نظام سلامت

اصلاح ساختار نظام سلامت ضرورت پایداری طرح تحول نظام سلامت

کتر صدرالسادات گفت: نظام نوین مدیریت سلامت کشور براساس یک نظام عارضه یابی و اسناد بالادستی و در چهارچوب مدل کارکردی WHO و با عنایت به سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری در حال تدوین است.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وبدا، دکتر سیدعلی صدرالسادات روز گذشته در همایش مدیران و مسئولان توسعه سازمان و تحول اداری دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور در شهر مقدس قم با اشاره به بازمهندسی و معماری ساختار نظام سلامت گفت: اجرای طرح تحول نظام سلامت در نوع خودش بی نظیر و اثر بخش بوده است و آثار و برکات آن را روز به روز مشاهده می کنیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت با بیان چگونگی پاسداری از دستاوردهای این طرح مهم و تاثیرگذار گفت: در مصوبه شورای عالی اداری بر تدوین نظام نوین مدیریتی برای اداره بخش بهداشت و درمان تاکید شده است که در این زمینه نیز اقداماتی در دستور کار است.

دکتر صدرالسادات افزود: برای رسیدن به چشم انداز و هدف کلان طرح تحول نظام سلامت باید شاخص ها را بهبود داد.

وی تاکید کرد: اگر به دنبال اهداف طرح تحول نظام سلامت هستیم باید در ساختار نظام سلامت بازمهندسی صورت بگیرد.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت گفت: با توجه به اینکه طبق تکلیف شورای عالی اداری کشور، نظام نوین مدیریت سلامت کشور در حال تدوین است براساس یک نظام عارضه یابی و اسناد بالادستی و مطالعات تطبیقی این مطالعه در چهارچوب مدل کارکردی WHO با عنایت به سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری انجام شده است که در چهارچوب آن می توان پایداری طرح تحول سلامت را تضمین کرد.

دکتر صدرالسادات در ادامه با ارائه مطالعه انجام شده در چهارچوب متدلوژی قابل قبول با طرح آسیب شناسی انجام شده در ساختار بخش سلامت گفت: سازمان های بیمه گر خود به کار تولیت اشتغال دارند در حالیکه طبق سیاست کلی ابلاغی توسط مقام معظم رهبری این کار باید در دست وزارت بهداشت باشد. براساس بند ۲- ۷ سیاست های کلی سلامت، باید مدیریت منابع سلامت از طریق نظام بیمه با محوریت وزارت بهداشت انجام شود و سایر نهادها در این خصوص همکاری کنند در حالیکه در حال حاضر متولی نظام بیمه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می باشد و وزارت بهداشت همکاری مختصری دارد.

وی در پایان ضمن برشمردن ساختار نظامات سلامت برخی از کشورها براساس کارکردهای مطرح شده توسط WHO ویژگی ها و اصول ساختار مطلوب حوزه سلامت را مطرح کرده و براساس آن چهارچوب مفهومی را ارائه داد و اظهار داشت: در قالب این چهارچوب مفهومی می توان سناریوهای مختلف ساختاری را بر مبنای قوانین و مقررات بالادستی ارائه داد تا این نگاه نو پاسخی به پایداری طرح تحول سلامت در حوزه ساختار و معماری سازمانی باشد.

براساس این گزارش دکتر سالاریان زاده، رئیس مرکز توسعه مدیریت و تحول اداری وزات بهداشت نیز در این همایش گفت: بحث اصلی ما در این همایش موضوع ساختارها است تا بتوانیم مقدمات استمرار ساختار پیشنهادی برای طرح تحول نظام سلامت را فراهم کنیم.

رئیس مرکز توسعه مدیریت و تحول اداری وزات بهداشت ادامه داد: موضوعات مهم در این همایش در راستای ساختارها در چهار پنل تخصصی مطرح و نظرات کارشناسان نیز اخذ شده است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7