دیده بان سلامت

عربستان مانع ارسال محموله امدادی به یمن می شود

به گزارش صدای پزشکان به دنبال تهاجم گسترده دولت عربستان سعودی به یمن، بیشتر تلاشهای دیگر کشورها برای ارسال کمک های انسان دوستانه به مردم این کشور با مانع مواجه شده است. دولت عربستان که با حملات هوایی خود می کوشد جریانات داخلی یمن را به نفع خود تغییر دهد، عملا این کشور را در محاصره کامل قرار داده و راه را برای هر گونه کمکی بسته است.
در این زمینه شهاب‌الدین محمدی عراقی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس آخرین وضعیت ارسال کمک‌های امدادی هلال‌احمر ایران به یمن را تشریح کرد.

وی گفت: بحث کمک به یمن از قبل از تجاوز عربستان به این کشور در دستور کار بود و ۴ مرحله کمک‌های ما به میزان ۵۰ تن اقلام امدادی، چادر، پتو، مواد غذایی و مواد دارویی به این کشور ارسال شد.

معاون امور بین‌المللی حقوق بشر دوستانه هلال‌احمر ادامه داد:‌ اکنون نیز محموله‌ای آماده ارسال داریم که متأسفانه هنوز اجازه ارسال از سوی کشور مهام داده نشده است.

وی با بیان اینکه هواپیما و کشتی اجازه ورود به فرودگاه و بنادر یمن را ندارند، گفت: متأسفانه دولت عربستان تاکنون مانع ارسال کمک به مردم جنگ‌زده یمن شده است.

محمدی عراقی خاطرنشان کرد: کمیته بین‌المللی صلیب سرخ بعد از آغاز حملات عربستان به یمن نیز موفق شد ۲ مرحله کمک به یمن بفرستد اما آنها نیز دیگر اجازه کمک و ارسال اقلام امدادی ندارند.

به گفته وی آخرین محموله کمک‌های هلال‌احمر ایران به میزان ۲۴ تن شامل اقلام دارویی و امدادی ۶ فروردین به یمن ارسال شده است.

معاون امور بین‌المللی حقوق بشر دوستانه هلال‌احمر در پاسخ به این سؤال که آیا هلال‌احمر ایران می‌تواند از طریق کمیته بین‌‌الملل به ارسال کمک به یمن اقدام کند، افزود: فعلاً که عربستان به کمیته بین‌المللی صلیب سرخ نیز اجازه ارسال اقلام امدادی به یمن نمی‌دهد البته ما با آنها مدام در ارتباط هستیم و اگر اجازه ارسال کمک‌های امدادی پیدا کنند، کمک‌های خود را از این طریق به یمن ارسال می‌کنیم.

وی شرایط کنونی مردم یمن را بغرنج عنوان کرد و گفت: با هلال‌احمر و وزارت بهداشت یمن در ارتباط هستیم و نیازهای آنها را در محموله جدید در نظر گرفته‌ایم.

محمدی عراقی تأکید کرد: در صورت تأمین امنیت و اعلام نیاز، کمک‌های ایران تنها محدود به اقلام امدادی نخواهد بود و نیروهای امدادی نیز اعزام می‌شوند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7