نظام سلامت

طرح تشکیل وزارت سلامت و رفاه غیرکارشناسی است

به گزارش صدای پزشکان محمدنعیم امینی فرد در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،درباره طرح تشکیل وزارت سلامت و رفاه، گفت: این پیشنهاد در کمیسیون تلفیق از سوی برخی نمایندگان مطرح شده اما اعضای کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس بر این باورند که با توجه به اینکه آموزش پزشکی جزو جدایی ناپذیر وزارت بهداشت ودرمان است پس این طرح بسیار خام بوده و کمیسیون بهداشت موافق این پیشنهاد نیست.

نماینده مردم ایرانشهر درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح های خلق الساعه در هیچ حوزه ای نتیجه مثبت نخواهد داشت، افزود: گرچه طراحان این موضوع بر این اعتقادند که با این اقدام تکلیف خدمات حمایتی، پوشش بیمه ها و موارد دیگر مشخص می شود اما واقعیت آن است که باید قالب آموزش پزشکی در وزارت بهداشت و درمان حفظ شود بنابراین کمیسیون بهداشت نظر مساعدی به این طرح ندارد.

وی با تاکید براینکه به موضوع مهم وجود آموزش پزشکی دروزارت بهداشت در طرح تشکیل وزارت سلامت و رفاه هیچ توجهی نشده است، تصریح کرد: ادغام آموزش پزشکی با ساختار بهداشت و درمان کشور بسیار موفقیت آمیز بوده است، بنابراین نباید این الگوی موفق که دارای دستاوردهای فوق العاده کیفی و کمی بوده را تغییر داد.

امینی فرد با اشاره به اینکه به لحاظ تربیت نیروهای کارشناس، پزشک عمومی، تخصصی و فوق تخصصی با این روش دستاوردهای قابل قبولی حاصل شده است، گفت: نباید ساختارهای موفق را تغییر داد و به تجربه های قبلی بازگشت، بنابراین طرح پیشنهاد تشکیل سازمان سلامت و رفاه اقدام مثبتی نیست.

این نماینده مردم درمجلس دهم با یادآوری اینکه موضوع انتقال شورای عالی بیمه سلامت به وزارت بهداشت درکمیسیون تلفیق آراء مثبت را کسب نکرد، افزود: این موضوع به آن معنا نیست که درشرایط فعلی نمی توان اقدامی را درجهت اصلاح حوزه بهداشت و بیمه ها انجام نداد، البته درخصوص تعیین تکلیف تجمیع بیمه ها نظرات مختلفی وجود دارد که بهتر است دولت دراین زمینه ورود جدی داشته باشد.

وی با انتقاد از عدم ورود دولت به تعیین تکلیف تجمیع بیمه ها، تصریح کرد: متاسفانه اختلاف نظر میان ۲ وزارتخانه به سطح پارلمان و جامعه کشیده شد که این موضوع به طورحتم تبعات خوبی ندارد، بنابراین دولت به ویژه شخص رییس جمهور باید با استفاده از نظرات کارشناسی این موضوع را تعیین تکلیف کند؛ البته مجلس نیزمی تواند دولت را ملزم کند که طی مدت زمان مشخص درخصوص وضعیت بیمه ها تصمیم گیری کند.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با تاکید بر بند ۷ سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری، گفت: دراین سیاست ها تاکید شده منابع سلامت از طریق سیستم بیمه ای با محوریت وزارت بهداشت هزینه شود، البته تعابیر مختلفی ازتولیت وجود دارد اما زمانی که به تولیت وزارت بهداشت معتقدیم باید به ابزار تولیت نیز توجه کرد.

 

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

2 نظر برای مطلب "طرح تشکیل وزارت سلامت و رفاه غیرکارشناسی است"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
م. ک.
Guest
معلومه که موافق طرح جدا شدن آموزش پزشکی از وزارت بهداشت نیستن وگرنه این همه اینترن رو که مجانی دارن کار میکنن رو باید با پزشک حقوق بگیر تعویض کنن. ولی اینترن ها در حقیقت دارم وقت آموزش شون رو صرف کارهای زیاد و بی فایده میکنن برای همین آموزش پزشک عمومی ما در حد درمان کننده سرما خوردگی پایین اومده اون وقت این پزشک های با عملکرد ضعیف رو میفرستیم طرح اشتباهی هم بکنن کسی نمیگه این وقتی باید آموزش مناسب میگرفته داشته علایم حیاتی هر دو ساعت تا صبح چک میکرده. البته طرح کارشناسی نشده هم خوب نیست… بیشتر
م. ک.
Guest
معلومه که موافق طرح جدا شدن آموزش پزشکی از وزارت بهداشت نیستن وگرنه این همه اینترن رو که مجانی دارن کار میکنن رو باید با پزشک حقوق بگیر تعویض کنن. ولی اینترن ها در حقیقت دارم وقت آموزش شون صرف کارهای زیاد و بی فایده میکنن برای همین آموزش پزشک عمومی ما در حد درمان کننده سرما خوردگی پایین اومده اون وقت این پزشک های با عملکرد ضعیف رو میفرستیم طرح اشتباهی هم بکنن کسی نمیگه این وقتی باید آموزش مناسب میگرفته داشته علایم حیاتی هر دو ساعت تا صبح چک میکرده. البته طرح کارشناسی نشده هم خوب نیست ولی… بیشتر
wpDiscuz
Powered by Themes24x7