نظام سلامت

تعرفه های غیرواقعی سرمایه گذاران را فراری می دهد

به گزارش صدای پزشکان به نقل از فارس، محمدرضا نوروزی با اشاره به برگزاری دومین نمایشگاه بیمارستان‌سازی، تأسیسات و تجهیزات بیمارستانی با اشاره به کمبود تخت‌های بیمارستانی در کشور و محدودیت دولت در تامین اعتبارات مورد نیاز برای احداث و راه‌اندازی تخت‌های جدید، گفت: باید شرایط و امکانات لازم برای حضور بخش خصوصی در حوزه سلامت فراهم شود.

وی با اشاره به مقرون به صرفه نبودن سرمایه‌گذاری در حوزه سلامت، افزود: عدم برگشت سرمایه و همچنین سود حاصل از سرمایه‌گذاری در این حوزه، باعث شده که سرمایه‌گذاران بخش خصوصی رغبت به حضور در حوزه سلامت نداشته باشند.

این استاد دانشگاه در ادامه به آثار تعرفه‌های غیرواقعی در حوزه سلامت اشاره کرد و گفت: وقتی تعرفه‌ها واقعی نباشد، نمی‌توان انتظار داشت که سود سرمایه حاصل شود و البته دلیل غیرواقعی بودن تعرفه‌های خدمات درمانی، حمایت از مردم است که توان پرداخت هزینه‌های درمان را ندارند.

مشاور وزیر بهداشت با عنوان این مطلب که قیمت‌ها در حوزه سلامت بر اساس رقابت تعیین نمی‌شود، افزود: این وضعیت باعث شده تا تعرفه‌های بخش خصوصی هم توسط دولت تعیین شود؛ در نتیجه، امکان رقابت برای سرمایه‌گذاری در حوزه سلامت فراهم نمی‌شود.

نوروزی بر ضرورت احداث بیمارستان‌های زنجیره‌ای برای کاهش هزینه‌ها تاکید کرد و گفت: تشکیل تعاونی‌های پزشکان، می‌تواند یکی دیگر از راهکارهای سرمایه‌گذاری در حوزه سلامت باشد.

وی در ادامه به مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی در حوزه سلامت کشور اشاره کرد و افزود: وزارت بهداشت و دولت علاقه زیادی به سرمایه‌گذاری خارجی‌ها در حوزه سلامت دارند.

مشاور وزیر بهداشت از آمادگی کشورهای ایتالیا، چین، کره‌جنوبی، اتریش، ترکیه و… برای ساخت بیمارستان در ایران خبر داد و گفت: خارجی‌ها برای سرمایه‌گذاری در کشور، نیازمند ضمانت دولت هستند و به نظر می‌رسد که دولت نیز باید این حمایت را انجام دهد تا شاهد افزایش سرمایه‌گذاری خارجی‌ها در حوزه سلامت کشورمان باشیم.

نوروزی خواستار حمایت دولت از بخش خصوصی برای ورود به حوزه سلامت شد و افزود: باید موانع سرمایه‌گذاری برداشته شود تا بتوانیم امیدوار باشیم که بخش خصوصی به این حوزه ورود می‌کند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7