اقتصاد سلامت

پرداختی کارانه پزشکان براساس مصوبات قانونی انجام می شود

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: ما آمادگی پاسخگویی به بسیاری از گلایه ها و انتقادات نسبت به وزارت بهداشت را داریم.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وبدا، دکتر ایرج حریرچی ضمن بیان این مطلب گفت: به طور مثال نمی توانیم موضوعی مثل اعتیاد کسی که برای کمبود داروی سرب زدا از وزارت بهداشت شکایت دارد و مسمومیت او به دلیل سرب موجود در تریاک بوده است را رسانه ای کنیم.
سخنگوی وزارت بهداشت افزود: موضوع پرداختی کارانه پزشکان طبق مصوبات قانونی انجام می شود و با موضوع پرداخت های غیرقانونی تفاوت دارد؛ اگر قرار باشد اصلاحی در این مورد انجام شود، باید از طریق اصلاح مصوبات قانونی صورت گیرد.
دکتر حریرچی در خصوص محقق نشدن برخی از مصوبات برنامه چهارم و پنجم توسعه خاطرنشان کرد: وقتی رشد اقتصادی ۸ درصدی مورد پیش بینی رخ نمی دهد و حتی در سال هایی که رشد منفی داشته ایم، منابع لازم برای انجام برنامه های مندرج، تامین نخواهد شد.
سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که برخی تکالیف برنامه پنجم در حوزه سلامت آرمانی بوده و زیرساختهای آن فراهم نبوده است، افزود: یکی از مهمترین تکالیف وزارت بهداشت در برنامه توسعه پنجم ، کاهش پرداخت مردم برای سلامت به زیر ۳۰ درصد و کاهش هزینه های کمرشکن سلامت به یک درصد بوده است که تا قبل از این دولت، نه تنها به این سمت حرکت نشده بلکه بر خلاف آن حرکت شده بود که در این دولت با اجرای طرح تحول سلامت اصلاح شد و پرداخت های مردم برای خدمات سلامت کاهش یافت.
دکتر حریرچی در ادامه در پاسخ به سوالی درخصوص پرونده عباس کیارستمی و اظهارات پزشک او درباره روند درمان وی در ایران و فرانسه و ضربه به مغز وی در خارج از کشور، گفت: وزارت بهداشت درباره پرونده‌های این ‌چنینی آنچه را که باید انجام دهد در مقطع زمانی خودش اقدام می‌کند، اما رسیدگی به پرونده، مراجع قانونی خود را دارد و وزارت بهداشت تمایلی ندارد که در وظایف دستگاه‌های دیگر دخالت کند.
وی در ادامه در مورد موضوع سقط جنین نیز گفت: سقط جنین کاری غیرقانونی، غیراخلاقی و غیرشرعی است، حال اگر این کار غیرقانونی در محلی غیرقانونی انجام شود، علی رغم اینکه تلاش می‌شود با آنها برخورد مناسب صورت گیرد، توفیق زیادی حاصل نمی شود.
دکتر حریرچی افزود: آمار ما درباره سقط جنین نسبت به آنچه تخمین زده می‌شود، آمار بالایی نیست؛ چرا که بالاخره این اقدام غیرقانونی را طوری انجام می‌دهند که عوارض آن مخفی بماند و نمی‌توانیم آن را تشخیص .دهیم و کشف کنیم مگر اینکه عوارض شدیدی مانند پارگی رحم داشته باشد

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7