نظام سلامت

توانمندسازى مدیران در بیمارستان های دولتی یکی از ضرورت های نظام سلامت است/ مدیریت بیمارستان ها جذابیتی برای متخصصان ندارد

دکتر صدرالسادات گفت: بسیاری از متخصصان ما ترجیح می دهند به جای جایگاه مدیریت، در رشته تخصصی خود مشغول به کار باشند.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وبدا دکتر على صدرالسادات معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت در همایش ظرفیت سازى مدیران بیمارستان هاى دولتى، توانمندسازى مدیران در بیمارستان های دولتی را یکی از ضرورت های نظام سلامت دانست و گفت: صرف نظر از پیچیدگى و حساسیت مدیریت بهداشت و درمان در سطح کشور، مدیریت مراکز بهداشتى درمانى دولتى و خصوصى نیز گستردگى بسیارى دارد که باید به آن توجه ویژه شود.

دکتر صدرالسادات در این زمینه افزود: در حال حاضر، نیروی انسانی مشغول به کار در بیمارستان ها بالغ بر ٣٧٣هزار نفر است و على رغم تلاش هایی که تا کنون انجام شده و با وجود برگزاری دوره هاى آموزشى متعدد، همچنان در این زمینه با چالش هاى بسیار زیادی رو به رو هستیم.

وی گفت: لازمه یک راهکار کاربردی در مدیریت مراکز درمانی نیازمند تفکر نظام مند و راهبردى است که تاکنون این نوع تفکر کمتر وجود داشته است.

دکتر صدرالسادات با اشاره به بی انگیزگی در برخی ازمدیرانی که برای مدیریت بیمارستانها برگزیده می شوند خاطرنشان کرد: مسئولیت مدیریت بیمارستان جذابیتى براى این افراد نداشته و گاهى براى این کار آنها را مجبور می کنیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت بى ثباتى در مدیریت بیمارستانى، نبود نظام آموزشى نظام مند در بیمارستان ها، تخصیص و توزیع منابع و مداخلات سیاسى در تعیین افراد را از چالش هاى مهم این حوزه دانست و اضافه کرد: از طرف دیگر شاهد هستیم که انتصاب و انتخاب به روال منطقى و شایسته سالارى صورت نمی گیرد.

وی یادآور شد: آموزش مدیران بر اساس شایسگى از اهداف مهم ماست و برگزاری این دوره نیز برای دست یابی به این مهم است.

دکتر صدرالسادات در ادامه گفت: شورای عالى ادارى کشور در نیمه اول سال ٩٣ با ابلاغ مصوبه اى در این زمینه، این کار را به یک تکلیف قانونى تبدیل کرده است و وزارت بهداشت بر اساس وظیفه خود در قبال حوزه سلامت این اقدام را با همکاری معاونت توسعه مدیریت و منابع، معاونت درمان و امور بین الملل وزارت بهداشت به عهده گرفته است

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7