نظام سلامت

دانشگاه‌های علوم پزشکی حتی یک ریال هم سپرده گذاری نداشته اند

سخنگوی وزارت بهداشت ضمن اشاره به آمار موالید و مرگ و میر در کشور، گفت: غالب مرگ‌ها در ایران در بیمارستان رخ می‌دهند و مرگ در بیمارستان یک فرهنگ شده است.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایسنا، دکتر ایرج حریرچی در نشستی خبری درباره تولدها و مرگ‌ها در کشور با بیان اینکه در سال ۹۴، یک میلیون و ۵۰۰ هزار تولد در کشور داشتیم، گفت:بالغ بر ۳۸۵ هزار مرگ نیز در این سال رخ داده است که تعداد مرگ‌های زیر ۷۰ سال ۲۱۲ هزار بوده که ۵۵ درصد از مرگ‌ها را شامل می‌شود. همچنین مرگ زیر ۵۰ سال نیز ۹۸ هزار نفر بود که ۲۵ درصد مرگ‌ها را شامل می‌شود و در مجموع باید این مرگ‌ها کاهش یابد.

وی با بیان اینکه هیچ نظام بهداشتی نمی‌تواند از مرگ جلوگیری کند، ولی باید مرگ زودرس را جلوگیری کند، گفت: روزانه به طور میانگین بیش از ۱۰۰۰ نفر فوت می‌کنند که غالب مرگ در ایران در بیمارستان رخ می‌دهد و این مطالبه به وجود می‌آید که برای هر مرگ به صورت جزئی به آن پرداخته شود و مرگ در بیمارستان یک فرهنگ شده است.

وی افزود؛ در کشورهای دیگر مراکز پرستاری وجود دارد تا مرگ آسان صورت پذیرد، بنابراین برای هر مرگی کمیته مرگ تشکیل نمی‌شود؛ مثلا بیماری مبتلا به سرطان پیشرفته باشد و فوت کند، برای این مرگ کمیته مرگ تشکیل نمی‌شود.

حریرچی با بیان اینکه ۴۶درصد مرگ‌ها در ایران در سال ۹۴ به دلیل بیماری قلبی و عروقی بوده است، گفت: دومین علت مرگ مربوط به بیماری‌های سرطانی با ۱۳ درصد، عامل سوم تصادفات با ۹ درصد، بیماری‌های تنفسی با چهار درصد، دیابت سه درصد و ۱۸ درصد مرگ‌ها نیز به دلیل دیگر بیماری‌ها است.
سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه این اتفاق در حالیست که در سنین زیر ۷۰ سال بالغ بر ۹۱ درصد علت مرگ، تصادفات و حوادث جاده‌ای است، گفت: این آمار برای مرگ افراد زیر ۵۰ سال حدود ۶۸ درصد است.

وی با اشاره به شاخص سال‌های از دست رفته عمر به دلیل عوارض بیماری‌ها بر افراد، گفت: ۹ درصد به دلیل بیماری‌های قلبی و عروقی، ۹ درصد به دلیل کمردرد عمر بیماری‌ها را کشور تشکیل می‌دهند و همچنین ۶٫۳ درصد بار بیماری‌ها به دلیل افسردگی‌های تک قطبی است که سیاستگذاران سلامت باید برنامه‌های بهداشتی و درمانی خود را بر اساس این آمارها تدوین کنند چرا که دنیای امروز دیگر به مشکلات و بیماری‌های افسردگی، قلبی، کمردرد و … بیشتر از بیماری‌هایی که نام بزرگ و وحشتناکی همچون سرطان دارند توجه می‌کنند چرا که بروز مشکلاتی همچون افسردگی، کمردرد و … در نگاه اول ساده است اما موجب بالا رفتن هزینه‌های سیستم می‌شود.

حریرچی با ارائه آماری در خصوص وضعیت بار بیماری‌ها در سال ۲۰۰۲ و مقایسه آن با پیش‌بینی بیماری‌ها تا سال ۲۰۳۰، گفت: اولین عامل بار بیماری در سال ۲۰۳۰ ایدز خواهد بود و افسردگی، حوادث رانندگی، خشونت،‌ سکته قلبی، دیابت، بیماری‌های مزمن ریوی و از دست دادن شنوایی در سنین بالا و همچنین آب مروارید از جمله بیماری‌هایی هستند که بار زیادی در سال ۲۰۳۰ به سیستم بهداشت دنیا وارد می‌کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه بار بیماری روانی در ایران ۱۴ درصد است، افزود: بیماری‌های روانی دو جزء دارد که شامل بیماری‌های شدید روانی است که فرد بیمار باید در بیمارستان بستری شود و بخش دیگر مربوط به بیماری‌های معمول روان همچون وسواس و افسردگی مینور است.

وی افزود: بار بیماری در ایران بر اساس مطالعاتی که در سال ۲۰۱۰ انجام و در سال ۲۰۱۴ منتشر شد، به شرح زیر است که بر این اساس رتبه‌بندی بار بیماری‌ها در مردان عبارتند از حوادث جاده‌ای، درد پایین کمر، اختلال افسردگی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مصرفی دارو، خشونت بین فردی و آسیب رساندن به خود است.

حریرچی بیان کرد: مهمترین موضوعی که در حوزه خشونت بین فردی که باعث ارجاع افراد به دادگاه می‌شود نزاع خیابانی است که وزارت بهداشت به عنوان یکی از رسالت‌های خود در نظر دارد در شبکه افراد تحت پوشش خود و جمعیت هدفش آموزش‌های کنترل خشم و مقابله با استرس را در راستای کاهش خشونت بین فردی ارائه دهد.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه خودکشی جزء دسته آسیب‌ رسان به خود است که عمدتا در میان مردان این آیتم بیشتر است، گفت:‌ معمولا بیش از ۹۵ درصد افرادی که اقدام به خودکشی می‌کنند مشکل روانی دارند و در میان آنها بیش از ۸۵ درصدشان افسردگی دارند و علت بیشتر خودکشی‌ها در کشور به دلیل بیماری‌های روان است و قبول کنید که انتشار اخبار خودکشی با شرح اعلام تکنیک‌های آن باعث افزایش خودکشی می‌شود.

ریالی از محل اعتبارات هدفمندی یارانه‌ها برای اجرای طرح تحول سلامت دریافت نشده است

وی در خصوص رتبه‌بندی بار بیماری در زنان ایرانی نیز گفت: بر اساس تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۴ منتشر شده در زنان ایرانی اختلالات افسردگی، درد کمری، حوادث جاده‌ای، اختلال اضطراب، اختلالات عضلانی ـ اسکلتی، کمبود آهن و … دارای بیشترین بار بیماری است.

سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از این نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وزیر بهداشت عنوان کرده که حتی یک ریال از محل اعتبارات هدفمندی برای اجرای طرح تحول سلامت دریافت نکرده است، گفت: منظور وزیر بهداشت اعتبارات هدفمندی بوده که هنوز از محل اعتبارات هدفمندی چیزی دریافت نکردیم اما با توجه به اولویت‌هایی که دولت برای اجرای طرح تحول سلامت در نظر گرفته از سایر اعتبارات وزارت بهداشت برداشت کرده‌ایم تا کار روی زمین نماند.

سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از این نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وزیر بهداشت عنوان کرده که حتی یک ریال از محل اعتبارات هدفمندی برای اجرای طرح تحول سلامت دریافت نکرده است، گفت: منظور وزیر بهداشت اعتبارات هدفمندی بوده که هنوز از محل اعتبارات هدفمندی چیزی دریافت نکردیم اما با توجه به اولویت‌هایی که دولت برای اجرای طرح تحول سلامت در نظر گرفته از سایر اعتبارات وزارت بهداشت برداشت کرده‌ایم تا کار روی زمین نماند.

وی با بیان اینکه به میزانی از محل سایر اعتبارات وزارت بهداشت برداشت کرده‌ایم که بتوانیم سرپا باشیم و کار ادامه یابد، گفت: ما هیچ کدام از بسته‌های طرح تحول سلامت را حتی سر سوزنی متوقف نکردیم و کاهش خدمات بهداشتی در قالب طرح تحول سلامت متوقف نشده و خوشبختانه با همت دولت، وزارت بهداشت، مدیران محیطی و پرسنل شاهد هستیم که با توجه به کمبود بودجه‌ها حتی سر سوزنی کار عقب‌نشینی نکرده است و سر سوزنی از میثاق با رهبری و مردم تخطئی نکردیم.

حریرچی درباره سپرده گذاری دانشگاه‌ها در بانک‌ها از محل پول حوزه سلامت با بیان اینکه درآمد روزانه به حساب بیمارستان واریز می‌شود و بعد به حساب دانشگاه ریخته می‌شود، گفت: دانشگاه کل اعتبارات خود را به حساب خزانه ریخته و بعد این پول به وزارت بهداشت می‌رسد و سپس این پول‌ها به صورت آبشاری توزیع می‌شود. در این مدت نیز این مبالغ در حساب بانک‌ها است که درصدی از این درآمدها برای حقوق پرسنل است و رسما اعلام می‌کنم که دانشگاه‌های علوم پزشکی حتی یک ریال هم سپرده گذاری نداشته و ندارند.

وی با بیان اینکه هرگونه فعل سپرده گذاری در بانک‌ها که منطبق بر قانون سپرده گذاری باشد در وزارت بهداشت وجود ندارد، گفت: ۱۶۹۹ واحد مستقل مالی داریم که بخشی از آنها درآمد دارند و باید حساب صندوق‌های خود را به صورت روزانه در حساب بانکی بیمارستان واریز کنند چرا که اگر در جیب افراد بیمارستان باشد شائبه اختلاس ایجاد می‌شود.

حریرچی بار دیگر تاکید کرد که پول‌ها به صورت آبشاری پس از واریز به خزانه وزارت بهداشت برای پرداخت حقوق، تسویه حساب خریدها و … صرف می‌شود و اگر باقیمانده این پول‌ها که البته حجیم هم نیست باقی بماند ،بانک‌ها پیشنهاد می‌کنند برای جذب این باقیمانده پول سود آن را بپردازند ولی ریالی از آن برای دانشگاه‌ها و پرداخت هزینه دانشگاه‌ها و کارانه صرف نمی‌شود بلکه تمام سود سپرده با تشخیص هیات‌های امنای دانشگاه‌ها برای مردم هزینه می‌شود و عمدتا در جاهایی هزینه می‌شود که کمبود و کسری وجود دارد.

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به برخی انتقادات به هزینه کرد طرح تحول سلامت نیز گفت: آیا بیمه شدن ۹ میلیون نفر بدون بودجه امکان دارد، آیا قانون بیمه همگانی داریم؟ بیمه شدن افراد جدید در سالهای ۹۳، ۹۴ و ۹۵ می‌تواند بودجه وزارت بهداشت را تحت تأثیر قرار دهد.

وی در توضیح بیشتر عنوان کرد: طبق برآوردها عملکرد صندوق بیمه‌های جدید ۳۶۰۰ میلیارد در سال ۹۳؛ در سال ۹۴ بالغ بر ۲۰۰۰ میلیارد و در ۶ ماهه امسال دو هزار میلیارد هزینه شده است و این جدا از بدهی ۹ هزار میلیارد بدهی دو بیمه به وزارت بهداشت است ولی همه انتقادها به تعرفه‌هاست و عنوان می‌شود که طرح تحول سلامت ــ اقتصاد کشور را تحت تأثیر قرار داده است در حالی که کل بودجه طرح تحول در حدود یک درصد بودجه بوده و ۹۹ درصد بودجه در حوزه‌های دیگر هزینه می‌شود و نباید در زمین دیگری بازی کرد.

هر ایرانی یک مراقب سلامت خواهد داشت

حریرچی در توضیح بیشتر درباره انتقاد به انتشار اوراق قرضه در حوزه سلامت برای جبران بدهی بیمه‌ها به موضوع انتشار اوراق قرضه برای خرید گندم که از قیمت جهانی نیز بالاتر خریداری می‌شود، اشاره کرد و گفت: چرا نمی‌گویند این خریدهای گندم شبه‌ربوی است ولی وقتی مستمندان را بر طبق قانون بیمه می‌کنیم انتقاد می‌کنند این کار رباست و این پول‌ها می‌رود به جیب پزشکان!

قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت در ادامه داد: هیچ کدام از مدیران وزارت بهداشت نیز هم اکنون عضو هئیت مدیره‌ بیمارستان‌های خصوصی نیستند. همچنین مجموعه سقف بودجه وزارت بهداشت در همه حوزه‌ها حدود ۳۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد اختصاص یافت و آن اعتبار ۵۰ هزار میلیارد محقق نشد.

حریرچی با اشاره به مشکلات قاچاق در حوزه آرایشی و بهداشتی گفت: ما خوشحالیم که مبارزه با قاچاق تأثیر خوبی در حوزه سلامت و حتی ایجاد شغل داشته است ولی در مجموع اثرات مضرر کالاهای قاچاق علی‌الخصوص در مکمل‌ها بسیار است.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره سرشماری این وزارتخانه برای طرح مراقب سلامت نیز گفت: در حاشیه شهرها سرشماری کردیم که بالاترین دقت هم برای وزارت بهداشت است و افراد خانواده‌ها را ثبت می‌کنیم، برخی هم فراخوان دادیم خودشان مراجعه می‌کنند، برخی هم از رسانه‌های محلی یا بااستفاده از سفیران سلامت به اطلاعاتشان دست می یابیم، همچنین به ادارات و کارخانه‌ها مراجعه می‌کنیم و در نهایت با تلفن‌های رابطین تماس گرفته می‌شودتا در انتهای سرشماری بنا به تاکیدات وزیر بهداشت و در این دوره مدیریتی هر ایرانی یک مراقب سلامت خواهد داشت.

حریرچی درباره تورم حوزه سلامت نیز توضیح داد: تورم ناشی از دو چیز است که یک افزایش قیمت و دیگری عدم کنترل قیمت‌هاست. به عنوان مثال سال ۹۱ و ۹۲ هزینه تخت‌ روز ۴۸ هزار تومان بود، در سال ۹۳ این هزینه ۱۰۶ هزار تومان شد و بیمه‌ها و شورای عالی بیمه امضا کردند که قیمت تمام تخت روز را ۲۰۳ هزار تومان پرداخت کنند،ولی حال باید هنوز قیمت تخت روز را در همان ۴۸ هزار تومان نگه داشتند؟! درحالیکه زمانی ۵۰ درصد هزینه هتلنیگ برای غذای بیمار صرف می‌شد.

وی در توضیح بیشتر تورم در حوزه سلامت عنوان کرد: اگر قیمتی را بالا ببریم، یعنی ۴۸ هزار تومان را ۱۰۳ هزار تومان کرده و دولت بپردازد آیا در این صورت هزینه خانوار زیاد شده است؟ در جراحی تعرفه آن ۷۰۰ هزار تومان بود و در مقطعی که هزینه آن  سه تا ۷ میلیون تومان دربخش خصوصی شد تعرفه دولتی آن به یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان افزایش یافته تا دیگر مردم بیرون و در بخش خصوصی پول ندهند، آیا این تورم است؟ در حالی که مردم بسیار کمتر آن هزینه بخش خصوصی را پرداخت خواهند کرد.

حریرچی ادامه داد: از سال ۸۰ تا سال ۹۱ بیش از ۵۰ درصد هزینه‌های سلامت از جیب مردم بود ولی در سال ۹۳ این درصد به ۴۰ درصد کاهش یافت، در سال ۹۲ و ۹۳ نیز هزینه خانوارها ۵٫۸ درصد از درآمد خود برای سلامت هزینه کردند.

وی خاطرنشان کرد: در تورم سلامت یک نکته کلیدی وجود دارد و آن اینکه در سال‌های اجرای طرح تحول هزینه پرداختی مردم کاهش یافته است یعنی در سال ۹۲ تورم سلامت بالغ بر ۳۴٫۸ درصد، در سال ۹۳ بالغ بر ۳۱٫۷ و در سال ۹۴ بالغ بر ۲۳٫۸ درصد و در ۶ ماهه اول امسال تورم سلامت به ۱۷ درصد کاهش یافته است و در مجموعه هزینه خانوار در بهداشت علی‌الخصوص در سال ۹۳ که نقد به آن وارد می‌کنند ۱۸ درصد افزایش یافت در حالی که تورم جامعه ۱۵ درصد بود، بنابراین تورم سلامت در این سال دو برابر نشده است و این آمارهای رسمی بانک مرکزی و مرکز آمار است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7