نظام سلامت

انتقادات تند یک نماینده مجلس از طرح تحول سلامت: اثری از طرح تحول در قوانین ما وجود ندارد

به گزارش صدای پزشکان به نقل از فارس،‌ عبدالرضا مصری نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی در نشست امروز (یکشنبه) پارلمان در جریان سؤال خود از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: آقای وزیر شما رئیس شورایعالی بیمه کشور هستید، اولین وظیفه این شورا صیانت از حقوق بیمه‌شدگان است و اولین بحث من این است که چرا قانون برنامه را انجام ندادید.

وی افزود: پزشک خانواده را اجرا کنید، نظام ارجاع را ایجاد کنید، فصل‌بندی خدمات و یکپارچگی بیمه‌ها برابر قانون وظیفه شما بود. استقرار سامانه پرونده الکترونیک وظیفه شما بوده است و قانون ۵ سال برای انجام این کارها به شما وقت داده است.

نماینده کرمانشاه در مجلس تصریح کرد: وزارت رفاه موظف بوده ظرف ۲ سال خدمات بیمه سلامت را یکپارچه و با سامانه اطلاعاتی و پرونده الکترونیک انجام دهد، امروز این خدمات کجاست؟

مصری خاطرنشان کرد: قانون برنامه را اجرا نمی‌کنید بعد یک چیز را تحت عنوان برنامه تحول انجام می‌دهید، این در حالی است که اثری از طرح تحول در قوانین ما وجود ندارد، کاری که بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان هزینه به کشور تحمیل کرده، یک بند قانونی در مورد آن وجود ندارد.

وی اضافه کرد: به جای اینکه پزشک خانواده و نظام ارجاع انجام شود، سال ۹۱ تعرفه جراحی ۲۳ درصد افزایش یافت و در سال ۹۲ حدود ۱۸٫۵ درصد و در سال ۹۳ به عنوان طرح تحول ۱۲۰ درصد تعرفه جراحی بالا برده شد و بعد آقای وزیر با افتخار می‌گوید که این موضوع را در هیأت وزیران به ۲ برابر افزایش داده‌اند، این کجا صیانت از حقوق بیمه‌شده است؟

نماینده کرمانشاه در مجلس در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: این افزایش هزینه‌ها در حالی است که اعتبارات را تنها کارگران تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی پرداخت می‌کنند، هیچ دولتی حتی یک ریال به تأمین اجتماعی بودجه نمی‌دهد.

مصری خاطرنشان کرد: رشد هتلینگ بیمارستان‌ها در یک مرحله ۳۵ درصد، در مرحله دیگر ۲۰ درصد و در مرحله بعد ۸۵ درصد، بار دیگر ۲۰ درصد و مجدداً ۲۳ درصد افزایش یافته است که جمعاً ۱۸۰ درصد افزایش یافته است و اگر حساب کنیم ۳۵ درصد به عدد اول و ۲۰ درصد بعد به جمع ۳۵ درصد و همین روال در ادامه در خصوص افزایش‌ها ادامه پیدا کند، هزینه هتلینگ بیمارستان‌ها ۵۷۱ درصد افزایش یافته است.

وی افزود: شعار دولت کنترل تورم بوده و آن را به زیر ۱۰ درصد رسانده، اما این درحالی است که در سال ۹۳ که تورم حدود ۱۴ درصد بوده، تعرفه جراحی ۱۲۰ درصد افزایش یافته، هتلینگ بیمارستان‌ها ۸۰ درصد، ویزیت پزشک متخصص ۶۰ درصد افزایش داده شده است و آخرالامر همه این افزایش‌ها در جلسه هیأت دولت به ۲ برابر افزایش یافت.

نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: هزینه‌های سازمان تأمین اجتماعی برای درمان در سال ۹۱ حدود ۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده، در سال ۹۲ به ۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان رسیده و در سال ۹۳ طرح تحول این میزان را به ۱۲ هزار میلیارد تومان و در سال ۹۴ به ۱۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسانده است که تمام این پول از جیب کارگر پرداخت می‌شود و یک ریال آن را دولت پرداخت نمی‌کند.

مصری تصریح کرد:‌ تأمین اجتماعی با چالش بزرگ مالی مواجه خواهد شد، با تأمین اجتماعی بازی نکنید،‌ این بودجه دولت نیست و شما حق تعرض به حق‌الناس را ندارید. تأمین اجتماعی بین‌النسلی است و متعلق به مردم است.

وی اضافه کرد: افزایش ۱۲۰ درصدی هزینه جراحی که در هیأت دولت این میزان دو برابر شد برای پزشکانی که در سازمان تأمین اجتماعی استخدام هستند، نبود بلکه مربوط به پزشکانی بود که در هیأت علمی دانشگاه‌ها عضویت دارند؛ مگر این دو گروه هر دو پزشک نیستند؟

نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امروز شما می‌گویید که به این نتیجه رسیده‌ایم که هزینه‌ها را کاهش دهیم، پس به این نتیجه رسیده‌اید که راه را غلط رفته‌اید و امروز با رئیس‌جمهور به این نتیجه رسیده‌اید ۴ هزار میلیارد تومان هزینه را باید کاهش داد.

وی خاطرنشان کرد: آقای وزیر وظیفه شما صیانت از حقوق بیمه‌شدگان است. تمام دنیا در زمانی که تورم ایجاد می‌شود، مالیات را کاهش می‌دهند،‌ ولی ما به خاطر کمک به طرح تحول شما یک درصد مالیات را بالا بردیم و ارزش افزوده را به ۹ درصد رساندیم، به خاطر اینکه فشار به جامعه بیمه‌شده نیاید، اما شما همه پول‌ها را خرج اتینا کردید و یک ریال آن را به تأمین اجتماعی ندادیم.

وی افزود: آقای وزیر! اگر شما حُسن نیت داشتید به ۴۰ میلیون جامعه کارگری یک میلیارد اعتبار از آن ۱۵ یا ۱۶ میلیارد تومان اعتباری که معلوم نیست چه‌کارشان کرده‌اید، می‌دادید.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دانشگاه‌ها در بانک‌ها ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سپرده‌گذاری می‌کنند که ۲۰ درصد سود آن را دریافت کنند و بعد هم می‌گویند که ما پول نداریم.

مصری در پایان خاطرنشان کرد: آقای وزیر! شما یا به جامعه کارگری خدمت نمی‌کنید یا بلد نیستید یا این رفتار شما عامدانه است و یا توانایی آن را ندارید و من به شما می‌گویم در این دنیا و آخرت مدیون حق‌الناس هستید

 

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7