متخصصین نظام سلامت

فارغ التحصیلان فلوشیپ ناباروری هم مجاز به دریافت تعرفه سونوگرافی شدند / اعتراض شدید انجمن رادیولوژی و نمایندگان مجلس به مصوبه جدید وزارت بهداشت

بخشنامه جدید وزارت بهداشت مبنی بر انجام سونوگرافی برای فارغ التحصیلان فلوشیپ ناباروری با اخذ هزینه مصوب، بار دیگر موجب اعتراض شدید جامعه رادیولوژی کشور شد.

به گزارش صدای پزشکان، معاونت درمان وزارت بهداشت با ابلاغ مصوبه ای در تاریخ ۷ دی ماه امسال انجام سونوگرافی با اخذ تعرفه را توسط متخصصین زنانی که دوره فلوشیپ ناباروری را گذرانده اند، مجاز اعلام کرد. گفتنی است پیش از این نیز وزارت بهداشت به تعدادی از پریناتولوژیست‌ها اجازه انجام سونوگرافی با رعایت تعرفه‌های ابلاغی را داده بود. این امر که با انتقاد شدید رادیولوژیست ها همراه بود، حاشیه های زیادی برای وزارت بهداشت ایجاد کرد. اما بخشنامه ای که چند روز پیش از سوی وزارت بهداشت صادر شد، نشان می دهد که این اعتراض ها و حاشیه ها تاثیری در موضع وزارت بهداشت در قبال رشته رادیولوژی نداشته است.

متخصصین رادیولوژی با اعتراض نسبت به این رویکرد وزارت بهداشت، انجام سونوگرافی با دریافت هزینه توسط پزشکان دیگر را نادرست می دانند و آن را موجب افزایش هزینه های درمان و تشدید پدیده خودارجاعی می دانند. همچنین به دوره های کوتاه مدت آموزش سونوگرافی برای سایر متخصصین که می تواند موجب بروز خطای تشخیصی و آسیب های جانی و مالی بیماران شود، منتقد هستند. در این راستا در پی ابلاغ بخشنامه جدید وزارت بهداشت، دکتر شکوهی، رئیس انجمن رادیولوژی ایران طی نامه ای اعتراض شدید انجمن را به معاونت درمان وزارت بهداشت اعلام کرد.

در این نامه آمده است که:

استفاده از ابزار کمک تشخیص با استناد به آموزه های محدود برنامه های آموزشی مشمول اخذ تعرفه از بیماران نمی باشد. در صورتیکه وزارت بهداشت در بخشنامه های خود از این اصل حمایت ننماید، هزینه های درمان به شدت افزایش یافته و در کنار آن با تشدید پدیده خودارجاعی، آسیب های جانی و مالی گسترده بیماران را تهدید خواهد کرد.

در بخش دیگر این نامه بیان شده با وجود اینکه تعداد زیادی از متخصصین رادیولوژی به علت قوانین سخت گیرانه سطح بندی نمی توانند پس از ۴ سال دوران تحصیل، طرح و … اقدام به تاسیس مطب و ارائه خدمت سونوگرافی نمایند، ولی در همین مناطق با این بخشنامه متخصصین غیر رادیولوژی اجازه انجام سونوگرافی و اخذ تعرفه را دارند.

همچنین در این نامه یادآور شده که تنها استعلام موجود در سوابق این بخشنامه، بررسی وجود سرفصل سونوگرافی رحم و … در کوریکولوم آموزشی این گروه می باشد که این استدلال، منطقی به نظر نمی رسد، چرا که در بسیاری از رشته های تخصصی آشنایی با سرفصل های تخصصی سایر رشته ها به صورت محدود آورده شده است و اگر این رویه استناد به کوریکولوم آموزشی ادامه یابد، باعث تشدید تداخلات و اختلافات بین رشته ای شده و باعث ایجاد هرج و مرج در فضای تشخیصی و درمانی کشور خواهد شد.

در آخر رئیس انجمن رادیولوژی صدور این بخشنامه را باعث ایجاد فضای ملتهب در جامعه رادیولوژی کشور دانسته و ضمن ابراز مخالفت صریح و آشکار انجمن رادیولوژی ایران با بخشنامه فوق، خواستار لغو فوری این بخشنامه شده است.

این نامه که در تاریخ ۱۱ دی ماه خطاب به دکتر آقاجانی، معاونت درمان وزارت بهداشت ارسال شده، هنوز پاسخی به دنبال نداشته است.

علاوه بر انجمن رادیولوژی ایران، جمعی از نمایندگان مجلس نیز به صدور این بخشنامه واکنش نشان دادند.

جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه با امضای نامه ای خطاب به وزیر بهداشت خواستار توقف فوری بخشنامه فوق شدند. در متن این نامه آمده:

“در طول دو سال گذشته وزارت بهداشت بخشنامه هایی در حوزه خدمات سونوگرافی صادر کرده است که انجام سونوگرافی را به افراد غیر رادیولوژیست واگذار کند. اما در صدور این بخشنامه ها از صاحب نظران سونوگرافی (هیات بورد و انجمن رادیولوژی) مشورتی گرفته نشده است.

با توجه به نزدیکی ۲۶ دی که یادآور برخورد دور از شان و به دور از تدبیر وزارت بهداشت با متخصصین رادیولوژی در سال گذشته است، صدور این بخشنامه جدید که باعث تحریک جامعه رادیولوژی و التهاب فضای کشور می شود، جای بسی سوال دارد.”

با پیشرفت تکنولوژی و روش های تصویربرداری، نقش رادیولوژی در تشخیص و ارزیابی بیماران اهمیت روزافزونی پیدا کرده است. سونوگرافی به ویژه امروزه به عنوان یک ابزار تشخیص در بسیاری از حیطه های پزشکی مورد نیاز است. وجود فضای ملتهب و کشمکش های موجود در حوزه خدمات سونوگرافی قطعا تاثیر منفی بر روی ارائه این خدمات توسط متخصصین این رشته دارد. وزارت بهداشت نیز در طی دو سال اخیر با ابلاغ مصوبه های یک شبه به این کشمکش ها دامن زده است. انتظار می رود وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت کشور در راستای ارتقای سطح خدمات به مردم، با تغییر شیوه تصمیم سازی خود، سعی در آرام کردن فضای مراقبت از بیماران و ارتقای کیفیت خدمات رادیولوژی کند. این امر می تواند با دخالت دادن انجمن رادیولوژی در فرآیند تصمیم گیری و اجازه دادن به آنها برای تبادل نظرات، بسیاری از مشکلات به وجود آمده را حل کند.

مصوبه وزارت بهداشت مبنی بر انجام سونوگرافی برای فارغ التحصیلان فلوشیپ ناباروری

مصوبه وزارت بهداشت مبنی بر انجام سونوگرافی توسط دانش آموختگان دوره تکمیلی تخصصی ناباروری

نامه مخالفت نماینده های مجلس شورای اسلامی با مصوبه جدید

نامه مخالفت نماینده های مجلس شورای اسلامی با مصوبه جدید وزارت بهداشت

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

1 نظر برای مطلب "فارغ التحصیلان فلوشیپ ناباروری هم مجاز به دریافت تعرفه سونوگرافی شدند / اعتراض شدید انجمن رادیولوژی و نمایندگان مجلس به مصوبه جدید وزارت بهداشت"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
maa
Guest
در مقالات مربوط به سونوگرافی توسط پریناتولوژیست‌ها و اظهارات متخصصان زنان در خصوص لزوم سونوگرافی توسط انان به تفضیل بحث‌هایی شد که من در ذیل به ان نمی‌پردازم و از جنبه دیگری نگاه می‌کنم. نخبه‌کشی همچنان ادامه دارد و حالا … پزشکی فرزندان خود را می‌خورد وقتی سازمان ملل سلامت را تعریف کرد و انرا به معنای فقدان بیماری ندانست بلکه احساس well being برای افراد در مسایل روانی و امور اجتماعی را نیز دخیل دانست، گروهی از دانشمندان سایر رشته‌های غیر پزشکی به این تعریف تاختند و تا بدانجا پیش رفتند که ان را امپریالیسم پزشکی نام نهادند یعنی… بیشتر
wpDiscuz
Powered by Themes24x7