اقتصاد سلامت

پرداختی مردم در بیمارستان‌های دولتی با تعرفه‌های جدید افزایش نمی‌یابد

مشاور وزیر بهداشت ضمن تبیین چند نکته درباره مصوبه دولت در زمینه تعرفه‌های پزشکی امسال، تاکید کرد: امسال هیچ گونه افزایش پرداختی در بخش دولتی متوجه بیماران نخواهد بود.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایسنا دکتر زارع‌نژاد، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در توضیح جزییات تعرفه‌های پزشکی سال ۹۴ ضمن اشاره به نرخ مصوب دولت برای تعرفه‌های ویزیت در بخش دولتی، تاکید کرد: افزایش نرخ ویزیت‌ها در بخش دولتی توسط بیمه‌ها تامین می‌شود؛ به طوری که با توجه به رشد ۱۴ درصدی منابع بیمه‌ای و افزایش میانگین ۹ درصدی تعرفه‌ها، می‌توان گفت که هیچ گونه افزایش پرداختی از سوی بیماران در بخش دولتی صورت نمی‌گیرد و سهم بیماران در پرداخت این هزینه‌ها همانند سال گذشته است.

وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره افزایش ۲۰ درصدی نرخ هتلینگ در بیمارستان‌های دولتی و چگونگی سهم بیماران در پرداخت این هزینه‌ها با توجه به تاکید طرح تحول نظام سلامت بر کاهش سهم جیب بیماران در پرداخت هزینه‌های درمانی نیز مجددا تاکید کرد که بنا به برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات انجام شده، افزایش ۲۰ درصدی نرخ اقامت در بیمارستان‌های دولتی نیز توسط بیمه‌ها تامین می‌شود و جای هیچ گونه نگرانی درباره سهم پرداختی بیماران وجود ندارد.

مشاور وزیر بهداشت در همین راستا افزود: با توجه به بازنگری کتاب ارزش‌های نسبی خدمات سلامت در سال ۹۳ و ۹۴، رقم ریالی حق‌العلاج پزشکان در سال ۹۴ در بخش دولتی و خصوصی تغییری پیدا نخواهد کرد.

بنا بر تاکید وی، نرخ خدمات پاراکلینیک در بخش دولتی شامل آزمایشگاه، رادیولوژی، سونوگرافی و … نیز امسال تغییری نخواهد داشت.

دکتر زارع‌نژاد همچنین درباره تعرفه‌های بخش خصوصی و چگونگی پرداخت بیماران هنگام مراجعه به این دسته از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، گفت: افزایش تعرفه در بخش خصوصی نیز متناسب با نوع قرارداد بیمه‌های تکمیلی با بیمه‌گذاران توسط این بیمه‌ها پوشش داده می‌شود.

وی در پایان صحبت‌هایش با اشاره به رشد متوسط ۹ درصدی تعرفه‌های پزشکی در سال جاری، گفت: این افزایش بسیار کمتر از نرخ تورم است، این درحالیست که در دنیا نیز ثابت شده که نرخ تورم حوزه سلامت همواره دو برابر نرخ تورم عمومی جامعه است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7