یادداشت

بحران تصمیم سازی در مرکز سنجش پزشکی

نظرات نویسندگان مهمان لزوما بازتاب دهنده نگاه صدای پزشکان نیست

بالاخره پس از بیش از سه ماه کش و قوس فراوان دیروز نتایج نهایی چهل و سومین آزمون دستیاری با توجه به معیار های جدید منتشر شد.اشکالات فراوان درمتن کارنامه علمی دوم ونامفهوم بودن بسیاری از مندرجات باعث سردرگمی ونگرانی  اکثر داوطلبان جهت انتخاب رشته شد،که متاسفانه با پاسخ قانع کننده ای نیز همراه نبود.

چند ساعت از انتشار نتایج نگذشته بود که خبر لغو سوابق تحصیلی در آزمون امسال و اعلام کارنامه جدید(کارنامه سوم!)منتشر شد و سردرگمی داوطلبین چندین برابر گشت.

عموما مسئولین محترم سنجش پزشکی با تاکید بر این مسئله که داوطلبین با علم آمار آشنایی ندارند سعی در منکوب کردن اعتراضات داشتند.در این مقاله سعی داریم کمی جزیی تر و با توجه به علم آمار به تغییرات آزمون امسال بپردازیم.

 در سال های گذشته هر داوطلب با توجه به تعداد جواب های صحیح و نادرست نمره ای بین ۲۰۰- تا ۶۰۰ کسب می کرد و بر همین اساس نیز داوطلبین رتبه بندی می شدند.ولی آزمون امسال دچار دو تغییر اساسی شد:یکی ضریب دار شدن دروس و دیگری تاثیر سوابق تحصیلی که قرار شد هر دو مورد تراز شده و نتیجه آزمون بر اساس آنها باشد.

نمونه کارنامه علمی دوم

نمونه کارنامه علمی دوم

تراز چیست و چه هدفی را دنبال می کند؟

تصور کنید شما در درسA نمره ۷۰درصد و در درس Bنمره ۵۰درصد را کسب نموده اید(نمره خام)،آیا می توان قضاوت کرد که شما در درس A بهتر بوده اید؟قطعا نه!ممکن است با توجه به درجه سختی سوالات میانگین نمره کل داوطلبان در درس A 70درصدودردرس B 20 درصد باشد.مطمئنا شما هم موافق خواهید بود که ارزش نمره درس Bبالاتر است.دقیقا کار تراز نیز همین است که ارزش نمره شما را با توجه به درجه سختی سوالات و سطح علمی رقبا تعیین می کند.

جهت محاسبه علمی تراز از فرمول زیر استفاده می شود:

فرمول

شایان ذکر است اعداد ۱۰۰۰و۵۰۰۰ قراردادی بوده و مثلا در آزمون دستیاری امسال با توجه به این که تراز نیز بر حسب درصد بیان شده بود قطعا این اعداد متفاوت بوده اند.طبق این فرمول هرچقدر نمره خام شما از میانگین داوطلبین فاصله بیشتری داشته باشد شما نمره تراز بیشتری خواهید داشت.

شرایط استفاده از تراز چیست؟

پر واضح است با توجه به موارد بالا هرچه جامعه آماری ما بزرگ تر و شرایط داوطبین برابر باشد تراز قابل اعتماد تر است.با ذکر  مثالی به تبیین این مسئله می پردازیم:

تصور کنید اکثر داوطلبان کنکور سراسری که نمره بالاتری کسب کرده اند وارد دانشگاه Aشوندواین دانشگاه نیز سوالات سخت تری جهت امتحانات طرح نماید و در نهایت میانگین معدل افراد دانشگاه A 16 شود،حالا اگر فرد الف در این دانشگاه دارای معدل ۱۶ شود مطمئنا نمره تراز مناسبی نخواهد داشت.

حال فرض کنید همین فرد الف در دانشگاه X با افراد ضعیف تر و سوالات آسان تر رقابت می کرد و مثلا میانگین معدل افراد دانشگاه X17ولی معدل داوطلب الف ۱۹می شد،قطعا تراز فرد الف در دانشگاه Xبسیار بهتر ازتراز همان فرددر دانشگاه Aمی شود.در حالی که فرد همان فرد است!

این در حالی است که در حیطه پزشکی بخاطر نمره دهی بالینی که بسیار وابسته به نظر شخصی استاد می باشد حتی نمرات افراد یک کلاس که در دو بیمارستان متفاوت بوده اند نیز بسیار متفاوت است چه برسد به دو دانشگاه مختلف!نگارنده شخصا دچار این معضل شده است:در یک بخش جراحی که حتی فضای فیزیکیشان نیز مشترک بود یکی از اساتید با وجود امتحان و سوالات سخت به ما نمره ۱۶ولی استاد دیگر در دوقدمی ما بدون امتحان به همه افراد گروه دیگر ۲۰دادند!

نکته دیگر درمورد آزمون پیش کارورزی است: که سابقا بخاطر برگزاری سراسری نمرات آن جهت تراز کردن بیشتر قابل اعتماد بود،ولی هم اکنون که با سوالات بیشتر(۲۲۵سوال در مقابل۲۰۰سوال آزمون های سابق) ودر قطب های مختلف با سطح علمی متفاوت داوطلبین وسوالات متفاوت(حتی در یک زمان مشخص آزمون) برگزار می شود ودارای کمترین ارزش جهت تراز کردن می باشد.

بدیهی است تا زمانی که اشکالات بالا پابرجا باشنداستفاده از سوابق تحصیلی اشتباه و ناعادلانه است،لذا پیشنهاد می گردد اگر وزارت محترم بهداشت قصد تاثیردادن سوابق تحصیلی در آزمون دستیاری را دارد،اولا از قبل به داوطلبینی که از این مسئله متاثر خواهند شد اطلاع رسانی نماید،ثانیا امتحان چند درس مشخص را به صورت کشوری وسراسری(همانند امتحانات نهایی آموزش و پرورش)برگزار و نمرات راتراز کرده ودر آزمون تاثیر دهدو ثالثا امتحان پیش کارورزی را بصورت سراسری برگزار نماید تا جهت تراز کردن ارزش داشته باشد!

این سایت پذیرای هر گونه توضیح مسئولین محترم درمورد رفع اشکالات بالا بصورت علمی و با جزئیات می باشد.

درباره نویسنده

حمزه کرمی

دانش آموخته پزشک عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران وپزشک خانواده

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7