نظام سلامت

فاصله علم پزشکی با مدیریت بیمارستانی زیاد است

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با وجود پیشرفت‌های خوب علم پزشکی مدیریت بیمارستانی وضع مناسبی ندارد و باید ارتقا یابد.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، محمد آقاجانی در حاشیه مراسم ظرفیت سازی و توانمند سازی مدیریت بیمارستان‌های دولتی کشور در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: یکی از اهداف سه گانه طرح تحول سلامت افزایش کیفیت در ارائه خدمات سلامت بود که برای رسیدن به این هدف اعتبار بخشی بیمارستان ها و توانمند سازی مدیران بیمارستان ها ضرورت دارد.

وی گفت: امروز شاهد به ثمر رسیدن این برنامه ریزی ۲ ساله و اقداماتی که برای توانمند سازی مدیران دولتی شامل بررسی و ارزیابی وضع و سطح دانش مدیران بیمارستانی انجام شده است، هستیم.

آقاجانی با بیان اینکه ۲۶۶ مدیر برای این هدف انتخاب و آزمون هایی برای آنها برگزار شده است، ادامه داد: نتایج این آزمون‌ها به عنوان نقشه راه وزارت بهداشت برای تدوین نیازهای آموزشی مدیران بیمارستانی است.

معاون درمان وزارت بهداشت و درمان با اشاره به اینکه برنامه های آموزشی برای مدیران در ۷ سرفصل آموزشی تهیه شده و سازمان بهداشت جهانی در تدوین این دوره های آموزشی کمک زیادی کرده است، افزود: ۷ تیم داخلی و خارجی مسئولیت مدیریت آموزش را برعهده دارند و ۱۰۰ مدرس از ۱۰ قطب کشوری انتصاب شده اند و هزار و ۱۰۰ مدیر بیمارستان را در یک دوره ۴ هفته ای با روش های نوین آموزشی آشنا خواهند کرد.

وی گفت: ارتقای بهره وری مدیریت بیمارستان های دولتی و افزایش رضایت مندی مردم از این طریق افزایش خواهد یافت و این همایش با این هدف برگزار می شود.

وی افزود: با وجود توسعه و رشد دائمی علوم پزشکی، علم مدیریت پزشکی و بیمارستانی در کشور توسعه نیافته است و ما با این همایش در تلاشیم این فاصله را برطرف کنیم.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: مدیرانی که اکنون مدیریت بیمارستان ها را برعهده دارند شاید دانش و کفایت لازم را در این زمینه نداشته باشند و وظیفه ماست که این نگرانی ها و فاصله ها را برطرف کنیم.

وی در پایان گفت: وزارت بهداشت به دانشگاه‌ها ابلاغ کرده است که تغییرات در سطح مدیران آموزش دیده کمتر رخ دهد و با سازمان امور اداری استخدامی کشور نیز رایزنی شده است که مدیران آموزش دیده در شغل خود ابقا شوند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7