نظام سلامت

گلایه وزیر از عملیات روانی سنگینی علیه وزارت بهداشت

به گزارش صدای پزشکان ، وزیر بهداشت در رابطه با ادغام دو وزارتخانه بهداشت و رفاه واکنش نشان داد و این موضوع را ناشی از فضای سیاست زده‌ی کشور می داند. در این رابطه دکتر هاشمی می‌گوید: متأسفم که در فضای سیاست زده‌ی کشور، برخی سیاست بازان هر آن چه را می‌خواهند، وارونه جلوه می‌دهند؛ و از همین وسیله برای رای نیاوردن نظرات کارشناسان دلسوز حوزه‌ی سلامت سود بردند. همچنین با صراحت می‌گویم، با ادغام وزارت رفاه در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یا .انتزاع آموزش پزشکی مخالفم و چنین پیشنهادهایی را به سود نظام سلامت کشور نمی‌دانم

متن کامل یادداشت وزیر بهداشت که آن را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده به شرح زیر است:

طی دو هفته گذشته عملیات روانی سنگینی علیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شکل گرفت. عملیاتی که هدف از آن، اثرگذاری در تصمیم سازی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در مورد ساماندهی حوزه‌ی سلامت در برنامه‌ی ششم بود. از چپ و راست و میانه تا بخشی از جامعه‌ی پزشکی هم در این موضوع فعال بودند. البته این اقدام به عنوان سندی علیه سلامت مردم کشور در تاریخ باقی خواهد ماند و بالاخره روزی حقیقت روشن خواهد شد.

آن‌چه باید تأکید کنم این که در این میدان، وزارت بهداشت نه عقبه‌ی سیاسی دارد، نه تشکیلات رسانه‌ای آماده به خدمت برای فضاسازی و نه پولی برای هزینه کردن در این حوزه‌ها، که اگر داشت هم چنین نمی‌کرد.

اما لازم است هموطنان عزیز بدانند، ما در کمیسیون تلفیق تنها از یک‌پارچه سازی مدیریت خدمت و تجمیع منابع و بیمه‌ها که نص قانون و سیاست‌های ابلاغی رهبری در حوزه‌ی سلامت است، دفاع کردیم؛ آن هم برای ارائه خدمات بهتر و بیشتر بهداشتی و درمانی به مردمی که گاه در رنج بیماری و فقر و نبود امکانات، از هستی ساقط می‌شدند.

پرواضح است تولیت، بدون نظارت و مدیریت بر منابع مالی، قادر به اجرای سیاست‌ها نیست. مدل‌های موفقی از این دست نیز در جهان وجود دارد که همه آن را می‌شناسیم.

در کشور ما اما پول در اختیار وزارت رفاه است و سیاست‌گذار وزارت بهداشت! در چنین شرایطی آیا متولی می‌تواند پاسخ‌گوی افکار عمومی، مجلس و نیازهای مردم باشد؟

متأسفم که در فضای سیاست زده‌ی کشور، برخی سیاست بازان هر آن چه را می‌خواهند، وارونه جلوه می‌دهند؛ و از همین وسیله برای رای نیاوردن نظرات کارشناسان دلسوز حوزه‌ی سلامت سود بردند.

همچنین با صراحت می‌گویم، با ادغام وزارت رفاه در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یا انتزاع آموزش پزشکی مخالفم و چنین پیشنهادهایی را به سود نظام سلامت کشور نمی‌دانم.

این‌ها نشانی‌های غلط دیگری است، برای ادامه‌ی همان عملیات روانی و بدون تردید دود این سیاست بازی‌ها به چشم همان مردم دردمند می‌رود و سودش به جیب منفعت طلبان و تاریخ چنین خطایی را هرگز نخواهد بخشید.

امیدوارم در صحن علنی، نمایندگان به برنامه‌ای رأی دهند که نفع مردم در آن است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

2 نظر برای مطلب "گلایه وزیر از عملیات روانی سنگینی علیه وزارت بهداشت"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
پزشک
Guest
امیدوارم بیمارستان های آموزشی از درمانی جدا شوند چرا که بار کاری درمانی مانع از آموزش صحیح دستیارانی میشود که بخش بزرگی از درمان در بیمارستان بر دوش اونهاست.پرواضحه که به جای انکه مشغول تحصیل و آموزش کلاسیک باشند برخی به ناچار بخش عمده ای از زمان خود را به کار و شب نخوابی میپردازند وبه عبارتی وقت کنند باید بخوابند! پزشکی علم کلاسیک است و به میزان بالایی نیاز به درس خواندن و به روز شدن و آشنایی با مقالات به روز دارد ولی حجم شدید و سنگین کار مغایر با این هدف است ویکی از این علت ها… بیشتر
حسین
Guest

تا وقتی که آموزش و درمان پزشکی هر دو زیر نظر یک وزارت خونه و به تبع اون در اختیار دانشگاه علوم پزشکی باشد ارزوی شما محقق نخواهد شد،چون اگر بیمارستانهای درمانی جدا بشن،اساتید گرامی به ناچار باید خودشون مریض ببینن،پس طبیعیه که تمام بیمارستانهای شهر رو آموزشی اعلام کنن تا خودشون از کشیک دادن معاف بشن.

wpDiscuz
Powered by Themes24x7