نظام سلامت

بهبود سلامت عمومی در گرو حمایت از پزشکان خانواده و متخصصان کودکان و روانپزشکان

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایرنا، علیرضا مرندی، روزسه شنبه در نشست معاونان اجتماعی دانشگاه های علوم پزشکی در کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: یکی ازمهمترین شاخص‌های سلامت، شاخص امید به زندگی است که ژاپن بیشترین میزان آن را در دنیا دارد و بعد از آن سوئیس، سنگاپور، اسپانیا، استرالیا و ایتالیا هستند، انگلستان در مقام بیستم و آمریکا در رده ۳۱ است.
وی گفت: این شاخص نشان می‌دهد که افزایش طول عمر فقط با پول و خرج کردن به دست نمی‌آید، زیرا آمریکا از نظر درآمدسرانه و ثروت بالاتراز بسیاری از کشورهایی است که سن امید به زندگی بیشتری دارند و حتی وضعیت کشورهای اسکاندیناوی از آمریکا از این نظر بهتر است.
رئیس فرهنگستان علوم پزشکی افزود: با این حال حتی آمریکا نیزبا توجه بیشتر به پیشگیری ازبیماری‌ها درحال اصلاح نظام سلامت خود است و درسالهای اخیر این کشور نیز به سمت کاهش تعداد تختهای بیمارستانی حرکت می‌کند و توانسته است در سالهای اخیر ۲۰درصد از تعداد تختهای بیمارستانی خود را کم کند و این دستاورد بزرگی است.
مرندی گفت: اصلاح نظام سلامت با افزایش تعداد پزشکان متخصص و فوق تخصص امکانپذیر نیست باید پزشکان خانواده و متخصصان کودکان و روانپزشکان را بیشتر کنیم و به جای درمان به پیشگیری و آموزش مردم بپردازیم.
وی ادامه داد: مشکل اصلی کشور در حوزه سلامت، کم توجهی به عدالت در سلامت است، باید حمایت همه دستگاه‌ها را برای این موضوع جلب کنیم، وزارت بهداشت نباید به دنبال رهبری مدیریت عدالت در سلامت باشد بلکه باید همکاری بقیه سازمانها را جلب کند و نقش هماهنگی را بین ارگانها بازی کند.
وزیر اسبق بهداشت اضافه کرد: می‌گویند وزارت بهداشت فقط تا ۲۵درصد در سلامت مردم نقش دارند،اما باید بدانیم که این ۲۵درصد ویترین نظام سلامت است و باید الگویی مبتنی بر عدالت در سلامت را به همه دستگاهها معرفی کنیم تا بتوانیم دیگران را هم برای حمایت از عدالت در سلامت و توجه به شاخص های اجتماعی سلامت دعوت کنیم.
وی گفت: اشکالی که در سیستم سلامت کشور وجود دارد این است که حتی در پوشش همگانی بیمه افراد برخوردار بیشتر بهره‌مند می‌شوند و محرومان کمتر از منابع این برنامه استفاده می‌کنند، محرومان دستشان به مسئولان نمی‌رسد، بنابراین ما باید به سراغ آنها برویم و امکانات را برایشان فراهم کنیم.
مرندی افزود: مشکل اینجاست که حتی اگر یکی از محرومان نیز به سمت ما مسئولان بیاید، چون لباس ژنده پوشیده است از جلوی در او را راه نمی دهیم.
وی گفت: در مورد شاخص‌های سلامت نباید به عدد میانگین دل خوش کنیم بلکه باید این شاخص را در بین تمام مناطق جعرافیایی و گروههای سنی و جنسی و تحصیلاتی ببینیم و تلاش کنیم که عدالت و توزیع عادلانه امکانات برقرار شود.
رئیس فرهنگستان علوم پزشکی گفت: عدالت در سلامت زمانی برقرار می‌شود که خدمات سلامت حتی از قبل از تولد و از دوران بارداری ارائه شود، تغذیه سالم از همان اوایل وجود داشته باشد و برنامه تکامل چسمی، روانی،‌عاطفی و اجتماعی برای همه افراد از زمان کودکی و نوزادی اجرا شود و همه والدین نیز باید مهارت فرزندپروری را بیاموزند.
وی افزود: اگر این کار را انجام دهیم، مطمئن باشید که نسل آینده ایران با فرزندی پروری اسلامی در آینده روی دست کشورهای توسعه یافته بلند می شود.
مرندی گفت: اصلاح نظام سلامت در ایران زمانی محقق می‌شود که پزشکان به جای اینکه فقط درمان کنند به پشگیری از بیماری ها اهتمام کنند و به مردم بیاموزند که با تغذیه سالم، کمتر نمک و روغن یا شکر خوردن و تحرک بیشتر، کمتر بیمار می شوند و توانمندتر زندگی می‌کنند.
وی افزود: نظام آموزش پزشکی کشور نیز باید با توجه به این رویکرد اصلاح شود و پزشکان را برای امر پیشگیری تربیت کند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7