دانش آموختگان

انتقاد ازجامعه پزشکی در بوته نقد در برنامه نبض

به گزارش صدای پزشکان به نقل از شبکه خبر، دکتر خسرونیا معاون نظارت سازمان نظام پزشکی استان تهران در برنامه نبض با اشاره به اجتناب ناپذیری خطای پزشکی در این حرفه تصریح کرد: خطای پزشکی همیشه بوده است و مربوط به امروز یا دیروز نیست بلکه به دلیل ظرافت های این حرفه، وجود خطای پزشکی، اجتناب ناپذیر است. دکتر خسرونیا افزود چنین خطاهایی در نسخه نویسی هم دیده می شود، خطای پزشکان در همه کشورها وجود دارد و شکات می تواند از طریق قانون به مطالبات خود دست یابد اما به تازگی برخی افراد تلاش می کنند تا با ایجاد سروصدا در دنیای مجازی، فضای جامعه را ملتهب کنند که درست نیست.

او تاکید کرد: پزشکان باید با بیمار خود صحبت کنند، زیرا بیشتر شکایات به دلیل صحبت نکردن پزشک با بیمار است و همین خطای پزشکی را بالا می برد و موجب بروز مشکلات بعدی می شود؛ زیرا اگر مردم از عوارض بیماری ها آگاهی پیدا کنند طبیعتا از پزشک ستیزی دست برمی دارند.

خسرونیا یادآور شد: جامعه پزشکی از انتقاد استقبال می کند و ما می خواهیم ۹۸ درصد جامعه پزشکی پاک و بی خطا باشد، زیرا اگر یک نفر در این جامعه خطایی مانند دریافت زیرمیزی و غیره داشته باشد بدیهی است اعتبار بقیه پزشکان را زیرسوال می برد، وجود روشنگری بین پزشک و بیمار نه تنها بازدارنده نیست بلکه اعتماد ساز است، البته هر مشکلی را نیاید رسانه ای کرد زیرا نتیجه عکس می دهد و مشکلات را بیشتر می کند.

او افزود: آگاهی جامعه نسبت به همه خطاهای پزشکی مانند تعداد آن در بیمارستانهای مختلف کشور نیاز نیست، زیرا موجب ترس و بی اعتمادی در جامعه می شود اما خود این اطلاعات را جامعه پزشکی باید داشته باشد تا اشتباه مشابه مرتکب نشوند.

او با اشاره به حواشی پیش آمده بین جامعه هنرمندان با پزشکان گفت: با ایجاد جلسات هم اندیشی بین پزشکان و هنرمندان کشورمان می توان اختلافات پیش آمده را حل  کرد و دیگر به این اختلافات دامن نزد.

1

دکتر شمسی متخصص اخلاق پزشکی دیگر مهمان برنامه با بیان اینکه مطالب منتشره در فضای مجازی از وجاهت علمی لازم برخوردار نیست، اظهار کرد: فضای مجازی واقعیتی انکار ناپذیر است، اما مشکل این فضا این است که بیشترمطالب منتشر شده از منبع موثقی برخوردار نیست و مردم باید بدانند که نباید براساس این اطلاعات نامعتبر از خود واکنش نشان دهند بلکه باید درباره آن تفحص صورت بگیرد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه افزود: چرخش اطلاعات ناموثق موجب سوء تفاهم می شود و عملا اعتمادها را ضایع می کند می تواند در رابطه میان پزشکان با بیماران اختلال جدی ایجاد کند، زیرا مردم نمی توانند به متخصصان قلب و ریه و غیره مراجعه نکنند اما در فضای بی اعتمادی مردم مجبور می شوند به پزشکان بیشتری مراجعه کنند و در نتیجه هزینه های بیشتری بپردازند.

او ادامه داد: پزشکان تافته جدا بافته نیستند و مثلا این طور نیست که آنها خود را برتر از جامعه ببینند، اما به دلیل آنکه گفتمان پزشکی درون همین جامعه مانده و مردم با حقایق پزشکی چندان آشنا نیستند، این سوء تفاهم در بین مردم نسبت به پزشکان ایجاد شده که باید در این زمینه با مردم صحبت شود.

او یادآور شد: تشخیص خطای پزشکی کار آسانی نیست و نیازمند، کاری کارشناسی است، پزشکان باید بتوانند در رابطه با خطای پزشکی با بیمار خود صحبت کنند و تنها در این شرایط است که اعتمادها برمی گردد، اما اگر قرار باشد خود بیمار بدون راهنمایی پزشک و کاملا تصادفی به خطای پزشکی پی ببرد در این صورت اعتماد بیمار به پزشک بطور کامل ضایع می شود؛ جامعه پزشکی باید مجالی برای ارتباط با مردم داشته باشد تا بتوانند اعتماد از دست رفته را به مردم و بیماران بازگرداند.

شمسی تصریح کرد: رسانه ای کردن خطای پزشکی کار درستی نیست، زیرا ممکن است در وهله نخست برای مخاطبین جذاب باشد اما در مقابل ترس گسترده ای در جامعه ایجاد می کند و تبعات خوبی در جامعه ندارد، بهتر است انجمن های علمی در این عرصه به صورت حرفه ای و علمی، اطلاع رسانی ها را با حفظ خطوط قرمز، رسانه ای کنند که البته با اهداف آموزشی این مهم باید صورت پذیرد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7