آموزشی

انتقاد شدید ۲۲ تشکل دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی از سهمیه های مازاد و بورسیه ای اخیر

با وجود دانشگاه اختصاصی این ارگان ها، هیچ دلیلی برای این سهمیه های مازاد وجود ندارد / افت کیفیت آموزشی و دخالت نهادی غیردانشگاهی در امود دانشگاه ها، نتیجه بدیهی چنین سیاست های ناعادلانه ای است.

۲۲ تشکل دانشجویی از سراسر کشور، با ارسال نامه ای شدید اللحن به خطاب به وزیر بهداشت از اختصاص سهمیه های جدید برای جذب دانشجویان در رشته های علوم پزشکی انتقاد کردند. در این نامه آمده است:

جناب آقای دکتر قاضی زاده هاشمی
وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
باسلام و احترام

پس از رویت دفترچه ی انتخاب رشته کنکور سال ۹۵ مطلع گشتیم که امسال تغییراتی در نحوه ی پذیرش دانشجویان صورت گرفته است که همچون سال های گذشته اما این بار در ابعادی به مراتب گسترده تر، دانشجویان سهمیه ای و بورسیه ای متعهد به سازمان و نهادی خارج از دانشگاه پذیرفته خواهند شد، در حالی که این ارگان ها، از دانشگاه اختصاصی بهره می برند و در صورت افزایش نیاز، می توان سهمیه ی دانشگاه مذکور یا تعداد دانشگاه های آنان را افزایش داد و هیچ دلیل قانع کننده ای برای این ظرفیت مازاد بر خلاف سیاست تثبیت ظرفیت وزارت بهداشت وجود ندارد و افت شدید سطح آموزشی دانشگاه ها و دخالت بیشتر نهاد های غیر دانشگاهی در امور دانشگاه را در پی خواهد داشت.

علی رغم اینکه جنابعالی و همکارانتان بارها از اهمیت مسائل آموزشی و افزایش کیفیت تحصیلی سخن گفته اید ولی متاسفانه سیاست های اخیر نه تنها هیچ کمکی به ارتقا کیفیت نخواهد کرد بلکه با توجه به حضور افرادی با رتبه های ضعیف تر و همچنین محدودیت امکانات علمی و منابع اقتصادی دانشگاه ها و بیمارستان های تابعه ی ان ها سطح علمی و آموزشی دانشگاه های علوم پزشکی لطمه های جدی خواهد دید. لذا با توجه به اینکه علم پزشکی مستقیما با جان انسان ها مرتبط می باشد بیش از پیش باید به چنین مواردی اهمیت داده شود.

آقای وزیر! برای این افزایش بی رویه و ناعادلانه سهمیه های اختصاصی! چه زیر ساختی را برای دانشگاه ها تامین کرده اید؟ با در نظر گرفتن شرایط غیراستاندارد و تمامی مشکلات آموزشی ، فرهنگی و صنفی در حوزه دانشگاه های علوم پزشکی، کدامین منطق افزایش ظرفیت پذیرش این دانشگاه ها آن هم برای یک ارگان نظامی را توجیه پذیر ساخته است؟

بعد از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، منتظر بودیم که طبق وعده های رییس جمهور محترم به دخالت نهاد های خارج از دانشگاه، پایان داده شود؛ اما نه تنها این معضل بر طرف نشد بلکه امروز شاهدیم با صدور مجوز برای پذیرش نیروهای سازمانی یک ارگان نظامی عملا دست نهاد های خارج از دانشگاه را برای دخالت در امور دانشگاه های علوم پزشکی باز می گذارید. جناب وزیر با ادامه این روند شانه های نحیف دانشگاه و دانشگاهیان زیر بار تصمیمات غیر کارشناسی همکاران شما، روز به روز شکسته تر می شود.

این تصمیم اتخاذ شده قطعا در آینده نزدیک ضربه ای مهلک ابتدا بر پیکره ی دانشگاه و دانشگاهیان و سپس بر سیستم بهداشت و درمان کشورمان و همچنین سلامت مردم وارد خواهد کرد. لذا امیدواریم که اگر چنین سیاست های غیر منطقی از طرف مسئولان وزارت خانه اتخاذ می شود، هرچه سریع تر مورد بازبینی قرار گیرد و تجدید نظر اساسی صورت پذیرد.

اگر هم دست هایی در پشت پرده ی این جریان وجود دارد که کیفیت آموزشی درمانی دانشگاه های کشور و شان و استقلال دانشجو و دانشگاه را فدای سیاست های غیرکارشناسی خود می کند، از جنابعالی انتظار این می رود طبق میثاق نامه دولت تدبیر و امید برای دفاع از حقوق دانشجویان، بیش از پیش مصر بوده و در مقابل تصمیمات اشتباه، جوانمردانه ایستادگی نمایید چرا که همگی می دانیم این مسولیت ها، امانتی زودگذر بیش نیست و آنچه در تاریخ می ماند نام نیک و اجرای عدالت است.
والسلام

رونوشت:
کمیسیون محترم بهداشت مجلس

نام این تشکل ها به شرح زیر است :

۱-انجمن اسلامی امید دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز
۲-انجمن اسلامی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
۳- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد
۴-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
۵-انجمن اسلامی پرستاری و مامایی علوم پزشکی قزوین
۶- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اراک
۷- انجمن اسلامی دانشجویان ترقی خواه دانشگاه علوم پزشکی همدان
۸-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی لرستان
۹-انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام خمینی علوم پزشکی زاهدان
۱۰-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی فسا
۱۱-انجمن اسلامی بهداشت و پیراپزشکی علوم پزشکی قزوین
۱۲-انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز
١٣-تشکل وحدت اسلامی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج
۱۴-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود
۱۵-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی یزد
۱۶-انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام دانشگاه علوم پزشکی جهرم
۱۷-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمان
۱۸-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
۱۹-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی سمنان
۲۰- انجمن اسلامی اعتدال دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی قم
۲۱-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند
۲۲-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مازندران

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7