دیده بان سلامت

۴۳ درصد بیمارستان های کشور ایمن هستند

رئیس کمیته پدافند غیر عامل وزارت بهداشت، گفت: ۴۳ درصد بیمارستان های کشور از ایمنی کافی برخوردارند.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر محمد آقاجانی در مراسم افتتاح چهار پایگاه اورژانس هوایی، با اشاره به ضرورت آمادگی برای مواجهه با حوادث و بلایای طبیعی، افزود: کشور ما مستعد انواع حوادث و بلایا طبیعی و غیر طبیعی است و همواره باید برای مقابله با آنها آمادگی های مرتبط را داشته باشیم.

وی ادامه داد: ارائه خدمت در بیمارستان ها باید به موقع صورت گیرد از طرفی بیمارستان ها هم باید برای پرسنل و تجهیزاتشان ایمن باشند و هم آمادگی لازم برای مقابله با بحران را داشته باشند.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: اگر به ایمنی به طور خاص توجه کنیم هزینه فرق العاده ای در برندارد چرا که تنها باید ۴ درصد بیشتر هزینه کنیم که رقمی منطقی است.

آقاجانی افزود: در این دوره مرکز فرماندهی بحران به محل اصلی ساختمان وزارت بهداشت منتقل شده و در تمام دانشگاه ها به طور کامل فعال و تجهیز شده است. بررسی پنل مدیریت اطلاعات ارزیابی ایمنی بیمارستان ها نیز صورت گرفته است.

به گفته معاون وزیر بهداشت، آمادگی عملکردی بیمارستان ها ۴١ درصد، ایمنی غیرسازه ای ۴٧ درصد و ایمنی سازه ای ۴٢ درصد و ایمنی به طور کلی ۴٣ درصد است.

وی افزود: به طور مثال بیمارستان زرند با زلزله ۴/۴ ریشتر از دور خدمت خارج شد. البته در این دوره با مدیریت وزیر بهداشت به دنبال ساخت بیمارستان های مقاوم و جدید هستیم. برای بازسازی سایر بیمارستان ها نیز اقدام کرده ایم.

معاون وزیر بهداشت گفت: بیمارستان ها مهمترین رکن برای مقابله با حوادث و اورژانس ها نیز در داخل بیمارستان ،مهمترین رکن در این خصوص هستند. تاکنون ١٢٠ اورژانس بیمارستانی را یا از نو بنا کردیم و یا توسعه و مقاوم سازی کردیم، بیش از ٣٠٠ بخش نیز در دست اقدام است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات که سال ٨٠ بنیان نهاده شد، راه اندازی طب اورژانس و تامین ٨۵٠ نیرو بود که بیشترین نیروها در طی این سه سال تامین شدند. اعزام آنها به مناطق محروم و حادثه خیر از دیگر اقدامات موثر بوده است.

معاون درمان وزارت بهداشت، افزود: تا پایان دولت یازدهم، ۲۴۰۰ دستگاه آمبولانس مدرن به ناوگان اورژانس اضافه می شود که تاکنون ۲۰۰۰ دستگاه به استان ها تحویل داده شده است و پیش از این ۳ هزار دستگاه آمبولانس داشتیم.

آقاجانی اظهارداشت: تا پیش از این دوره تنها یک پایگاه اورژانس هوایی در مازندران و یک پایگاه در تهران داشتیم و اکنون به ٢١ پایگاه رسیده و متاسفانه هیچ بالگرد تخصصی نداریم، قرار است چند پایگاه دیگر نیز اضافه شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7