دانش آموختگان

وزیر بهداشت در نشست معاونین بهداشت: متاسفانه جامعه پزشکی خاموش است که گمان می‌کنم ترسیده‌اند

وزیر بهداشت گفت: دکتر سیاری بنده را به مختار تشبیه کردند که در انتها همه یارانش او را تنها گذاشتند و در قلعه‌ای تنها با یکی از یارانش جنگید تا از پای درآمد. بنده ترجیح می‌دهم وارد حاشیه نشوم اما باید به صورت خلاصه بگویم بله درست است، متاسفانه مشکل ما از خودمان است و در یک کلام باید بگویم کرم از خود درخت است.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از فارس، حسن هاشمی وزیر بهداشت در نشست معاونین بهداشت گفت: دکتر سیاری بنده را به مختار تشبیه کردند که در انتها همه یارانش او را تنها گذاشتند و در قلعه‌ای تنها با یکی از یارانش جنگید تا از پای درآمد. بنده ترجیح می‌دهم وارد حاشیه نشوم اما باید به صورت خلاصه بگویم بله درست است، متاسفانه مشکل ما از خودمان است و در یک کلام باید بگویم کرم درخت از خود درخت است. کسانی که در قبل با ما بودند و به دلیل کارنامه غیر قبولی که از خود ارائه دادند، از ما جدا شدند و مدام انتقاد می‌کنند.

وی افزود: در این مسیر نیاز به آقابالاسر و پدرخوانده نیست. کسانی که در این سی و چندسال در مقدرات بهداشت حاکم بودند و بخش عمده پول‌ها را در درمان هزینه کردند جایی برای این افراد نیست.

هاشمی با اشاره به صحبت‌های معاون بهداشت خود مبنی بر تشابه حکایت این روزهای وزیر بهداشت با سریال مختار نامه گفت: در سریال مختار دیدیم که مختار در آن قلعه به افرادش گفت. اگر نجنگید شما را به زشت ترین شکل ممکن نابود می کنند آنها نیز همراهی نکردند  و همان بلا بر سرشان آمد. حال درباره شعار دولت تدبیر و امید هم همین موضوع صدق می‌کند. بالاخره مردم در ۲۴ خرداد تصمیم گرفتند و دولتی روی کار آمد، حال عده‌ای بر طبل سابق خود بکوبند، اما من معتقدم که مردم به دنبال آرامش‌اند و از بگو مگو خسته شدند و دوست دارند که مسئولان‌شان مشکلات‌شان را حل کنند.

وزیر بهداشت اضافه کرد: هم‌اکنون در فصل انتخابات باید پوستمان کلفت شود چون عده‌ای سناریو می‌چینند، مشابه سناریویی که آن شب برای حوزه سلامت چیدند، قلبشان مریض است، بهترین کار عدم توجه به آنهاست.

وی افزود: طرح تحول سلامت هنوز ریشه نداده و با نسیمی دچار آسیب می‌شود به همین دلیل باید مراقب بود اما متاسفانه جامعه پزشکی خاموش است که گمان می‌کنم ترسیده‌اند، این دفاع از خودمان نیست بلکه از سلامت مردم است.

وی افزود: در ۴-۳ دهه گذشته به این حوزه توجه نشده است و اکنون نیز ما صورتمان را با سیلی سرخ می‌کنیم از طرفی نیز تمامی حمله‌ها و انتقادها به سمت ما است و من باید بگویم ریشه این انتقادات را می‌دانم از کجاست و باز می‌گویم کرم از خود درخت است بنده هم آنها را می‌شناسم هم جملات و طراحی آنها را می‌دانم.

وزیر بهداشت در ادامه گفت: بنده نمی‌خواستم وارد حاشیه شوم اما مجبور شدم این صحبت‌ها را عنوان کنم.

وی در ادامه از تکمیل شبکه شهرها سخن گفت و افزود: کار با ارزشی است و باید به خروجی کار فکر کرد. خدمت جدیدی ایجاد کردیم اما مهم تغییر شاخص‌ها است. نظام پرداخت مسئولیت‌خواهی و توجه به محتوا بسیار مهم است.

وزیر بهداشت اضافه کرد: نحوه رفتار ما با مراقبین سلامت بسیار مهم است. باید کاری کنیم اینها مانند نسل قبلی بهورزان پرکار، مهربان و کم توقع و حرف‌شنو شوند. من نگران مراقبین سلامتی هستم که از بازار شناور به کار گرفته‌اید. امیدوارم این نیروها به ضد خود تبدیل نشوند.

وی افزود: نیروهای مراقبین سلامت نباید حقوق بگیر شوند باید کاری کنید سالی ۲۰ تا ۳۰ درصد ریزش کنند زیرا در این صورت مشخص است که تنبیه و تشویق در کار بوده است. این نیروها باید قرارداد سالیانه داشته باشند و الا رسوب می‌کنند، همدیگر را پیدا کرده و برای سیستم مشکل ایجاد می‌کنند.

وزیر بهداشت در ادامه افزود: مهمترین کار پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیردار است. هم‌اکنون ۷۵ درصد مرگ و میر به این علت است، اولویت با پیشگیری است، باید اثرگذار باشیم همچنین لازم است نیروهای مراقبین سلامت با مردم رفیق باشند.

وزیر بهداشت در ادامه در خصوص نظام پرداخت گفت: این مسئله نباید کش پیدا کند و باید بین شما و معاون توسعه حل شود. همچنین راجع به شبکه اصرار نکنید که حتماً در صدر کار پزشک قرار گیرد. بنده تنها وزیری در وزارت بهداشت هستم که عمیقاً اعتقاد دارم که نیاز نیست وزیر بهداشت حتماً پزشک باشد. مثلاً رئیس بیمارستان اصلاً نباید متخصص باشد. یک بهورز بهتر از پزشک می‌تواند شبکه را اداره کند زیرا بهورز عاشق کارش است و همچنین نیروی گرانی نیست اما مثلاً یک چشم پزشک وقتی در صدر کار قرار می‌گیرد با کوچکترین فشاری که به آن وارد می‌شود ترجیح می‌دهد کار را ترک کرده و به بخش خود برود. وزیر بهداشت می‌تواند فرد اقتصادی با تجربه و دارای شخصیت ملی باشد.

هاشمی در ادامه گفت: پزشک خانواده و اورژانس باید حتماً در اختیار شما معاونین بهداشت باشند، افراد باید بتوانند ارتقاء یابند و باید بتوانید بهورزان را رتبه‌بندی کنید.

وزیر بهداشت گفت: تاکنون موردی از بیماری وبا گزارشی نشده، تا این لحظه آنفلوآنزا اپیدمی نشد و فکر می‌کنم دلیل آن این بود که مردم واکسن بیشتری زدند. در اربعین مسئله‌ای نداشتیم. از همه دانشگاه‌های علوم پزشکی تشکر می‌کنم.

وزیر بهداشت ادامه داد: عده‌ای می‌گویند اجازه نقد نمی‌دهید، کاش آنها نیز به خودشان اجازه انتقاد می‌دادند. شما برنامه بگذارید و عقل کل‌ها را دعوت کنید تا برنامه بهداشت را نقد کنند و به ما بگویند اگر راحل بهتری دارند اجرا کنند و اگر نه به ادامه کار ما کمک کنند.

وزیر بهداشت در پایان گفت: در برنامه ثریا مجری برنامه گفت شما اجازه ندادید منتقد در این برنامه حضور یابد اما منظور آن‌ها از منتقد چه کسی است؟ آیا منتقد آقای طریقت است؟!

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

4 نظر برای مطلب "وزیر بهداشت در نشست معاونین بهداشت: متاسفانه جامعه پزشکی خاموش است که گمان می‌کنم ترسیده‌اند"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
احمد
Guest

شما فقط یک مرحمتی بکن امسال که این دوره وزارت تمام شد بعدش تشریف ببرین به همون بیمارستان نورتون مارو به حال خود باقی بذارین. بشه همونجوری که قبلا بود ما راضی هستیم

حسین
Guest
۱٫در مورد اول باید بگم بله هما ما پزشکان ترسیده ایم،و حق هم داریم.مقصر اصلی هم خود شما هستید که با عملکردهای پزشک ستیزانه و عوامانه کسی را برای خود باقی نگذاشتید،حالا بفرمایید به کمک خبرنگاران عزیز و بیماران عزیزتان بهداشت این مملکت را اداره کنید،شما که تا پارسال جوری جولان میدادید گویی به کمک هیچ پزشکی نیاز ندارید. ۲٫در مورد دوم واقعا قبول دارم و واقعا خوب است که فهمیده اید نیروی حقوق بگیر و استخدام رسمی بی انگیزه و تنبل میشود. ۳٫در این مورد هم با شما موافقم که هرکسی حق دارد شما را نقد کند غیر از… بیشتر
حسین
Guest

حکایتی هست که میگه وقتی کمونیستها رو گرفتن من اعتراضی نکردم چون کمونیست نبودم،وقتی یهودیها رو گرفتن باز هم ساکت موندم چون یهودی نبودم،جمهوری خواهان رو گرفتن چیزی نگفتم چون نبودم،وقتی هم به سراغ خودم آمدند هم کسی چیزی نگفت چون دیگر کسی نمانده بود.

trackback

[…] شکلی علنی تر به خود گرفته و حتی در یکی از سخنرانی ها خود را به مختار تشبیه کرد که در میدانی نابرابر تنها مانده است و یارانی مانند […]

wpDiscuz
Powered by Themes24x7