دیده بان سلامت

ارتباطات جنسی کنترل نشده در حال حاضر شایع ترین دلیل ابتلای جامعه به ایدز

دکتر مسعود مردانی متخصص بیماری های عفونی که میهمان برنامه نبض شبکه خبر بود، گفت: بسیاری از کشورها با سلاح موثر آموزش به جنگ ایدز رفتند و در کشور ما معلمین، پدر و مادر، رسانه ها، شهرداری و کلیه سازمانها و ارگانها باید دراین زمینه کوشا باشند.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وبدا، دکتر مردانی گفت: راه های ابتلا به بیماری ایدز کاملا مشخص است؛ تزریق خون از اولین راه های انتقال بوده است، که در حال حاضر این راه انتقال در کشور ما وجود ندارد، به دنبال آن استفاده از سرنگ مشترک برای استفاده از مواد مخدر و نیز روابط جنسی بدون محافظت، از جمله راه های انتقال این ویروس است که مورد آخر در کل دنیا بیشترین دلیل ابتلا به این بیماری شناخته شده است.

دکتر مردانی گفت: بانوانی که در گذشته کمترین ابتلا را داشتند در حال حاضر آمار قابل توجهی را به خود اختصاص داده اند، جوانان باید بیشتر مراقب باشند تا به این بیماری مبتلا نشوند.

این متخصص بیماریهای عفونی با بیان این که ارتباطات جنسی کنترل نشده در حال حاضر شایع ترین دلیل ابتلای جامعه به این بیماری است، افزود: مردم درک درستی از این بیماری ندارند و تصور می کنند اگر تنشان به تن یک بیمار بخورد بیمار شده اند که اشتباه است، این بیماری ما را انتخاب نمی کند بلکه این ما هستیم که با رفتار غلطتمان به سراغ آن می رویم.

وی افزود: زمانی که جوانان ما از سلامت جنسی خود بی خبرند طبیعی است که به اینترنت، ماهواره و شبکه های مجازی پناه می برند و ما پایگاه مناسبی برای اطلاع رسانی در این زمینه نداریم.
دکتر مردانی افزود: بسیاری از جوانان به دلیل عدم آگاهی در زمینه مسائل جنسی دچار گرفتاری و مشکلات می شوند، هنوز هم مسئله اعتیاد تزریقی وجود دارد، مسئله استفاده از روانگردانها و استفاده از شیشه در کشور روند رو به رشدی را نشان می دهد که این مسئله نگران کننده است و این مواد جدید هنجارهای اجتماعی را از بین می برد و موجب می شوند که افرد به بیماری های مقاربتی مبتلا شوند.

وی افزود: بسیاری از کشورها با سلاح موثر آموزش به جنگ ایدز رفتند و در این زمینه معلمین، پدر و مادر، رسانه ها ، شهرداری و کلیه سازمانها و ارگانها باید در زمینه ابتلا به ایدز آموزشهای لازم را بدهند.

دکتر مردانی با بیان این که از ظرفیت رسانه ملی می توان برای آموزش مخاطبین استفاده کرد، گفت: رسانه ها نقش موثری در اطلاع رسانی دارند، بسیاری از افراد یا از بیماری خود بی اطلاع اند و یا آن را پنهان می کنند، در حالیکه آزمایش ایدز کاملا رایگان است و اطلاعات بیماران محفوظ می ماند، با یک مشاوره ساده به راحتی می توان از ابتلا به این بیماری مصون ماند.

وی با طرح این پرسش که چه اشکالی دارد در تورهای گردشگری خارجی اطلاع رسانی های جنسی هم به درستی منتشر شود تا مسافران در صورتی که خواستند در طول سفر رابطه جنسی داشته باشند با راه و چاه آشنا شوند و به درستی عمل کنند.

دکتر مردانی افزود: اجباری کردن آزمایش ایدز صحیح نیست و طرحی شکست خورده است، ولی فردی که شریک جنسی بیش از یک نفر دارد باید حتما آزمایش بدهد.
این متخصص عفونی افزود: تاکید ما برای انجام آزمایش ایدز بیشتر روی کسانی است که رابطه جنسی با شرکای جنسی مختلف دارند و یا معتاد تزریقی هستند که باید خود و خانواده اش این تست را بدهند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7