نظام سلامت

خدمات تایید شده طب سنتی ایرانی در نظام مراقبت های اولیه بهداشتی کشور ادغام شد


آیین آغاز ورود و ادغام خدمات تایید شده طب سنتی ایرانی در نظام مراقبت های اولیه بهداشتی کشور صبح امروز همزمان با سالگرد تصویب سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی با حضور وزیر بهداشت، معاونین و مدیران وزارت بهداشت و جمعی از معاونین بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی و بهورزان برگزار شد.
به گزارش صدای پزشکان به نقل از وبدا، دکتر محمود خدا دوست در ابتدای این مراسم با اشاره به اجرای پایلوت این طرح در ۱۰ دانشگاه علوم پزشکی کشور، گفت: جلسات کارشناسی متعددی با همکاری معاونت بهداشت و مرکز مدیریت شبکه برگزار کردیم تا محتوای آموزشی مناسبی را تدوین کنیم و آموزه های طب سنتی وارد نظام مراقبت های اولیه بهداشتی کشور شود.
مشاور وزیر بهداشت و مدیر کل دفتر طب سنتی ایرانی اسلامی اظهار داشت: با تدبیر وزیر بهداشت، سال گذشته روز ۲۵ تیر ماه را به عنوان روز طب سنتی ایرانی نامگذاری کردیم و ادغام خدمات تایید شده طب سنتی ایرانی در نظام مراقبت های اولیه بهداشتی کشور، طبق برنامه عملیاتی ما قرار بود در اسفند ماه انجام شود اما با روز طب سنتی ایران همزمان شد.
وی با اشاره به تشکیل کمیسیونی در سال ۲۰۰۰ در کاخ سفید برای بررسی نقش ورود طب سنتی و مکمل به نظام سلامت آمریکا، گفت: در گزارش ارزیابی این کمیسیون در سال ۲۰۰۲ به رییس جمهور آمریکا ۲۲ توصیه ارائه شده بود که شامل توجه به خواست و علاقه مردم به طب سنتی و مکمل و لزوم بستر سازی دولت برای ارائه این خدمات و همچنین چگونگی ادغام و استفاده از طب سنتی در کنار طب رایج بوده است.
در پایان این مراسم، کتاب های “آشنایی با مبانی طب ایرانی و اصول سالم زیستن” و “درمان های ساده خانگی بر اساس طب ایرانی” از مجموعه کتب آموزشی بهورزان، توسط وزیر بهداشت رونمایی شد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7