بدون تست زنی و جزوه خواندن در آزمون شرکت کرده اید؟ آیا در فرصت کمی از ثبت نام در دی ماه وقتی برای اعتراض باقی می ماند؟ آیا شما در دوران تحصیل کتب مرجع را می خواندید یا با جزوه خوانی تنها به فکر نمره بودید؟ چراکه همه می دانیم با سوالات سلیقه ای در دانشگاه های مختلف با خواندن کتب مرجع نمره ای بهتر از ۱۲ یا ۱۳ نمی توان کسب کرد.که اگر آن زمان کتب مرجع می خواندید هم اکنون خود را نخبه نمی خواندید(درخت هرچه بارش بیش افتاده تر) دلیل دیگر اینکه اگر امتحانات… بیشتر
آرمین
Guest
هرجا موافقان سوابق تحصیلی صحبت میکنند استدلال ازمون ۴ ساعته رو مطرح میکنند جالبه یکی از دوستان کامنتی در رد این استدلال گذاشته بودند اون هم اینکه یک ورزشکار المپیک شاید سالها تمرین کنه ولی توی ۱۰ ثانیه یا کمتر باید نتیجه تلاششو به نمایش بگذاره، مدال المپیک رو به کسی نمیدن که بیشتر تمرین کرده و کاری به سالهای تمرینات فرد ندارن بلکه به کسی میدن که توی همون ۱۰ ثانیه تونسته تمریناتشو به عرصه ظهور برسونه با عنایت به اینکه طب عمومی یک علم جامع و گسترده و نیازمند اطلاعات حافظه دراز مدته اتفاقا همین ازمون های جامع… بیشتر
دكتر
Guest

متاسفم شما به تمامی پزشکانی که تا الان از طریق امتحان دستیاری وارد تخصص شدند(با توجه به اینکه تا قبل از امسال طبق روال قبلی امتحان برگزار میشده)و خیلی ازین افراد از اساتید موفق کشوری بودن و باعث افتخار این کشور هستن با کلماتی از قبیل تست خوانی و خلاصه خوانی توهین کردین!

wpDiscuz
Powered by Themes24x7