آموزشی صنفی

دانشگاه بهشتی صحنه اعتراض به پذیرش دانشجوی پولی شد

هاشمی

وزیر بهداشت در جمع دانشجویان معترض به پذیرش دانشجوی پولی دانشگاه علوم پزشکی شهیدپزشکی گفت: اعتراضات دانشجویان وارد است و من سه ماه دیگر برای پیگیری این موضوع به دانشگاه خواهم آمد.

به گزارش صدای پزشکان پذیرش دانشجویان پولی در سالهای اخیر اعتراضات و حاشیه های فراوانی را به همراه داشته است. این پذیرش که ابتدا تحت عنوان دانشگاه بین الملل آغاز شد، این روزها با نام پردیس های خودگردان ادامه می یابد. بسیاری از صاحب نظران و اساتید معتقدند که این نوع از پذیرش دانشجو، میتواند عوارض جبران ناپذیری برای سیستم آموزشی و نظام سلامت کشور به همراه داشته باشد.
به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایسنا دکتر سیدحسن هاشمی در حاشیه مراسم اعطای نشان ایمنی و سلامت به تولیدکنندگان محصولات منتخب، فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی، به صحبت با دانشجویان غیرخودگردانی که درخصوص برخی سیاست‌های دانشگاه اعتراض داشتند پرداخت و با اشاره به سابقه ایجاد دانشگاه‌های بین‌المللی و پذیرش دانشجویان خارجی گفت: در طی سال‌های گذشته سیکل معیوبی در این زمینه به نام استفاده از توانمندی داخلی برای تربیت دانشجوی خارجی ایجاد شده بود و زمانی که ما کار خود را شروع کردیم، بخش عمده‌ای از کارها به واسطه پارتی و پول انجام می‌شد.

وی در همین راستا ادامه داد: طبق قانون بدون اعتبار نام بین‌الملل تقلبی است البته در طی تایید یا رد موضوع این روند نیستم. قانونگذار ۵ سال پیش با هدف کسب درآمد برای دانشگاه‌ها و با الگوبرداری از دانشگاه‌های خارجی قانون ۲۰ درصد دانشجوی خودگردان را تصویب کرد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه هیچ تفاوتی بین دانشجویان خودگردان و سایر دانشجویان از نظر انجام تعهدات وجود ندارد، اظهار کرد: دادن طرح نیز برای تمامی دانشجویان چه خودگردان و چه غیرخودگردان ضروری است. این تصمیم که دانشجویان با هم تحصیل کنند اشکال ندارد اما باید امکانات آن نیز فراهم شود. اینکه برای کلاسی با ۱۲۰ نفر ظرفیت به طمع پول، ۲۵۰ نفر پذیرش کنیم، به هیچ وجه کار درستی نیست و مسوول آموزش دانشگاه باید در این بخش دقت کند. اگر در سال‌های گذشته اشکالاتی وجود داشته، باید اصلاح شود. اگر ظرفیت دانشگاه‌ها را اضافه کنیم، اختصاص این ظرفیت‌ها به دانشجویان بومی مدنظر است تا بتوانیم نیروی مورد نیاز را تامین کنیم.

هاشمی با بیان اینکه در تهران در بخش بالین مشکل وجود دارد گفت: نمی‌دانستم در بخش علوم پایه نیز مشکلاتی وجود دارد، بنابراین باید ورودی‌ها را اصلاح کنیم تا زمانی که این قانون یعنی پذیرش ۲۰ درصد دانشجوی خودگردان وجود دارد، آموزش در رشته‌های مختلف پزشکی رایگان نخواهد بود و خود مسؤلان دانشگاه باید توجه کرده فضاهای آموزشی را ارتقا داده و دانشجویان غیرخودگردان باید احساس کنند که شرایط آنها با پذیرش دانشجویان خودگردان بهتر شده است.

وی تصریح کرد: تصور من این بود که طی ۲ الی ۳ سال می‌توانیم ۲۰۰۰ تخت اضافه کنیم اما هنوز این امر محقق نشده است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه بخشی اقدامات ما وارث تصمیماتی که در گذشته گرفته شده است، افزود: اصلاحات ما در این زمینه هدفمند بوده و اولویت با دانشجویان غیرخودگردان است. خود مسؤلان باید تدبیر کنند. خیلی بد است که یک دانشجو یک ساعت از وقت خود را در صف سلف تلف کند.

هاشمی با تاکید بر اینکه درخصوص توزیع در بخش‌های تخصصی نیز باید شرایط دانشجویان تغییر کند، گفت: من می‌گویم بروید در کشورهایی مثل لبنان، دانشگاه راه‌اندازی کنید تا جوانان مستعد کشور مجبور نباشند به دانشگاه‌های خصوصی بروند که خروجی آنها چیزی به عنوان سواد نیست.

وی در جمع دانشجویان گفت: من سه ماه دیگر برای پیگیری این موضوع به دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی می‌آیم

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7