اقتصاد سلامت

پیشبرد خواسته وزارت بهداشت در کمیسیون بهداشت: تصویب واگذاری مدیریت منابع بیمه ها به تولیت سلامت کشور

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت که در جلسه این کمیسیون سیاست‌گذاری و مدیریت منابع بیمه سلامت به وزارت بهداشت داده شد و همچنین بیمه پایه سلامت برای تمامی اقشار جامعه اجباری شد.

به گزارش صدای پزشکان محمدنعیم امینی فرد در گفت و گو با ایسنا در توضیح جلسه امروز کمیسیون بهداشت و درمان گفت: در این جلسه کمیسیون به بررسی پیشنهادات کارگروه‌ها در لایحه برنامه ششم پرداخت و موارد مهمی از این لایحه را به تصویب رساند.

وی توضیح داد: بر اساس مصوبه کمیسیون در لایحه برنامه ششم مدیریت منابع بیمه سلامت و سیاست‌گذاری در آن با محوریت وزارت بهداشت است  یعنی وزارت بهداشت در مورد مدیریت منابع بیمه سلامت‌محور می‌شود، اتفاقی که تا کنون وجود نداشته است.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان همچنین گفت: بر اساس مصوبه دیگر این کمیسیون در لایحه برنامه ششم بیمه پایه سلامت برای تمامی اقشار جامعه اجباری خواهد شد یعنی تمامی اتباع ایرانی و افراد خارجی مقیم کشور باید تحت پوشش بیمه اجباری قرار گیرد و فردی نمی‌تواند بگویم که بیمه نمی‌خواهد؛ در این مصوبه دولت ملزم به تهیه ساز و کاری برای این کار شده است و همچنین مقرر شد دولت از بودجه عمومی اقشار و خانواده‌های روستایی، عشایر و نیازمند تحت پوشش نهادهای حمایتی را تحت پوشش بیمه قرار دهند. مابقی افراد نیز بر اساس آزمونی که توسط وزارت رفاه صورت می‌گیرد باید بیمه اجباری شود.

وی با تأکید بر اینکه این اجباری شدن بیمه برای پوشش بیمه درمان است گفت: علی‌رغم این که تا کنون امکانات رایگان برای بیمه وجود داشت اما ساز و کاری برای اجباری شدن آن در نظر گرفته نشده بود با این مصوبه حتی اگر کسی از بیمه شدن امتناع کند یکسری محدودیت‌ها برای آن فرد در نظر گرفته شده چون همه باید مطیع سیاست‌های حاکمیتی باشند.

امینی فرد با بیان اینکه طبق مصوبه دیگر کمیسیون بهداشت، خدمات بیمه پایه سلامت از ابتدای سال دوم برنامه برای همه یکسان می‌شود گفت: مسئولیت یکسان سازی از لحاظ نوع خدمات و نرخ در بیمه پایه برعهده وزارت بهداشت است و از ابتدای سال دوم برنامه خرید خدمت در سازمان بیمه‌گر صرفاً بر اساس این دستور باید انجام شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7