نظام سلامت

واکنش نظام پزشکی به اظهاراتی درباره “صلاحیت رسیدگی به پرونده‌های پزشکی”

رییس کل سازمان نظام پزشکی ضمن پاسخ به برخی اظهارات درباره صلاحیت این سازمان در رسیدگی به پرونده‌های تخلف و قصور پزشکی، در عین حال گفت: از بازنگری قانون سازمان نظام پزشکی استقبال می‌کنیم.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی در نشستی خبری در پاسخ به سوالی درباره صلاحیت سازمان نظام پزشکی در رسیدگی به پرونده‌های پزشکی گفت: براساس متن قانون سازمان نظام پزشکی، مرجع صلاحیت‌دار برای رسیدگی به تخلفات انتظامی و حرفه‌ای پزشکان، این سازمان است و قانون ما را موظف به انجام این کار کرده است.

وی افزود: حال ممکن است برخی در ذهن‌شان بگویند وقتی پرونده پزشکی را به پزشکان بسپارید، آنها هوای یکدیگر را دارند و علیه یکدیگر رای نمی‌دهند، اما باید توجه کرد که ساختار ما عین قانون است و براساس آن در هیات‌هایمان که مسوول رسیدگی به پرونده هستند، قاضی ویژه دادگستری وجود دارد که این قاضی از سوی رییس قوه قضاییه به ما معرفی می‌شود و به نوعی منصوب قوه قضاییه است.

رییس کل سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه قاضی‌های حاضر در هیات‌های ما قوی‌ترین قاضی‌ها هستند، گفت: من اطمینان می‌دهم که قوه قضاییه در روند این بررسی‌ها حضور دارد. در عین حال باید توجه کرد که پرونده‌ای که در هیات‌های بدوی اعلام می‌شود، قاضی مستقر در پرونده رای آن را صادر می‌کند. بنابراین در اینجا قوه قضاییه با ما مرتبط است و این درست نیست که بگوییم پزشکان هوای یکدیگر را دارند و اینطور نیست که چند پزشک دور هم نشسته باشند و رای صادر کنند.

زالی ادامه داد: البته از مسیر دیگری هم قوه قضاییه در هیات‌های ما حضور دارد و آن مسیر پزشکی قانونی است که رییس پزشکی قانونی هر شهرستان یا نماینده تام‌الاختیار آنها در دادگاه‌های ما حضور دارند. اگر نظر شکات در پرونده‌ای جلب نشد، باز هم قابل پیگیری است و پرونده به هیات تجدیدنظر می‌رود. باید توجه کرد که ترکیب هیات‌های ما هم متفاوت است. به عنوان مثال کارشناسی که در هیات بدوی وجود داشته، در هیات تجدید نظر از او استفاده نمی‌کنیم.

نظام پزشکی از بازنگری‌ قانونش استقبال می‌کند

رییس کل سازمان نظام پزشکی کشور در پاسخ به سوالی درباره بازنگری قانون نظام پزشکی که اخیرا از سوی وزیر بهداشت مطرح شده، گفت: قانون نظام پزشکی مربوط به سال ۸۳ است و از قبل از انقلاب تاکنون ۸ بار قانون نظام پزشکی بازنگری شده و آخرین ویرایشش مربوط به سال ۸۳ است که در آن سال به دلیل اختلافی میان مجلس و شورای نگهبان این قانون در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شد.

زالی با بیان اینکه قانون نظام پزشکی مناسب است، گفت: اما از آنجایی که ۱۲ سال از تصویب آن می‌گذرد نیاز به بازنگری دارد. ما در این زمینه نظرات مختلف را گرفته‌ایم و به حوزه پژوهشی مجلس شورای اسلامی هم اعلام کرده‌ایم که آماده پژوهش در این زمینه هستیم. البته در دوره مجلس گذشته، جلساتی درباره قانون نظام پزشکی برگزار شد و ما تمام نسخه‌های قانون نظام پزشکی از پیش از انقلاب و نسخه‌های سال ۸۳ را بررسی کردیم.

وی با بیان اینکه به طور طبیعی سازمان نظام پزشکی از بازنگری قانونش استقبال می‌کند، گفت: اخیرا هم در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اعلام آمادگی شد.

طلب ۳۰۰ میلیاردی بیمارستان‌های خصوصی تهران از بیمه‌های تکمیلی

رییس کل سازمان نظام پزشکی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره آخرین آمارهای مطالبات پزشکان و بیمارستان‌ها از بیمه‌ها گفت: طبق آخرین آمار ما، در حال حاضر بیمارستان‌های خصوصی درجه یک تهران حدود ۳۰۰ میلیارد تومان از بیمه‌های تکمیلی تا اوایل سال جاری مطالبه دارند و فکر می‌کنم در بخش دولتی هم میزان مطالبات بالغ بر ۴ هزار میلیارد تومان است.

زالی افزود: همچنین در حال حاضر در کشور متوسط پرداخت کارانه در مراکز دولتی هفت تا هشت ماه عقب است و در برخی خدمات نیز کارانه‌ها تا شهریورماه سال گذشته پرداخت شدند. یعنی به طور متوسط ۸ تا ۱۴ ماه تاخیر در پرداخت مطالبات وجود دارد. همچنین اکنون وضعیت داروخانه‌ها و موسسات پزشکی بسیار بد است و بیمه‌ها نتوانستند مطالبات‌شان را پرداخت کنند. برهمین اساس امیدوارم با اصلاح بودجه از سوی دولت این مشکلات حل شود.

سرانجام لغو قرارداد بیمارستان‌های خصوصی با بیمه‌های تکمیلی

وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره سرانجام  لغو قرارداد بیمارستان‌های خصوصی با بیمه‌های تکملی گفت: در این زمینه هنوز اتفاقی نیفتاده و قراردادهای مالی بیمارستان‌های خصوصی با بیمه‌های تکمیلی در شرف پایان است. جلسات مکرری هم در این  زمینه برگزار شده است. البته ما حاضریم در این رایزنی‌ها مشارکت کنیم. باید توجه کرد که مهم‌ترین درخواست بیمارستان‌های خصوصی اجرای ارزش‌گذاری نسبی خدمات است. یعنی بیمه‌ها طبق کتابی که هیات وزیران آن را تصویب کرده، عمل کنند. اما برخی بیمه‌های تکمیلی در حال رایزنی هستند تا بتوانند میزان کمتری از تعرفه‌های اعلام شده در کتاب را پرداخت کنند. بنابراین در این زمینه منتظریم تا جلسات آنان برگزار شود.

اخلاق پزشکی، ملکه ارایه خدمات در نظام سلامت باشد

رییس کل سازمان نظام پزشکی در پاسخ به سوالی درباره اقدامات نظام پزشکی در زمینه اخلاق پزشکی گفت: اخلاق پزشکی موضوع مهمی است و باید عملا ملکه ارائه خدمات در نظام سلامت باشد و نمی‌توان آن را با دو واحد درسی آموزش داد، بلکه باید در طول دوران تحصیل با فرد ممزوج شود.

زالی افزود: بهترین شکل سرمایه‌گذاری در حوزه اخلاق پزشکی ارائه آن به گروه فراگیران پزشکی است که باید در طول دوران تحصیل انجام شود. البته ما در دو سال گذشته مجموعه عملیاتی را در این زمینه در شورای عالی نظام پزشکی مصوب کردیم که در حال پیشروی هستیم. در عین حال باید توجه کرد که ما آیین اخلاق پزشکی در ایران را نداریم و سازمان بنابر مسوولیت سازمانی‌اش مقدمات ایجاد آیین اخلاق پزشکی را دارد.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌کنیم اقدام اولیه ما در حوزه اخلاق پزشکی در آذر ماه آماده می‌شود، افزود: موضوعی هم که علاقه‌مندیم آن را با کمک وزارت بهداشت اجرا کنیم، بحث صلاحیت حرفه‌ای است که  درخواست کرده‌ایم این موضوع در اختیار سازمان نظام پزشکی قرار گیرد. در بحث صلاحیت حرفه‌ای، همه ابعاد مختلف حرفه‌ای، اخلاقی و … مورد توجه است. در عین حال در این زمینه سال گذشته تفاهم‌نامه‌ای را با انجمن‌های علمی – پزشکی داشتیم؛ به این صورت که هر انجمن کمیته اخلاقی را تشکیل دهد و تعهد کردیم که هر پرونده‌ای که از کمیته‌های اخلاق انجمن‌ها به ما ارسال شود، خارج از چارچوب اداری آنها را مورد رسیدگی قرار می‌دهیم.

رییس کل سازمان نظام پزشکی کشور درباره ایجاد کمیته اخلاق پزشکی در بیمارستان‌ها نیز گفت: البته این کمیته در بیمارستان‌ها وجود دارد و زمانی که مشکلی در بیمارستان ایجاد شود، کمیته اخلاق تشکیل شده و نتیجه پیگیری‌ها را به سازمان نظام پزشکی ارسال می‌کنند. البته باید توجه کرد که کمیته اخلاق بیمارستانی نیازمند گروهی چند وجهی شامل روانشناس، جامعه‌شناس و… است. اما در عین حال جای کمیته اخلاق فعال بیمارستانی خالی است و ما اعتقاد داریم هرچه بیشتر بتوانیم فرآیندها را در محیط کنترل کنیم، بهتر است. بنابراین از تشکیل کمیته اخلاق بیمارستانی استقبال می‌کنیم.

نبود امنیت شغلی مهم‌ترین مشکل جامعه پزشکی

زالی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره مهم‌ترین مشکلات پزشکان در کشور با بیان اینکه مشکلات در هر گروه تخصصی متفاوت است، گفت: این در حالی است که بحث اشتغال و امنیت شغلی پایدار، یکی از مشکلات عمده جامعه پزشکی و بویژه جوانان محسوب می‌شود. طبق مطالعه‌ای که انجام شده، اکثر پزشکانی که سنوات پایانی تحصیل‌شان را می‌گذرانند نسبت به آینده شغلی‌شان احساس ناامنی می‌کنند.

وی نبود مکانیزم حفاظتی و حمایتی کامل برای پزشکان در دوران بازنشستگی‌شان را از دیگر مشکلات جامعه پزشکی دانست و گفت: یک سیستم جامع حمایتی به صورت کامل برای پزشکان وجود ندارد. به طوری که شاهدیم هر روز بین ۵ تا ۷ نفر از همکاران‌مان برای دریافت وام‌های اندک به حوزه‌های نظام پزشکی مراجعه می‌کنند. البته در حال حاضر شرایطی در سازمان ایجاد شده که تعدادی از پزشکان می‌توانند از حمایت‌های سازمان تامین اجتماعی بهره‌مند شوند، اما پوشش تامین اجتماعی کامل و متناسب با همه نیازهای جامعه پزشکی نیست.

رییس کل سازمان نظام پزشکی کشور همچنین فرسودگی پزشکان را از دیگر مشکلات جامعه پزشکی در کشور عنوان و اظهار کرد: پزشکان همواره باید آن‌کال باشند و برخی پزشکان به ویژه آنهایی که در شهرستان‌های محروم و کوچک فعال هستند، دچار فرسودگی شغلی می‌شوند. البته آماری در این زمینه نداریم، اما اکنون سلامت جامعه پزشکی یکی از نکاتی است که باید به آن توجه شود.

زالی به بحث مالیات در جامعه پزشکی اشاره کرد و افزود: در این زمینه تلاش می‌کنیم با همکاری سازمان مالیاتی کشور این موضوع را بررسی کنیم، اما چند سال است که پزشکان مالیات‌شان به صورت تصاعدی رشد کرده است. در عین حال باید توجه کرد که چالش اصلی پزشکان وجود امنیت شغلی پایدار، مستمر و همراه با درآمد کافی است. در عین حال استفاده از نظرات خود جامعه پزشکی در اجرای طرح‌ها نیز حائز اهمیت است.

وی در عین حال به بحث پرداختی پزشکان اشاره و اظهار کرد: در حال حاضر عدد پرداختی به پزشکان عمومی در بخش دولتی پایین است و به عنوان مثال پزشک عمومی بین ۸۰۰ تا ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان حقوق دریافت می‌کند.

رییس کل سازمان نظام پزشکی کشور به برخی اظهارنظرها مبنی بر حقوق ۱۷ میلیونی پزشکان عمومی فعال در مناطق محروم گفت: این اعداد درست نیست و در موارد بسیار نادر وجود دارد که البته کمتر از این مقدار است. در روستاها متوسط پرداختی به پزشک ۵ تا ۶ میلیون تومان است و ارقام بالا در موارد نادر و در مناطق دوردست و مناطق مرزی است که در قالب طرح پزشک خانواده پرداخت‌ها صورت می‌گیرد که البته از ۱۷ میلیون تومان هم کمتر است.

زالی با بیان اینکه در حال حاضر در تمام مناطق کشور پزشک داریم، گفت: این موضوع را وزارت بهداشت هم تایید کرده است و هر ساله هم ۳۰۰۰ متخصص به شهرستان‌ها اعزام می‌شوند. در عین حال باید توجه کرد که در حال حاضر بیشترین گلایه‌ها از سوی پزشکان عمومی فعال در اورژانس‌ها به ما اعلام می‌شود و یکی از گروه‌های بسیار ناراضی هستند که ما پیشنهاداتی برای آنها داریم تا درآمدهایشان تغییر کند. همچنین برخی از همکاران جوان ما در موسساتی کار می‌کنند و این موسسات می‌خواهند درآمد اقتصادی داشته باشند و پزشک مجبور می‌شود با حداقل قیمت کار کند که این موضوع را در برخی موسسات خیریه دیده‌ایم. این کار به نوعی استثمار پزشک است و ما به دنبال حقوق و مزایای شغلی پزشکان به طور خاص هستیم که این موضوع هم تنها با افزایش تعرفه حل نمی‌شود؛ چراکه در این صورت ممکن است بیمار به پزشک مراجعه نکند. سازمان نظام پزشکی برای ارتقای مزایای پزشکان عمومی پروتکل‌هایی را آماده کرده که امیدواریم وزارت بهداشت هم در این زمینه کمک کند.

وی یکی از مشکلات موجود در حوزه سلامت را عدم توزیع مناسب پزشکان دانست و گفت: بهترین راه‌حل این موضوع بومی‌گزینی است. در حال حاضر ما پزشکان را با اکراه به مناطق محروم می‌فرستیم و این پزشک بعد از پایان دوران تعهدش در این مناطق نمی‌ماند. بنابراین یکی از مشکلات ما توزیع پزشکان است. به طوری که اکنون ۴۰ درصد پزشکان در تهران فعال هستند. در حال حاضر ۱۰ تا ۱۱ هزار رزیدنت در کشور وجود دارند و سالانه ۲۰۰۰ نفر دیگر هم به آنها اضافه می‌شود و اینها هرکدام مشکلات خاص خودشان را دارند.

رییس کل سازمان نظام پزشکی کشور همچنین به بحث خطاهای پزشکی اشاره کرد و افزود: ممکن است با بحران خستگی شغلی مواجه شویم که این موضوع احتمال خطای پزشکی را هم بیشتر می‌کند. البته بخشی از خطاهای پزشکی ناشی از مشکلات زیرساختی است و ابتدا باید زیرساخت‌ها تامین شوند؛ این در حالی است که اکنون اکثر بیمارستان‌های ما فرسوده هستند. اینکه یک روز به وزارت بهداشت پول بدهند و روز دیگر از دادن پول امتناع کنند، درست نیست و نمی‌توان به این صورت سلامت کشور را پیش برد، بلکه باید به داد درمان کشور رسید و باید توجه کرد که درمان گران است.

سلامت چاه ویل نیست

زالی با بیان اینکه همه مردم باید از امکانات درمانی مناسب و با کیفیت بهره‌مند شوند، گفت: نه اینکه مردم بعد از بیمار شدن به این فکر کنند که بیمارشان را کجا بخوابانند، باید در نظر داشت که این موضوعات هم از عهده وزارت بهداشت خارج است و نباید همه چیز را از وزارت بهداشت بخواهیم. فکر نکنیم پول‌هایی که به حوزه سلامت داده‌ایم، پول است بلکه ما پایین‌ترین رتبه را از نظر اعتبار حوزه سلامت در منطقه داریم و در دنیا شرایط‌مان بسیار بد است. بنابراین اینکه می‌گویند سلامت چاه ویل است، درست نیست.

وی با بیان اینکه ناوگان بیمارستانی ما فرسوده و منابع‌مان هم پاسخگو نیست، بر لزوم کمک رسانه‌ها در حوزه سلامت تاکید کرد و گفت: بسیاری از مشکلات مردم در این زمینه قابل حل است و باید زیرساخت‌ها را توسعه دهیم. مگر می‌شود در یک درمانگاه ۶۰ نفر ویزیت شوند و انتظار داشته باشیم که دقت نظر هم وجود داشته باشد. وقتی پزشکی ۳ شبانه‌روز نخوابیده، چطور انتظار داریم که خطا نکند. البته وزارت بهداشت هم در این زمینه مقصر نیست، مگر وزیر بهداشت چقدر قدرت دارد تا همه این مشکلات را درست کند. بنابراین حل این مشکلات عزمی ملی می‌خواهد و مجلس و دولت باید به میدان آمده و بهداشت و درمان را متناسب با کرامت جامعه ایرانی احیا کنند.

فرار مالیاتی پزشکان، آری یا خیر؟

رییس کل سازمان نظام پزشکی کشور همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اظهارنظر سازمان امور مالیاتی مبنی بر فرار مالیاتی پزشکان گفت: باید توجه کرد که بخش زیادی از فرار مالیاتی در بخش‌های اقتصادی پنهان جامعه قرار دارد. جامعه پزشکی از منظم‌ترین گروه‌ها در پرداخت مالیات است. شاهدیم برخی از اقدامات سیاسی پنهان در کشور انجام می‌شود که سیستم‌های مالیاتی باید آنها را رصد کند. جامعه پزشکی درآمدش مشخص است و چیز قابل کتمانی هم ندارد.

زالی با بیان اینکه بعد از طرح تحول نظام سلامت مالیات جامعه پزشکی از ۱۰ درصد به ۲۰ درصد افزایش یافت، گفت: البته ما با سازمان مالیاتی در حال تعامل هستیم تا شفافیت و عدالت مالیاتی وجود داشته باشد و بحث فرار مالیاتی در جامعه پزشکی خیلی مصداق ندارد.

در ادامه این مراسم، دکتر محمد جهانگیری، معاونت نظارت و برنامه ریزی نظام پزشکی درباره بحث‌های مالیاتی گفت: اتفاقی که بعد از طرح تحول سلامت در سازمان امور مالیاتی افتاد، این بود که با تقویت بخش دولتی و شفاف‌سازی خدمات، میزان حقوق بگیران در جامعه پزشکی افزایش یافته و متوسط مالیاتی که به ازای حقوق دریافت می‌شد نیز افزایش پیدا کرد.

وی با بیان اینکه در گذشته سازمان امور مالیاتی تنها مالیات مطب‌ها را اعلام می‌کرد، گفت: باید توجه کرد که جامعه پزشکی یکی از خوش‌حساب‌ترین صنوف مالیاتی هستند و غالب پزشکان مالیات‌شان را پرداخت می‌کنند.

معاونت نظارت و برنامه ریزی نظام پزشکی افزود: البته باید توجه کرد که توسعه در خدمات سلامت مشمول مالیات نمی‌شود و غالب موسسات ما در حال توسعه خود هستند. همچنین باید در نظر داشت ۸۰ درصد خدمات بستری در بخش دولتی ارائه می‌شده و اکنون این رقم به ۸۵ درصد افزایش یافته است. بنابراین مالیات‌شان از طریق سیستم حقوقی و کارانه‌ای داده می‌شود. همچنین ۴۰ درصد خدمات سرپایی نیز در حال حاضر در بخش دولتی ارائه می‌شود که مالیات و دستمزد از حقوق دریافت می‌شود. در عین حال ۵۰ درصد هزینه‌ها در حوزه دارو، مواد مصرفی و… صرف می‌شوند.

جهانگیری افزود: کسانی که خوب مالیات می‌دهند، سرویس متفاوت حمایتی از سیستم‌های مالیاتی نمی‌گیرند و چنین حمایتی وجود ندارد. بنابراین باید قوانین مناسب شود تا مشارکت همه اقشار اتفاق افتد.

 در ادامه این مراسم، دکتر آقازاده، رییس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکیدرباره مبالغ دریافتی پزشکان گفت: در بیمارستان‌های دولتی پزشکان عمومی شاغل که بالای ۲۰ سال سابقه دارند، حدود ۲ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند و بابت سایر فعالیت‌هایشان هم کارانه می‌گیرند. این در حالی است که اکنون در بسیاری از استان‌ها کارانه‌های مربوط به شهریورماه سال ۹۴ پرداخت شده و به دلیل مشکلات بیمه‌ها سایر کارانه‌ها داده نشده و وزارت بهداشت هم مطالبات چند میلیاردی از بیمه‌ها دارد.

وی با بیان اینکه اکنون متخصص قلب و عروق در یک بیمارستان دولتی، دریافتی‌اش با کارانه بین ۴ تا ۴٫۵ میلیون تومان است و متخصص نورولوژی نیز ۴٫۵ تا ۴٫۷ میلیون تومان دریافت می‌کند. در برخی رشته‌ها نیز مانند جراحی عمومی در یک بیمارستان ترومایی حقوق و کارانه بین ۶ تا ۷ میلیون تومان نوسان دارد. البته اگر کارانه پرداخت شود، در غیراینصورت همه حقوق‌ها بین  ۱٫۵ تا ۱٫۶ میلیون تومان است.

آقازاده تاکید کرد: بنابراین جای گلایه وجود ندارد، بلکه این موضوعات باید موشکافی شود و تاکید می‌کنم که ما ابایی نداریم که در هرکجای کشور فعالیت کنیم و پزشکان در هرکجا که اتفاقی مردم را تهدید کند، وارد عرصه می‌شوند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7