دانش آموختگان

وزیربهداشت : قانون نظام‌پزشکی نیازمند بازنگریست/اقدامات سازماندهی شده علیه جامعه پزشکی را نمی‌پذیریم

وزیربهداشت به برخی جوسازی‌ها علیه جامعه پزشکی پاسخ داد و در عین حال از اختیارات کم وزارت بهداشت در برخورد با تخلفات سخن گفت.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایسنا، دکتر سیدحسن هاشمی در حاشیه افتتاح پروژه‌های بهداشتی درمانی در استان البرز در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره هجمه‌های وارد شده به جامعه پزشکی گفت: جامعه پزشکی از نگاه مردم مشکلی ندارند، اما از نگاه سیاسیون همیشه مشکلاتی وجود داشته به طوری که عده‌ای با آن خوب نبوده و خوب هم نخواهند شد، اما همین عده هنگامی که بیمار می‌شوند، با پزشکان خوب می‌شوند اما همین که بهبودی می‌یابند، خدمات را فراموش کرده و حرف‌های ناصوابی می‌زنند. اگر مردم به جامعه پزشکی و در مجموع به گروه‌های پزشکی اعتماد نداشته باشند، واقعا آسایش در آن جامعه وجود نخواهد داشت بنابراین توصیه‌ام به این افراد آن است که حداقل برای رعایت حال خود و خانواده‌هایشان، در صحبت‌هایشان مراقبت کنند چرا که پزشکی ایران در منطقه بی‌نظیر است.

جوسازی‌ها علیه جامعه پزشکی

وی افزود: سواد پزشکانمان به روز است و هدف جامعه پزشکی نیز چیزی جز کمک به مردم نیست، البته مشکل در همه صنف‌ها وجود دارد؛ اگر اجازه بدهند خطاهای سایر صنوف تشخیص داده شوند، آن زمان سره از ناسره تشخیص داده می‌شود.

وزیر بهداشت ادامه داد: با وجود همه جوسازی‌هایی که علیه جامعه پزشکی صورت می‌گیرد اما مردم به پزشکان پس از اساتید و معلمان، بیشترین اعتماد و احترام را دارند. از خدا می‌خواهم به آنهایی که آرامش مردم را سلب می‌کنند انصاف دهد.

قانون نظام‌پزشکی نیازمند بازنگری است

هاشمی همچنین در پاسخ به سوالی درباره قانون نظام‌پزشکی نیز گفت: ما به عنوان وزارت بهداشت معتقدیم که قانون نظام پزشکی در برخی موارد دارای نقص‌های جدی است؛ هم از جهت حقوق خدمت‌گیرندگان و هم حقوق صنف. اشکالاتی مطرح است که به دلیل فنی بودن، نمی‌توان آن را در این جلسه بیان کرد. در مجموع قانون نظام‌پزشکی باید بازنگری شود اما خود سازمان نظام پزشکی باید این پیشنهاد را مطرح کند.

با سیلی صورتمان را سرخ نگه داشته‌ایم

وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره طرح تحول نظام سلامت و اعتبارات مورد نیاز این طرح گفت: طرح تحول سلامت نمی‌تواند متوقف شود چراکه مطالبه جدی مردم است. مهم آن است که اقدامات دولت یازدهم ادامه یابد. ما علاقه‌مند هستیم که بعد از دوره خودمان، کارها با کیفیت بهتر و کامل‌تر در اختیار مردم قرار گیرد. تلاش‌هایمان نیز در این جهت است که مجلس را در برنامه ششم توسعه متقاعد کنیم و همچنین در بودجه سالیانه به نحوی تصمیم‌گیری شود که در آینده گرفتاری‌های امروز ما وجود نداشته باشد.

وزیر بهداشت افزود: ما اکنون با سیلی صورتمان را سرخ نگه داشته‌ایم باید اقداماتی صورت گیرد که آیندگان مشکلات امروز ما را نداشته باشند.

کمترین حق برای وزارت بهداشت در برخورد با تخلفات پزشکی

هاشمی همچنین در پاسخ به سوال ایسنا درباره اقدامات وزارت بهداشت برای جلوگیری و کاهش خطاهای پزشکی جهت اعتماد بیشتر مردم به پزشکان،گفت: خطاهای پزشکی وجود دارد و هیچ جامعه‌ای هم از آن مصون نیست، اما در دنیا قوانین بازدارنده‌ای در این زمینه وجود دارد که از بروز این خطاها پیشگیری کرده یا آن را به حداقل برساند. در کشور ما هم در این زمینه قانون مجازات اسلامی و همچنین قانون نظام پزشکی وجود دارد، اما در برخورد با تخلفات پزشکی حقی که برای وزارت بهداشت قائل هستند، کمترین حق است.

وی افزود: آنجا که حقوق عامه مردم مطرح است، قانونگذار باید در قوانینش تجدیدنظر داشته باشد. در تخلفات باید مجازات‌ها بازدارنده باشند این در حالی است که اکنون این چنین نیست و تخلفات پزشکی باید از مسیر نظام پزشکی (خود صنف) و دادگاه جرایم پزشکی تصمیم‌گیری شود.

وزیر بهداشت افزود: به عنوان مثال در خبرها فردی متخلف که اسم پزشک روی آن گذاشته و لباس پاک پزشکی را بر تن دارد را می‌بینیم که به اطلاع مردم می‌رسانند این پزشک جراحی کرده، تجهیزات لازم را به کار نبرده اما هزینه آن را از بیمار گرفته است؛ ۸۰ میلیون ایرانی نیز این خبر را می‌بینند که در اعمال جراحی تقلب و تخلف صورت گرفته است اما قانونگذار محکومیت یک ساله به وی می‌دهد، اینچنین مجازات‌هایی بازدارنده نیست.

اقدامات سازماندهی شده علیه جامعه پزشکی را نمی‌پذیریم

هاشمی افزود: البته عکس این موضوع هم وجود دارد به طوری که کانون‌هایی برای توهین و بدبینی علیه جامعه پزشکی شکل می‌گیرد. با چنین مباحثی هم باید به شدت برخورد شود. رسیدگی به هر دو سوی این مباحث باید بازدارنده باشد، بنابراین هم باید با خطاهای پزشکی به شکل جدی برخورد شود هم با کسانی که می‌خواهند جامعه پزشکی را بدنام کنند. ما اقدامات سازماندهی شده علیه جامعه پزشکی را نمی‌پذیریم.

وی ادامه داد: امسال سال آخر دولت و سال سیاسی است. برخی‌ها اقدامات دولت و از جمله خدمات حوزه پزشکی را هدف قرار داده‌اند اما سوال آن است که آخر این داستان چه می‌شود و این افراد به کجا می‌خواهند برسند؟. معتقدم در حوزه پزشکی باید اختیاراتی به وزارت بهداشت بدهند که بتواند با تخلفات به صورتی  بازدارنده برخورد کند.

وزیر بهداشت افزود: البته جامعه پزشکی معتقد است که اگر کسی متقلب یا متخلف باشد، باید به صریح‌ترین شکل و البته به روش علمی و با رعایت انصاف و عدل با وی برخورد شود، اما در مقابل اگر تعرضی هم به جامعه پزشکی صورت گرفت، به دلیل حمایت از مردم و نه تنها حمایت از صنف، نباید اجازه جوسازی و نسبت‌های خلاف به جامعه پزشکی داده نشود.

هاشمی ادامه داد: دستگاه قضایی باید در این باره اقدام جدی داشته باشد تا مشکلاتی را به اخلاق جامعه بازمی‌گردد را شاهد نباشیم. کار جدید ما در این حوزه، اعتباربخشی نسل جدید در بیمارستان‌هاست که این اعتباربخشی در قالب ۹۰۰ سنجه صورت می‌گیرد. ۱۱۰ سنجه آن به حقوق مردم و احترام به مردم بازمی‌گردد، امیدواریم با انجام این اقدامات خدمات ارتقا یافته و کاستی‌ها کاهش یابد اگر هم تخلفی وجود دارد، این تخلفات به حداقل ممکن برسد.

وزیر بهداشت تاکید کرد: البته بسیاری از مباحثی که در حوزه غذا، دارو و جامعه پزشکی مطرح می‌کنند شایعه بوده و نادرست است البته بخشی هم که صحت دارد،باید از مسیر قانونی پیگیری شود.

هاشمی در این باره ادامه داد: امروز و به فاصله حدود یک ماه از حادثه واژگونی اتوبوس حامل سربازان، شاهدیم که اتوبوسی دیگر در چالوس واژگون می‌شود و ۱۵ تن از هموطنانمان جان خودشان را از دست می‌دهند. تعداد کشته‌های این حادثه از حادثه اخیر مونیخ هم بیشتر است، اما ببینید واکنش دنیا به حادثه مونیخ چه بود و واکنش رسانه‌هایمان به این حادثه واژگونی چگونه بوده است؟. حال اگر بخیه‌ای باز یا بسته شود، خود می‌دانید چه اتفاقی در رسانه‌ها می‌افتد.

وی افزود: نباید مردم را بی‌اعتماد کرد. انتظارمان آن است که اخلاق رعایت و با تخلفات هم با جدیت برخورد شود.

به شرایط بهداشتی زندان‌ها معترضیم

وزیر بهداشت همچنین در ادامه در پاسخ به سوالی درباره مباحث بهداشتی درمانی در زندان‌ها و اقدامات وزارت بهداشت در این زمینه گفت: ابتدا از مسوولان استان می‌خواهم که اسم شهید رجایی را از زندان بردارند. حیف است که اسم شهید رجایی روی زندان باشد اما درباره شرایط بهداشتی زندان‌ها نیز ما معترض هستیم، چراکه در بسیاری از زندان‌ها شرایط بهداشتی مناسبی وجود ندارد،  البته قوه قضاییه هم عنوان می‌کند که اعتبار کافی برای این موضوع ندارد.

هاشمی به مطالعه دانشگاه علوم پزشکی البرز در زمینه شرایط بهداشتی یکی از زندان‌ها اشا%

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

Powered by Themes24x7