دستیاران تخصصی

رئیس سازمان نظام پرستاری گفت کارانه رزیدنت ها ۵ تا ۱۰ میلیون است

به گزارش صدای پزشکان به نقل از شرق: «شما در هیچ‌کجای دنیا جز ایران کشوری را پیدا نمی‌کنید که اختلاف دریافتی بین پرستاران و پزشکانش بیش از سه‌برابر باشد». این اولین جمله‌ای است که محمد شریفی‌مقدم، رئیس سازمان نظام پرستاری، در پاسخ به سؤال «شرق» درباره حقوق پرستاران می‌گوید. درست بعد از انتشار فیش‌های حقوقی چندصد‌میلیون‌تومانی بود که گروه اجتماعی «شرق» به سراغ پرس‌وجو درباره حقوق محیط‌بانان رفت. همان روزهایی که یک‌روزدرمیان محیط‌بانان در مناطق حفاظت‌شده و در جدال با شکارچیان جان می‌باختند، فیش‌های حقوقی ماهانه ٧٠٠‌هزار تومانی آنها منتشر شد و حالا نوبت پرستاران است؛ صنف‌همیشه‌معترضی که محمد شریفی‌مقدم، رئیس انجمن آنها، می‌گوید، دلیل این‌همه اعتراض به‌خاطر آن است که هرگز علت مشکلات آنها پیدا نشده است… .

شریفی مقدم افزود: آنچه که الان سیستم پرستاری را رنج می‌دهد، تبعیض است و این تبعیض از دهه ٧٠ آغاز شد. قبل از آن اولویت تیم پزشکی، مریض بود. پزشک، پرستار، رادیولوژیست و ماما مثل حلقه دور بیمار می‌چرخیدند و دریافتی مشخصی داشتند. قبل از انقلاب دریافتی بین گروه پزشکان و پرستاران تفاوت دوبرابری داشت. چیزی هم که در تمام کشورهای دنیا وجود دارد همین تفاوت است. بعد از انقلاب و تا دفاع مقدس هم ماجرا همین بود و روابط بسیار دوستانه بود. این اختلاف از سال ١٣٧۴ با ایجاد طرح توزین خودگرانی بیمارستان‌ها کلید زده شد. آن زمان در دانشگاه شهیدبهشتی این طرح را پایلوت کردند و در سال ١٣٧۶ طرح به کشور ابلاغ و مبنای بی‌عدالتی و تغییر مسیرها ایجاد شد. گروهی که آن زمان مسئول وزارتخانه‌ها و بیشتر جراح‌ها بودند، آمدند و گفتند بیمارهای ما در بیمارستان‌ها سرویس نمی‌گیرند چون هیأت علمی حقوق کمتری دارد

او ادامه داد: متوسط کارانه پرستاران در کشور ما ٩٠٠‌هزار تومان است؛ ولی کارانه پزشک‌ها بسیار متغییر است. در این ماجرا هم ما جامعه پزشکی را از جامعه پزشک‌سالار منفک می‌کنیم، مثلا دستیاران بیمارستان‌ها و رزیدنت‌ها که بیشترین بار زحمت بیماران بر دوش آنهاست، بحث ما نیستند و حقوق‌شان حدود دو‌میلیون تومان است، آنها کارانه‌شان بالا نیست و ممکن است پنج تا ١٠‌میلیون باشد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

26 نظر برای مطلب "رئیس سازمان نظام پرستاری گفت کارانه رزیدنت ها ۵ تا ۱۰ میلیون است"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
سمانه
Guest

حالشون خوبه ایشالا؟؟؟ خیلی زدن کارانه، ماهی ۲۰۰-۳۰۰ تو بهترین جاها حدود ۱ میلیون که در اکثر مواقع کارانه نمیدن و تو بهترین بیمارستانها با حقوق ثابت میشه ۲ میلیون!
پرستار ا بیست و چهار ساعته گیر بیمارستان نیستن تازه!

آرمین
Guest

جنس، جنس خالص و خوبی بوده گویا 🙂

علی
Guest

یکی اینو از برق بکشه …..!! جالبه که پس از دوندگی چندماهه حاضر شدن به ما کارانه دویست هزاری بدن در کنار حقوق یک ملیونی. …..!!!

مهرداد
Guest

این بنده خدا جنسش رو از کجا تهیه می کنه؟لطفا اطلاع رسانی کنید

عليرضا
Guest

ایشون احتمالا حالشون خوب نیست. لطفا یه نفر پیگیر حال این بنده خدا باشه که از دست نره.
کارانه من به عنوان رزیدنت ارشد ماهانه ۵۶ هزار تومانه!!!
این رو هم حاضرم بدم خرج درمان این آقا بشه

wpDiscuz
Powered by Themes24x7