اقتصاد سلامت نظام سلامت

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس اعلام کرد: بیش ۷۰ درصد درآمد پزشکان باید به خزانه بازگردد

به گزارش صدای پزشکان، علی نوبخت در گفت و گو با تابناک در خصوص موضوع درآمد پزشکان و با اشاره به بحث بیمه سلامت عمومی اظهار داشت: متأسفانه یکی از ایرادات حوزه سلامت، ناهماهنگی های موجود در بیمه است. بررسی ها نشان می هد که بیمه سلامت ایرانیان آن گونه که باید، نتوانسته به تعهدات خود عمل کند و به عبارت دیگر، مبالغ بسیاری قرض بالا آورده است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: این بیمه به بسیاری از پزشکان و پرستاران و واحد های تولیدی که خدمات ارائه داده اند و یا جنس خود را عرضه داشته اند، بدهکار هستند. در واقع خدمات ارائه شده ولی چون بیمه پولی به آنها نداده، باعث ایجاد یک چرخه معیوب در سیستم پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه مجلس راهکاری برای گذر از این وضعیت ارائه داده است، گفت: در لایحه ترمیم بودجه ۹۵ دولت درخواست یک فوریت بررسی این موضوع را داشت که مجلس با آن موافقت کرد. این موضوع در کمیسیون بهداشت نیز بررسی و مصوب شد، مبلغ ۸۰۰۰ میلیارد تومان از طریق اوراق بهادار در اختیار سازمان بیمه سلامت قرار گیرد تا از طریق بورس اوراق را بفروش رسانده و بدهی خود را پرداخت کند.

نوبخت در ادامه گفت: مطابق قانون سازمان بیمه سلامت زیر مجموعه وزارت کار است؛ اما با توجه به اینکه هزینه های بیمه باید از طریق وزارت بهداشت تأمین شود، نوعی بی ثباتی در سیستم پرداخت ها به وجود آورده؛ بنابراین، در مجلس تصمیم بر این شد که مدیریت بیمه و نیز تولیت بیمه سلامت به زیر نظر وزارت بهداشت و درمان بازگردد.

وی افزود: البته مبلغ ۸۰۰۰ میلیارد تومان هم کلیات و هم جزیاتش در مجلس تصویب شده، ولی بخش دوم بحث، مربوط به اصلاحاتی است که به لایحه برنامه ششم افزوده شده و بعد از موافقت دولت باید در مجلس هم مصوب شود تا ضمانت اجرایی داشته باشد.

این نماینده مجلس همچنین با اشاره به نارضایتی های عمومی نسبت به عملکرد و درآمد پزشکان همچنین ادامه روند دریافت زیرمیزی توسط پزشکان و همچنین کاهش تکریم بیماران نیز گفت: نظر مجلس هم این نیست که درآمد پزشکان به این میزان افزایش داشته باشد.

وی گفت: درآمد برخی پزشکان ما چندین برابر یک استاد دانشگاه و مهندس است. حتی برخی از پزشکان عمومی و تخصصی هستند که از برخی اساتید خود که در قسمت های علوم پایه دانشگاه های علوم پزشکی فعال هستند، به طور مثال از آناتمویست ها، فارماکولژیست ها و یا جنین شناس ها و بسیاری از اساتید دیگر حوزه پزشکی در بیمارستان ها فعال تر هستند و حقوق دریافتی آنها بسیار پایین است و به ندرت کسانی در بینشان هست که دریافتی آنها به ده میلیون برسد.

وی در ادامه یادآور شد: این در حالی است که برخی پزشکان در قسمت های جراحی و کلینیکی ده ها برابر بیشتر از اساتید خود دریافتی دارند؛ بنابراین، باید کاری کرد تا دریافتی ها قدری عادلانه تر شود. برای همین تصمیم گرفته شد، برای پزشکانی که در بیمارستان ها و کلینیک ها هستند و خدمات ارائه می دهند، مقراراتی وضع شود تا درآمد مازاد آنها به خزانه بازگشت داده شده و همه درآمدهای سلامت روانه جیب پزشک نشود.

این نماینده خاطرنشان ساخت: با این حساب پیش بینی می شود، با اجرای این قانون، درآمد پزشکان کاهش پیدا خواهد کرد. البته حسابرسی درآمد پزشکان با مجلس نیست، ولی کاری که در این باره در مجلس انجام گرفته این است که درآمد مالیاتی که از محل یک درصد ارزش افزوده از جیب مردم پرداخت می شود، صرف نیازمندان و مستمندان شود.

وی ادامه داد: نخستین قدم این است که این درآمد حاصل از یک درصد ارزش افزوده، صرف بیمه افراد نیازمند و افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و نهادهای دیگری که در این کار مشارکت می کنند، و مازاد آن صرف هزینه های دیگر شود.

این نماینده مجلس در پاسخ به اینکه در سال های گذشته توقع پزشکان بالا رفته و دولت نمی تواند درآمد این افراد را کاهش دهد، گفت: این مانند ماجرای فیش های حقوقی خواهد بود و همان طور که دولت تصمیم گرفت، درآمد مدیران را کاهش دهد، این بار هم تصمیم گرفته شده تا درآمد پزشکان کم شود؛ بنابراین همه باید خود را با قوانین تطبیق دهند.

وی گفت: هم اکنون شواری عالی حقوق و دسمتزد، در حال بررسی و تعیین میزان درآمد پزشکان است و در روزهای آتی، میزان آن را مشخص خواهد کرد. با این حال، پزشکان هم جزئی از جامعه هستند و باید شرایط کشور را درک کنند.

وی افزود: درآمد پزشکان پلکانی پرداخت می شود و هر پزشکی بعد از سقف تعیین شده هر تعداد بیمار ویزیت کند، درآمد مازادی بر درآمدهای قبلی خود اضافه می کند؛ اما در روش جدید قوانینی وضع می شود که با بالا رفتن درآمد پزشکان مالیات بر این درآمد نیز پلکانی بالا می رود و به گونه ای می شود که قسمت اعظم آن به خزانه برخواهد گشت.

وی در پایان گفت: البته این به نظر دولت بستگی دارد که چه میزان از درآمد را به خزانه بازگرداند، ولی با توجه به پیش بینی ها، به نظر می رسد، در این روش، بیش ۷۰ درصد درآمد پزشکان به خزانه بازگردد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

24 نظر برای مطلب "رئیس کمیسیون بهداشت مجلس اعلام کرد: بیش ۷۰ درصد درآمد پزشکان باید به خزانه بازگردد"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
امامی پور
Guest
از همین جا خدمت جنابعالی عرض می کنم. اگر قرار باشد درآمد پزشکان کاهش پیدا کند باید هزینه های درمانی که بیمارستان ها دریافت می کنند کاهش پیدا کند. بعداز دریافت بیمارستان ها حقوق های دریافتی پرستاران خدمتکاران و پرسنل بیمارستان هم کاهش پیدا میکند چون بیمارستان دیگر مثل ابتدا درآمد ندارد که به این عزیزان پرداخت کند!! خوبه بدانیم درآمد مثل یک چرخه می باشد. وقتی درآمد یک سازمان کاهش پیدا کند متقابلاً درامد همه ارگان ها و سازمان ها کاهش پیدا می کند! بحث بالا بودن درآمد پزشکان بحث کارانه اسن جناب نوبخت.. کارانه درصد ناچیزی از میزان… بیشتر
شاهین
Guest

افرین ..دیگه کسی اینجا نمیمونه با این کارا ….پزشکان پر سابقه که دیگه خسته شدن ول میکنن میرن و اونایی که تازه فارغ التحصیل میشن بخاطر نا امیدی از اینده

شایانی
Guest

مثل یک لطیفه خنده دار بود!!!!!!!!!!!!!!!!!!

javad
Guest

چقد مسخره پس عدالتوکشور اسلامی کجاست؟ کسی که شب تا صبح بالای سر بیماراشه با کشیکای رزیدنتی با آنکالیای آینده باید مشابه استاد علوم پایه که زندگی راحتی داره درآمد داشته باشه!!! پس تو ایران زحمت کشیدن بی معنی میشه دیگه!!

دانشجو
Guest

میخوان درامدو به نیازمندا بدن یا برای اختلاس های ایندشون جمع کنن

لطفا پیگیری کنید این مطلب گفته شده و منظور چی بوده
Guest
لطفا پیگیری کنید این مطلب گفته شده و منظور چی بوده
من متوجه منظور جملات نشدم. از سقف خاصی به بعد این طوره یا کلا؟ اگر کلا هست فکر کنم اشتباه نقل قول شده اگر هم واقعا صحیح نقل قول شده که به نظر شخصیم آینده پزشکی و رقابت علمی علنا نابود میشه چون پزشکی که تا ۴۰ سالگی درآمد نداره بعد اون هم درامد مکفی نداشته باشه؟ فکر کنم اشتباه برداشت شده وگرنه اصلا امکان نداره نرم همه اصناف هرچی هست همونه ۷۰% امکان نداره.اگر این طور باشه بعضی صنوف دیگه که چندین برابر درامد دارن آیا ۱۰۰% پولشون رو بهتره مالیات بدهند؟ به علاوه گفته شده تصویب نشده اگرچه… بیشتر
wpDiscuz
Powered by Themes24x7