دانش آموختگان

دولت انگلیس مجبور شد به اعتراض پزشکان تن دهد

به دنبال اعتراض گسترده پزشکان انگلیسی طی ماه‌های گذشته به قراردادهایی که از سوی دولت به آنها تحمیل شده بود، دولت انگلیس در نهایت مجبور به تجدید نظر در این زمینه شد.

«جرمی هانت» وزیر بهداشت انگلیس اعلام کرد که بزودی قراداد جدیدی برای تمام پزشکان منعقد خواهد شد. این قرداد به صورت مرحله‌ای و از ماه اکتبر تا پایان سال ۲۰۱۷ اعمال می‌شود.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از سلامت آنلاین به نقل از ایندیپندنت، وزیر بهداشت انگلیس با خطاب قرار دادن پارلمان این کشور، این اقدام را تصمیم‌گیری دشواری دانست. به گفته او، «هیچ اتفاق نظری درباره قرارداد جدید شکل نگرفته است و بعد از رأی‌گیری روز گذشته، اتخاذ تصمیمات جدید هنوز مشخص نیست».

به عقیده هانت، توافقاتی که در ماه می گرفته شده بود برای پزشکان و مرکز خدمات ملی بهداشت انگلیس بهتر از قراردادی است که در ماه مارس ارائه شد. بنابراین، به جای برگرداندن وضعیت به قراردادی که در ماه مارس تنظیم شد، ما هیچ‌یک از شروط جدید مورد توافق انجمن پزشکی انگلیس را تغییر نخواهیم داد.

به گفته «هانت»، این قرارداد جدید از اکتبر امسال برای بیشتر کارآموزان ارشد مامایی ارائه می‌شود؛ سپس در نوامبر و دسامبر برای پزشکان سال اول ارشد عمومی که سمت جدید به دست آورده‌اند و پزشکان سال دوم ارشد عمومی که طبق همان قرارداد فعلی دوره خود را به پایان رسانده‌اند، ارائه می‌شود. سایر تخصص‌ها مانند پزشکی کودک، روانپزشکی و پاتولوژی و نیز کارآموزان جراحی در فاصله بین فوریه و آوریل سال آینده مشمول قرارداد جدید خواهند شد و مابقی رشته‌ها نیز تا اکتبر سال ۲۰۱۷ تحت پوشش قرارداد جدید قرار می‌گیرند.

این حرکت به دنبال رأی‌گیری میان اعضای انجمن پزشکی انگلیس به منظور رد طرح‌های پیشنهادی اخیر سازمان بهداشت این کشور با آرای ۵۸ در مقابل ۴۲ درصد انجام شده است.

برخی پزشکان کارآموز به غیرمنصفانه بودن و نادرست بودن این قرارداد اعتراض داشتند در حالی که «هانت» بر بهبود کیفیت بخش مراقبتی در مرکز خدمات بهداشت انگلیس پافشاری کرده است.

به گفته جانشین وزیر بهداشت انگلیس، تحمیل قرارداد به پزشکان وقتی که روحیه کارمندان مرکز خدمات بهداشت انگلیس پایین است، تخریب هر چه بیشتر موقعیت کارکنان اصلی این مرکز محسوب می‌شود. تحمیل قرارداد به پزشکان اساسا عملی غیر منصفانه است و کیفرخواستی برای کنترل این وضعیت به وزیر امور خارجه ارائه شده است. دولت انگلیس نیز باید فورا بحران استخدام و حفظ پزشکان مرکز خدمات بهداشت انگلیس را مورد توجه قرار دهد اما این قراردادها راه حلی برای رفع این مشکل به شمار نمی‌رود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7