دیده بان سلامت

مورتالیته و بستری مجدد کمتر در بیماران پزشکان خانم

بیماران سالمندی که توسط پزشکان خانم تحت نظر هستند، مرگ و میر و بستری مجدد کمتری نسبت به کسانی که در بیمارستان مشابه اما در سرویس پزشکان مرد هستند، دارند. این نتایج یک تحقیق علمی است!

همچنین این نتایج نشان می‌دهد پزشکان خانمی که تلاش می‌کنند زندگی شخصی و حرفه خود را با هم داشته باشند، در اکثر اوقات ناموفق هستند که شاید دلیل اختلاف پرداخت یا عدم پیشرفت شغلی آنان نسبت به همکاران مردشان همین باشد.

در این تحقیق که حجم نمونه آن مربوط به سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ می‌شد، درباره تاثیر جنسیت پزشک بر نتیجه درمان بیش از ۱/۵ میلیون بررسی انجام شد. حدود ۳۲ درصد پزشکان این مطالعه، پزشکان خانم بودند که در مقایسه با مردان، جوان‌تر بودند. (میانگین ۴۲ سال برای خانم ها در مقابل میانگین ۴۷ برای مردان) و در سال خانم‌ها بیماران کمتری را در مقابل آقایان ویزیت می‌ کردند. (۱۳۱ در مقابل ۱۸۰)

در این تحقیق تنها تفاوت بین دو گروه بیماران، تفاوت در این بود که نسبت بیماران خانمی که از خدمات درمانی توسط پزشکان خانم بهره بردند، اندکی بیشتر بود. (۶۲٪ در مقابل ۶۰٪)

در تحلیلِ مورتالیته ۳۰ روزه بیماران بستری، حدود ۱۸۰ هزار نفر از ۱/۵ میلیون مورد بستری فوت شدند که از این میزان، ۱۱.۰۷ درصد (نسبت بیماران فوتی به کل بیماران) متعلق به پزشکان خانم و ۱۱.۴۹ درصد متعلق به پزشکان آقا بود. (P < .001)
در بررسی بستری مجدد نیز اتفاق مشابه رخ داده است و بستری مجدد بیمارانی که تحت نظر پزشکان خانم بودند ۱۵.۰۲ درصد و پزشکان آقا ۱۵.۵۷ درصد بود. (P < .001)
تفاوت در مرگ و میر بیش از همه در بیماران مبتلا با سپسیس، پنومونی، نارسایی حاد کلیه و آریتمی بود و در مورد بستری مجدد، اکثر بیماری ها را شامل می شد.

همچنین در این تحقیق نشان داده شده است که پزشکان خانم تمایل بیشتری در پایبندی به evidence-based medicine داشته اند که این موضوع شاید علت تفاوت در management بیماران باشد.

نویسنده این مقاله تصریح می‌کند که اگر پزشکان آقا مانند پزشکان خانم عمل کنند، ۳۲۰۰۰ از مرگ و میر بیماران کاسته خواهد شد.

در برخی تحقیقات قبلی نیز نشان داده شده بود که پزشکان خانم بیشتر از مدل patient-centered communication style پیروی می‌کنند و مدت ویزیت ایشان از بیماران نیز طولانی‌تر از پزشکان آقا بوده است.

این تفاوت‌ها در کنار تفاوت‌های احتمالی (و گاهی اثبات شده) پیرامون پرداخت حقوق و رضایت کمتر بیماران از پزشکان خانم و یا تمایل آنان برای پزشکان آقا، برجسته‌تر خواهد بود.

جهت مطالعه کامل این مقاله به لینک زیر مراجعه کنید.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7